Prace i egzaminy dyplomowe, odbiór dyplomu
Praca dyplomowa
Praca dyplomowa (odpowiednio: licencjacka lub magisterska) powstaje pod kierunkiem wybranego opiekuna. Najczęściej jest to jeden z prowadzących proseminarium licencjackie lub seminarium magisterskie, na które jesteś zapisany, ale nie jest to wymóg konieczny. Za zgodą opiekuna, praca może być pisana w języku angielskim lub wspólnie przez kilka osób (w takim wypadku należy jednak dokładnie określić w pracy wkład każdego z autorów).
Współpromotorem pracy dyplomowej może być także pracownik naukowy spoza UW (choć w takim wypadku powołuje się także opiekuna ze strony MIM). Zgodę na to wydaje Rada Dydaktyczna. Podanie przekaż (np mailem) prodziekanowi do spraw studenckich i dołącz do niego zgodę Twojego przyszłego współpromotora na kierowanie pracą, krótką informację o nim (kim jest, dlaczego to właśnie on ma być opiekunem Twojej pracy) oraz propozycję promotora pracy ze strony WMIM wraz z jego zgodą (przykładowe podanie ).
Aby wprowadzić dane zewnętrznego promotora do USOS potrzebujemy danych o:
- imieniu i nazwisku
- kraju i dacie urodzenia
- płci
- numeru PESEL (dla Polaków) lub obywatelstwa oraz rodzaju, numeru i kraju wydania dokumentu tożsamości (dla cudzoziemców)
- adresu email
Złożenie pracy
Złożenie do APD zaakceptowanej przez opiekuna pracy dyplomowej jest warunkiem zaliczenia proseminarium licencjackiego (odpowiednio: ZPP/pracowni licencjackiej) oraz seminarium magisterskiego na studiach II stopnia. Nie ma wymogu składania pracy w wersji papierowej.
Wniosek o zatwierdzenie tematu pracy składa w APD jej opiekun (instrukcja )
Praca powinna być złożona do APD na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem egzaminu. Na tym etapie nie musisz jeszcze mieć kompletu zaliczeń - nawet jeśli będziesz powtarzać rok, a masz gotową pracę - złóż ją. Unikniesz w ten sposób opłat za powtarzanie proseminarium lub seminarium.
Przesłanie pracy do APD jest możliwe po odblokowaniu przez opiekuna możliwości przesyłania plików oraz po zatwierdzeniu przez autora (lub autorów pracy) treści wymaganych przez system oświadczeń. Jeśli składową pracy jest oprogramowanie, powinieneś dołączyć je w APD jako załącznik.
Publikowanie i utajnianie prac
Według domyślnych ustawień APD:
- osoby niezalogowane widzą: podstawowy zestaw informacji o pracy: tytuł, autor, opiekun pracy, streszczenie, słowa kluczowe itp.
- osoby zalogowane, ale niezwiązane z pracą widzą: podstawowy zestaw informacji o pracy oraz treść recenzji (tylko w przypadku prac niezawierających informacji niejawnych)
- osoby zalogowane, związane z pracą (autor, opiekun, recenzenci, przewodniczący komisji egzaminu dyplomowego) oraz uprawnieni pracownicy administracyjni mają pełny dostęp do pracy i recenzji
Na wniosek autora i opiekuna pracy, pracę można upublicznić dla wszystkich, tylko dla osób zalogowanych lub tylko dla osób zalogowanych z danej jednostki.
KJD na wniosek opiekuna pracy lub studenta może także podjąć decyzję o zakwalifikowaniu pracy jako zawierającej informacje niejawne. Wniosek powinien wskazywać rodzaj chronionych informacji oraz uzasadnienie i zostać złożony na etapie zatwierdzania tematu pracy dyplomowej.
W zależności od rodzaju chronionych informacji, możemy mieć do czynienia z tajemnicami prawnie chronionymi (np. tajemnicą przedsiębiorstwa) lub (rzadziej) z informacjami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z 5 sierpnia 2010r. o ochronie informacji niejawnych* (tylko w tym ostatnim wypadku wyłączony jest obowiązek badania pracy Jednolitym Systemem Antyplagiatowym oraz przesyłanie jej do ORPD).
Oznaczenie pracy jako niejawnej powoduje wyłączenie jawności jej recenzji dla osób niezwiązanych z pracą.
*na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych, chronione są tajemnice, których ujawnienie może mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie przez organy władzy publicznej lub inne jednostki organizacyjne zadań w zakresie obrony narodowej, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa publicznego, przestrzegania praw i wolności obywateli, wymiaru sprawiedliwości albo interesów ekonomicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Zmiany i korekty
W przypadku drobnej redakcyjnej zmiany tytułu pracy licencjackiej (lub zmiany języka pracy), skontaktuj się z sekcją studencką i poproś o jego poprawienie. Zmiana tematu pracy, wymaga ponownego złożenia wniosku o zatwierdzenie tematu w APD.
Zgodę na zmianę promotora pracy wydaje prodziekan (złóż podanie w usoseb dołączając jako załączniki zgodę nowego i dotychczasowego opiekuna - mogą to być kopie maili).
Przedłużenie studiów
Jeśli do ukończenia studiów brakuje Ci tylko złożenia pracy dyplomowej (masz wszystkie zaliczenia z wyjątkiem seminarium/proseminarium), możesz złożyć podanie o przedłużenie studiów o maksymalnie 3 miesiące (w takim wypadku egzamin dyplomowy musi odbyć się do przerwy świątecznej (okolice 20 grudnia). Powody przedłużenia powinny być uzasadnione, a do podania powinieneś dołączyć pozytywną opinię opiekuna (potwierdzającą, że praca ma szanse zostać ukończona w przedłużonym terminie).
Wyznaczenie terminu egzaminu
Po złożeniu pracy, Twój opiekun powinien zgłosić w APD prodziekanowi do spraw studenckich propozycje co najmniej dwóch recenzentów pracy (z których prodziekan wybierze jednego). Następnie ustal z opiekunem i recenzentem 2-3 odpowiadające wszystkim terminy, w których mógłby się odbyć Twój egzamin i zawiadom o nich sekcję studencką około tygodniowym wyprzedzeniem, prosząc o znalezienie przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Dodatkowo ustal z opiekunem i recenzentem w jakiej formie ma się odbyć egzamin (zgodę na przeprowadzenie egzaminu online wydaje dziekan na podstawie mailowej prośby opiekuna pracy).
W terminach czerwcowych, wrześniowych i grudniowych może się okazać, że sekcja studencka dysponuje terminami wyznaczonymi przez przewodniczących - warto o to zapytać.
Uwaga - powyższy opis nie dotyczy egzaminu licencjackiego na informatyce, który odbywa się tylko na początku lipca oraz we wrześniu.
Odbiór dyplomu
Wystawienie dyplomu trwa maksymalnie około miesiąca. Komplet obejmuje oryginał i odpis w jęz. polskim, odpis w jęz. angielskim oraz polski i angielski suplement zawierające wykaz wszystkich przedmiotów zaliczonych w toku studiów.
Informacja o tym, że dyplom jest już gotowy do odbioru powinna pojawić się w USOSie. Jeśli jednak od obrony minęło już sporo czasu a informacji takiej nadal nie ma, skontaktuj się z sekcją studencką.
Zanim odbierzesz dyplom powinieneś wypełnić w USOSie obiegówkę (będzie dostępna w module: „dla wszystkich”) i (jeżeli zacząłeś studia wcześniej niż w roku akademickim 2019/20) wnieść opłatę za jego wydanie (pojawi się w USOSie w zakładce „płatności”);
Jeśli ukończyłeś studia w planowym czasie, uzyskując średnią ocen wyższą niż 4,6 oraz oceny bardzo dobre z egzaminu dyplomowego i pracy dyplomowej, otrzymasz dyplom z wyróżnieniem. Do jego wystawienia potrzebne jest jedno zdjęcie o wymiarach 4,5 x 6,5 cm;
W przypadku gdy nie możesz odebrać osobiście dokumentu, sekcja studencka może wydać go osobie upoważnionej na podstawie pisemnego upoważnienia. Upoważnienie takie powinno zawierać dane osoby upoważniającej ( imię, nazwisko, PESEL, nazwę kierunku studiów, adres e-mail , numer telefonu) oraz dane osoby upoważnionej (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania). Upoważnienie to powinno być przez ciebie własnoręcznie, czytelnie podpisane. Osoba przyjmująca upoważnienie musi w takim przypadku zweryfikować twój podpis na podstawie innych dokumentów znajdujących się w twoich aktach studenta. ( wzór upoważnienia )