Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

INFORMACJE DLA STUDENTÓW JEDNOCZESNYCH STUDIÓW INFORMATYCZNO-MATEMATYCZNYCH

JSIM to forma jednoczesnego studiowania na dwóch kierunkach: informatyce i matematyce. Drugi z kierunków dobierany jest dopiero po zaliczeniu I roku studiów (należy pamiętać o samodzielnym zrekrutowaniu się na niego). Wtedy też następuje moment wyboru planu studiów w wersji 3I+4M (zakładającej uzyskanie licencjatu z informatyki po 3 latach, a z matematyki po 4) lub 3M+4I (licencjat z matematyki po 3 latach studiów, licencjat z informatyki po 4 latach); Oczywiście, po zaliczeniu I roku możliwa jest również rezygnacja z JSIM i kontynuowanie studiów na jednym kierunku zgodnie z jego standardowym planem studiów (może się to wiązać z koniecznością uzupełnienia ewentualnych różnic programowych).

Plany studiów wariantów JSIM 3I+4M oraz JSIM 3M+4I zawierają wszystkie przedmioty, które należy zaliczyć w czasie studiów oraz wskazują sposób ich podpięcia pod oba programy. Informacje o przedmiotach wspólne dla wszystkich kierunków (w tym o BHP i POWI) znajdują się tutaj

W pierwszym semestrze studiów wszyscy studenci są administracyjnie zapisywani na przedmioty i do grup ćwiczeniowych. Osoby niezadowolone z przydziału do grup mogą skorzystać z giełdy wymiany miejsc w grupach lub (podczas przeznaczonej do tego tury) poprosić o zmianę grupy koordynatora przedmiotu. Od drugiego semestru studiów na wszystkie przedmioty należy rejestrować się samodzielnie. O turach rejestracji (i jej ogólnych zasadach) przeczytaj tutaj .

Przedmioty do wyboru

informatyczne

W I semestrze studiów Wstęp do programowania podzielony jest na dwa potoki, z których jeden (bardziej zaawansowany) zakłada znajomość języka C lub C++.

Na etapach JSIM3I oraz JSIM4M wymagane jest zaliczenie jednego przedmiotu narzędziowego (innego niż kurs języka zaliczony już na drugim roku) oraz 5 przedmiotów obieralnych (daje to sumę 34 ECTS: 4 ECTS za przedmiot narzędzowy oraz 30 ECTS za przedmioty obieralne). Wśród przedmiotów obieralnych muszą znaleźc się co najmniej 2 przedmioty obieralne fakultatywne. Pozostałe przedmioty obieralne mogą być dowolnymi przedmiotami obieralnymi, w szczególności można zaliczyć nadmiarowy przedmiot obieralny fakultatywny lub narzędziowy (uwaga: przedmioty narzędziowe są wycenione tylko na 4 ECTS, trzeba więc zaliczyć ich więcej). Fakultatywne przedmioty obieralne będą również dostępne do zaliczania (jako przedmioty obieralne) na studiach drugiego stopnia.

Lista przedmiotów fakultatywnych obieralnych jest dostępna w USOSWeb. Znajdują się na niej m.in. obowiązkowe dotychczas przedmioty: Semantyka i Weryfikacja Programów (dostępna teraz z nowym kodem: 1000-2M24SWP), Bezpieczeństwo Systemów Komputerowych (nowa nazwa i kod: Wstęp do Cyberbezpieczeństwa i Kryptografii - 1000-2M24WCK);

Przedmiot Metody Numeryczne (nowy kod: 1000-2M24MNU) jest obowiązkowy dla JSIM, ale obieralny dla pozostałych studentów informatyki. Z tego powodu w USOSWeb znajduje sie grupie fakultatywnych przedmiotów obieralnych.

Lista przedmiotów obieralnych narzędziowych jest również dostępna w USOWeb i zawiera kursy konkretnych języków lub narzędzi (podobnie jak wcześniej JNP2 i JNP3) m.in.  C++ i Pythona (z których jeden należy obowiązkowo zaliczyć na II roku studiów), Lista przedmiotów narzędziowych będzie się zmieniać.

III roku należy zaliczyć przedmioty obieralne . Dla ułatwienia wyboru, pod koniec roku akademickiego organizowane są Wykłady o wykładach, podczas których przedstawiane są krótkie wizytówki przedmiotów  oferowanych w nadchodzącym roku.

W programie studiów obowiązującym od roku 2022/23 informatyczne przedmioty do wyboru zostały podzielone na 3 grupy. Największa z nich - przedmioty obieralne zawiera w sobie dwie pozostałe: przedmioty fakultatywne oraz obieralne przedmioty narzędziowe (oznacza to, że wymaganie dotyczące zaliczenia przedmiotu obieralnego można spełnić zaliczając przedmiot fakultatywny lub obieralny narzędziowy);

W ramach przedmiotów fakultatywnych będzie można zaliczać m.in obowiązkowe dotąd przedmioty: Semantykę i Weryfikację Programów, Bezpieczeństwo Systemów Komputerowych, Metody Numeryczne oraz Programowanie Funkcyjne; pozostałe fakultety to organizowane corocznie przedmioty obieralne, o treściach mieszczących się w szeroko pojętym kanonie wiedzy informatycznej.

Z kolei grupa przedmiotów obieralnych narzędziowych będzie zawierać kursy konkretnych języków lub narzędzi (podobnie jak wcześniej JNP2 i JNP3). W szczególności grupa ta będzie zawierać C++ i Pythona, co pozwala na zaliczenie w trakcie studiów obu tych kursów. Lista przedmiotów narzędziowych będzie się zmieniać.

matematyczne

Od drugiego semestru studiów, niektóre przedmioty są oferowane w wersjach “zwykłych” i “gwiazdkowych”. Zajęcia z gwiazdką widoczną przy ich kodzie różnią się od podstawowych rozszerzonym programem nauczania. Ich zaliczenie daje tyle samo punktów ECTS co zaliczenie zajęć zwykłych. Studenci zarejestrowani na przedmiot „gwiazdkowy" mogą przenieść się na przedmiot "bez gwiazdki" (lub odwrotnie) uzyskując zgody koordynatorów obu przedmiotów i składając podanie do Dziekana z numerem grupy, do której przechodzą.

Równania różniczkowe zwyczajne możesz wybrać w wersji podstawowej albo rozbudowanej o zagadnienia obliczeniowe (Równania różniczkowe zwyczajne z laboratorium). W odróżnieniu od studentów matematyki licencjackiej, na III roku studiów nie możesz zastąpić Statystyki przedmiotem Statystyczna Analiza Danych (SAD). (za pomocą SAD możesz jednak zaliczyć obowiązkowy dla JSIM “Wstęp do uczenia maszynowego”).

Na trzecim roku matematyki powinieneś także zaliczyć 2 przedmioty fakultatywne. Nie sugeruj się ilością punktów za fakultety widoczną w wymaganiach w USOS (trzeci punkt za fakultety nalicza się po zaliczeniu i podpięciu JAO).

Fakultety możesz wybrać z grup:

Nie rejestruj się jednak na przedmioty monograficzne dla matematyki - są przeznaczone dla studentów studiów magisterskich.

Pod koniec drugiego roku matematyki powinieneś zarejestrować się także na proseminarium licencjackie w toku którego będziesz przygotowywał swoją pracę licencjacką . Spotkania informacyjne na temat oferowanych proseminariów są organizowane na początku czerwca. Informacja o terminie spotkania jest przekazywana mailowo.

Rejestracja na proseminaria odbywa się w czerwcu, oddzielnie od pozostałych zapisów na przedmioty, a dostęp do niej mają studenci aktualnego drugiego roku matematyki (jeśli jesteś na trzecim roku i planujesz powtarzanie roku, poproś o dostęp do rejestracji, aby móc zarejestrować się na nie powtórnie). Ranking przydziału na proseminaria bierze pod uwagę średnią ocen z przedmiotów: AMI.1, AMI.2, AMII1., GALI lub Algebra dla MSEM 1, GAL2 lub Algeba dla MSEM 2 oraz Topolgia I.

Informacje o rejestracji (w tym prezentacje niektórych proseminariów) można także znaleźć na kursie moodla Rejestracja na proseminaria licencjackie na matematyce

Jeśli przegapiłeś rejestrację, zgłoś się do prof. Marka Bodnara. Powtarzając rok (o ile nie złożyłeś już pracy licencjackiej), będziesz mógł zarejestrować się powtórnie na to samo proseminarium o ile będą na nim wolne miejsca. W przypadku ich braku, opiekun etapu licencjackiego może zgodzić się na rejestracje ponad limit, o ile Twoja praca jest na tyle zaawansowana, że zmiana proseminarium nie ma sensu (stan zaawansowania ocenia promotor pracy) oraz nie sprzeciwi się temu prowadzący proseminarium.

Poniżej znajduje się lista przedmiotów fakultatywnych sugerowanych (nieobowiązkowo) uczestnikom poszczególnych proseminariów

Modele stochastyczne w biologii

  • Modele matematyki stosowanej 1000-135MMS
  • Rachunek prawdopodobieństwa II 1000-135RP2

Analiza matematyczna i układy dynamiczne:

  • Elementy analizy rzeczywistej 1000-135EAR
  • Wstęp do układów dynamicznych 1000-135WUD

oraz w dalszej kolejności:

  • Wstęp do geometrii różniczkowej 1000-135WMF
  • Wstęp do równań różniczkowych cząstkowych 1000-135WRC
  • Rachunek prawdopodobieństwa II 1000-135RP2
  • Rachunek prawdopodobieństwa II (potok *) 1000-135RP2*
  • Modele matematyki stosowanej 1000-135MMS

Nowe problemy topologii geometrycznej

  • Topologia II 1000-134TP2

Rachunek prawdopodobieństwa

  • Rachunek Prawdopodobieństwa II 1000-135RP2
  • Wstęp do Analizy Stochastycznej 1000-135WAS
  • Wstęp do Procesów Stochastycznych 1000-135WPS
  • Procesy Stochastyczne 1000-135PS
  • Metodyka Nauczania Rachunku Prawdopodobieństwa 1000-135MRP
  • Wstęp do matematyki finansowej i ubezpieczeniowej 1000-135WMF

Systemy decyzyjne:

  • Systemy Decyzyjne 1000-135SYD

wskazane, ale nieco mniej ważne są:

  • Bazy danych - 1000-134BAD
  • Programowanie obiektowe i C++ - 1000-135POC

Przydatne, choć luźno związane, mogą być:

  • Mikroekonomia 1000-135MIE
  • Optymalizacja liniowa 1000-135OPL
  • Wstęp do teorii gier 1000-135WTG
  • Wstęp do teorii liczb i kryptografii 1000-135WTL

Grupy, pierścienie i ich zastosowania

z listy przedmiotów dla etapu licencjackiego

w pierwszej kolejności

  • Algebra II 1000-134AG2 (bezapelacyjna rekomendacja)
  • Wstęp do teorii liczb z elementami kryptografii 1000-135WTL

ewentualne dalsze rekomendacje

  • Metodyka nauczania algebry 1000-135MAG
  • Matematyka dyskretna 1000-134MAD 

Z listy przedmiotów dla etapu magisterskiego

w pierwszej kolejności

  • Algebry skończenie wymiarowe i reprezentacje liniowe 1000-135ASW
  • Algebra przemienna 1000-135ALP

ewentualne dalsze rekomendacje

  • Metody algebraiczne w geometrii i topologii 1000-135MGT
  • Teoria liczb 1000-135TL

Rozliczenie etapu

Na I roku studiów w ramach JSIM, nie masz możliwości ubiegania się o warunkowy wpis na kolejny etap. Niezaliczenie przedmiotu powoduje utratę prawa do indywidualnej organizacji studiów, pozwalając jednak na ich kontynuację na zwykłych zasadach w ramach wybranego kierunku.

Na wyższych latach warunkowy wpis na kolejny etap jest możliwy w przypadku niezaliczenia co najwyżej jednego przedmiotu na każdym ze studiowanych kierunków. Oznacza to, że o warunkowy wpis będzie można ubiegać się w przypadku jednoczesnego niezaliczenia np. Topologii I i Programowania współbieżnego (każdy z przedmiotów jest podpinany tylko pod jeden kierunek studiów), ale już niezaliczona Analiza Matematyczna II.1 (podpinana pod oba programy) oznacza wykorzystanie limitu 1 przedmiotu na obu kierunkach.

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest również powtarzanie ostatniego etapu studiów (wiąże się to jednak z obowiązkiem napisania dwóch prac dyplomowych i podejścia do obu egzaminów dyplomowych w tym samym roku).

Dyplomowanie

matematyka

Do egzaminu dyplomowego na matematyce można przystąpić dopiero po uzyskaniu absolutorium, czyli zaliczeniu wszystkich przedmiotów wymaganych w planie studiów. Warunkiem zaliczenia proseminarium jest przesłanie pracy licencjackiej do APD (nie trzeba jej drukować). Termin egzaminu możesz też zacząć ustalać wcześniej - jeszcze zanim ostatnie oceny zostaną wpisane do usosa. Po zgromadzeniu wszystkich zaliczeń podepnij przedmioty pod właściwy etap studiów i zgłoś program do rozliczenia. Na tym etapie możesz także zadecydować (zaznaczając to w module podpięć), które z przedmiotów nadmiarowych (podpiętych tylko pod program studiów) mają liczyć się do średniej i zostać uwzględnione w suplemencie do dyplomu.

Na egzaminie licencjackim z matematyki będziesz musiał odpowiedzieć na trzy pytania: jedno bezpośrednio związane z pracą, drugie z tematyki, której dotyczy praca i trzecie dowolne. Pytanie drugie i trzecie wybierane są z zagadnień na egzamin licencjacki

Jeśli zamierzasz rekrutować się na studia magisterskie na MIMie, możesz przystąpić do egzaminu wstępnego jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Egzamin dyplomowy musi jednak odbyć się na tyle wcześnie, żebyś zdążył przed końcem terminu dostarczenia wymaganych dokumentów przez osoby zakwalifikowane na studia II stopnia (termin znajdziesz tutaj

Spotkania informacyjne dla studentów III roku prezentujące ofertę seminariów magisterskich oraz przedstawiające szczegółowo proces rekrutacji na studia II stopnia są organizowane w maju.

informatyka

Proseminarium informatyczne to Zespołowy Projekt Programistyczny. Rejestrujesz się na nie w zwykłej rejestracji na przedmioty, podziału na zespoły dokonuje koordynator.

Egzamin licencjacki na informatyce jest dwuczęściowy; część pisemna ma formę testu, po niej następuje część ustna polegająca na prezentacji pracy dyplomowej i omówieniu Twojego wkładu w całość. Pierwszy termin egzaminu odbywa się w ciągu 14 dni po zakończeniu letniej sesji egzaminacyjnej, drugi w ciągu 10 dni po zakończeniu wrześniowej sesji poprawkowej. Egzamin ten pełni równocześnie rolę egzaminu wstępnego na studia II stopnia. Pytania na egzaminie dotyczą wybranych zagadnień z przedmiotów obowiązkowych . Testy z ubiegłych lat można znaleźć tutaj

Jeżeli chcesz kontynuować naukę, egzamin licencjacki może spełniać jednocześnie rolę egzaminu wstępnego na studia magisterskie z informatyki (ale tylko jeżeli podejmujesz je w tym samym roku). Opcję taką możesz wybrać rejestrując się na egzamin.

Spotkania informacyjne dla studentów III roku prezentujące ofertę seminariów magisterskich oraz przedstawiające szczegółowo proces rekrutacji na studia II stopnia są organizowane w maju.