XXXII Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

Osiągnięcia

2008

Sprawozdanie

Szanowni Państwo,

w środę 9 kwietnia 2008 roku, w Banff w Kanadzie, odbyły się finały konkursu ACM w programowaniu zespołowym, nazywanym też Akademickimi Mistrzostwami Świata w Programowaniu Zespołowym: The 32nd Annual World Finals of the ACM International Collegiate Programming Contest 2008.

W finałach wzięło udział 100 zespołów uniwersyteckich wyłonionych spośród 6700 drużyn, ze 1821 uczelni z 83 krajów. Mistrzami Świata w roku 2008 została drużyna z Sankt Petersburga, z Uniwersytetu Technoligii Informatycznych, Mechaniki i Optyki. Mistrzowie rozwiązali 8 z 11 zadań, kolejne 8 zespołów rozwiązało po 7 zadań, a kolejne 13 po 6 zadań. Wśród tych ostatnich był też zespół UW w składzie Marek Cygan (V rok Informatyki), Marcin Pilipczuk (V rok JSIM) i Filip Wolski (II rok JSIM). W ogólnej klasyfikacji nasz zespół zajął 14 miejsce. To był ostatni występ tego zespołu w turniejach w programowaniu zespołowym. Marek i Marcin kończą studia, a Filip był już dwukrotnie finalistą konkursu ACM, co uniemożliwia mu dalszy start w tej imprezie.

Chciałem w tym miejscu złożyć serdeczne gratulacje dla naszej drużyny i gorąco podziękować za to co osiągnęli w zawodach programistycznych, przyczyniając się niezmiernie do popularyzacji Uniwersytetu Warszawskiego daleko poza granicami Polski. Marek, Marcin i Filip byli dwukrotnie mistrzami Polski i Europy Środkowej, wygrali konkurs ACM w ubiegłym roku, a w tym roku zdobyli puchar Karelii pokonując wszystkich rosyjskich finalistów tegorocznego konkursu ACM, w tym świeżo upieczonych mistrzów.

Życzę całej trójce nie mniejszych sukcesów zawodowych i naukowych, z nadzieją, że będą je osiągać na naszym Wydziale.

Krzysztof Diks

P.S.
Opiekunem naszej drużyny w Banff był profesor Jan Madey, a ekipie towrzyszył były finalista, obecnie doktorant - Tomasz Idziaszek. Na miejscu naszemu zespołowi kibicowali byli pracownicy Wydziału: Paweł Gburzyński i Jolanta Warpechowska.