Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

XXIII Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

Sprawozdanie

W dniu 19 listopada 2017 r., na Uniwersytecie w Zagrzebiu, odbyły się XXIII Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, będące jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The 2018 ACM-ICPC World Finals), które zaplanowano do rozegrania w kwietniu w Pekinie.

W zawodach w Zagrzebiu wzięły udział 62 drużyny z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Warszawski reprezentowało sześć trzyosobowych zespołów studenckich. Organizatorzy przygotowali 12 oryginalnych, a przy tym bardzo trudnych zadań.

Mistrzostwo w znakomitym stylu wywalczyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer, broniąc tym samym tytułu zdobytego w zeszłym roku przez inną drużynę z UW. Mistrzowie zdecydowanie wygrali rozwiązując jako jedyni 10 zadań i będą reprezentować Uniwersytet Warszawski w finałach światowych.

Doskonale spisały się pozostałe drużyny reprezentujące Uniwersytet Warszawski. W pierwszej ósemce Mistrzostw uplasowało się aż pięć zespołów z UW: Maciej Hołubowicz, Konrad Paluszek i Jan Tabaszewski zajęli trzecie Miejsce (z 7 rozwiązanymi zadaniami), Jakub Boguta, Patryk Czajka i Karol Farbiś – czwarte miejsce (z 6 rozwiązanymi zadaniami), Franciszek Budrowski, Albert Gutowski i Mateusz Puczel – piąte miejsce (z 6 rozwiązanymi zadaniami) oraz Katarzyna Kowalska, Konrad Majewski i Michał Zawalski – ósme iejsce (również z 6 rozwiązanymi zadaniami). Zespól w składzie Łukasz Kondraciuk, Wiktoria Kośny i Julisz Straszński zajął ostatecznie siedemnaste miejsce, przegrywając miejsce w pierwszej dziesiątce czasem.

Ogromne słowa uznania dla całej ekipy Uniwersytetu Warszawskiego!

Wzorem lat ubiegłych drużyny, które będą reprezentować Polskę w przyszłorocznych finałach światowych, tj. drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego (zdobywca drugiego miejsca) otrzymają stypendia ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Dwunastu studentów z UW uczestniczących w zawodach CERC 2017 jest beneficjentami projektu „Mistrzowie Algorytmiki 2017” realizowanego w ramach programu „Najlepsi z najlepszych! 2.0”, którego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez m.in. umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach.

Sponsorami reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego podczas CERC 2017 byli PKO Bank Polski oraz firma Atende. Bank będzie także wspierał drużynę Uniwersytetu Warszawskiego w przygotowaniach i wyjeździe na finały światowe w 2018 r.

Więcej o samych zawodach CERC 2017 można znaleźć na stronach http://cerc.hsin.h.

Krzysztof Diks