Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

XI Międzynarodowe Zawody Matematyczne

Osiągnięcia

2004

Sprawozdanie

W dniach 23-29 lipca 2004 odbyły się XI Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla Studentów Uniwersytetów. Tym razem w stolicy Macedonii, w Skopje. Wzięło udzial 188 studentów z 57 uczelni z Europy, Azji (Indonezja, Iran, Mongolia) i Ameryki (USA, Brazylia i Kolumbia). Z Polski jak zwykle UJ, UW i UAM oraz po raz pierwszy Uniwersytet Szczeciński.

Na pierwszym miejscu znalazło sie dwóch studentów: Jakub Byszewski z Krakowa i Oleksandr Rybak z Politechniki w Kijowie. Obaj uzyskali po 195 punktów (na 240 możliwych, było 2 razy po 6 zadań po 20 punktów każde). Po raz pierwszy Polak znalazł się na czele listy. Serdeczne gratulacje dla p. Jakuba Byszewskiego! Przypomnieć wypada, że na zawodach w Ostrawie też był w czołówce oraz że w ubiegłym roku w Iranie był czwarty.

P. Roman Łomowski (150 p.; II rok) otrzymał nagrodę I stopnia, pp. Michał Jóźwikowski (103 p.; II rok), Paweł Parys (101 p.; II rok) i Aleksander Zabłocki (104 p.; I rok) - nagrody III stopnia, zaś p. Marcin Michalski (48 p.; I rok) - wzmiankę zaszczytną. Wszystkim serdecznie gratuluję osiągniętych rezultatów.

Doskonale w tym roku wypadła reprezentacja UJ. Poza Jakubem Byszewskim nagrody I stopnia otrzymali: Paweł Walter (172 p.), Sławomir Dinew (156 p.), a jego brat Żywomir Dinew (127 p.) - nagrodę II stopnia. P. Łukasz Grabowski (109 p.) z Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymal nagrodę II stopnia, a p.Joanna Doman (80 p.) z UAM - nagrodę III stopnia.

Punktacji zespołowej nie prowadzi się. Sugerowana liczba zawodników z uczelni to 4. Jeśli liczyć sumę pierwszych czterech to kolejność była następująca:
1. Eotvos Lorand University (Budapest) - 673;
2. Uniwersytet Jagielloński - 650;
3. Belarussian State Uniwersity (Minsk) - 623;
4. Sharif University of Technology (Teheran) - 602;
5. University of Zagreb - 514;
6. Kiev Taras Shevchenko University - 495;
7. Helsinki University of Technology - 484;
8. Charles University Prague - 481;
9. University of Bucharest - 478;
10. International University of Bremen - 475;
11. Budapest University of Technology - 471;
12. Uniwersytet Warszawski - 458.

Wypadliśmy więc nieźle, za nami wiele uniwersytetów! Dodać należy, że jedno zadanie było poza zasięgiem naszych studetów, bo nie mieli jeszcze funkcji analitycznych, a przedstawiciele prawie wszystkich uczestniczących uczelni twierdzili, że to co było potrzebne do rozwiązania tego zadania studenci po II roku wiedzą (u nas większość nie wie).

Zespół z Mongolii został zdyskwalifikowany przez komisję, w skład której wchodzili Geza Kos (Budapeszt), Anton Mellit (Kijów), Dierk Schleicher (Brema), Djordje Milicevic (Princeton), Marian Muresan (Cluj-Napoca) i niżej podpisany. Przyczyną było ujawnienie treści niektórych zadań przez opiekuna zespołu jego członkom, studenci skorzystali z rozwiązań "firmowych", co zakończyło się dyskwalifikacją całego zespołu. To pierwsze takie zdarzenie na tego typu zawodach, o którym mi wiadomo.

Ciekawostka 1. P. M. Jóźwikowski zauważył, że przyznano mu 10 punktów za zadanie, którego w ogóle nie robił. Podobne przypadki miały miejsce w przeszłości: w ubiegłym roku jeden z Bułgarów zgłosił, że dostał maksymalną ocenę za złe rozwiązanie itd.

Ciekawostka 2. U nas na eliminacjach pojawiło się 47 studentów, a w Minsku Białoruskim około 100.

Ciekawostka 3. Nasi studenci nie przepadaja za zadaniami proponowanymi przez UW, studenci UJ raczej też. Zadania pojawią się na stronie internetowej zawodów zapewne jeszcze w sierpniu (www.imc-math.org). Z naszych propozycji przeszły dwie: zadanie 2 z drugiego dnia (autorem jest M.E. Kuczma) i zadanie 4 z drugiego dnia (z książki A. Turowicza, "Geometria zer wielomianów", w której jest jako twierdzenie bez dowodu).

Michał Krych