Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

XXI Międzynarodowe Zawody Matematyczne

Osiągnięcia

2014

Sprawozdanie

W dniach 29 lipca - 4 sierpnia odbyły się w Błagojewgradzie, w Bułgarii, 21 Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów uniwersytetów (IMC 2014). Wzięło udział 324 studentów z 73 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk. Rozwiązywano 10 zadań w ciągu 2 dni (każdego dnia 5 zadań w czasie 300 minut). Tegoroczne zadania były nieco łatwiejsze od tych z 2013 r. Nasz Uniwersytet reprezentowali: Szymon Kanonowicz, Jakub Koncki, Szymon Kubicius i Michał Miskiewicz. Wypadli nieco słabiej niż przed rokiem, jednak niewątpliwie bardzo przyzwoicie - w klasyfikacji drużynowej znaleźli się na dziewiątym miejscu o 1/4 punktu za Uniwersytetem im. Comeniusa z Bratysławy. Kolejne miejsca zajęły

1. zespół złożony ze studentów uczelni izraelskich,

2. Eotvos Lorand University, Budapeszt,

3. Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii,

4. Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn,

5. Uniwersytet Moskiewski im. Łomonosowa,

6. Uniwersytet z Sankt Petersbursga Rosja,

7. Uniwersytet im Tarasa Szewczenki z Kijowa,

8. Comenius University z Bratysławy,

9. Uniwersytet Warszawski,

10. Uniwersytet Karola z Pragi.

Indywidualnie czołówka w glądała tak:

1. Yoav Krauz, Israeli national team - Tel Aviv University

2. Attila Dankovics, Eötvös Loránd University, Budapest

3. Tom Kalvari, Israeli national team - Tel Aviv University

4. Martin Vodicka, Comenius University, Bratislava

5. Omri Nisan Solan Israeli national team - Tel Aviv University

6. Lisa Sauermann, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn 7. Alexey Balitskiy Moscow Institute of Physics and Technology

8. Otte Heinävaara, University of Helsinki

9. Nitzan Tur, Israeli national team - Technion

10. Anton, Bernshteyn, Novosibirsk State Uuniversity

Szymon Kanonowicz znalazł się na miejscu 13 - 16 otrzymując nagrodę pierwszego stopnia. Jakub Koncki też otrzymał nagrodę pierwszego stopnia, Szymon Kubicius - drugiego stopnia, a Michał Miśkiewicz - trzeciego.

W zawodach brali też udział studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika i im. Adama Mickiewicza zajmując drużynowo miejsca 14, 30 i 33. Nagrody pierwszego stopnia otrzymali: Teodor Jerzak z UJ, Daniel Strzelecki z UMK oraz Jędrzej Garnek z UAM. Pełne wyniki wraz z całą punktacją można znaleźć tu:

http://clph.elte.hu/imc/

Są tam też zadania i ich rozwiązania zredagowane, jak zwykle, przez Gezę Kosa z Budapesztu.

Wypada dodać, że ustalenie ostatecznych wyników trwało długo i było trudne: rozwiązania zadań pisane w ograniczonym czasie bywają trudne do zrozumienia, bo czasem autor coś widzi i dla niego jest to oczywiste, a sprawdzający myślą inaczej i z ich punktu widzenia rzecz wymaga uzasadnienia. Piszę, bo mam wrażenie, że ktos nieco bardziej natarczywy mógłby spowodować podniesienie oceny Szymona Kanonowicza o kilka punktów (na pewno o 2=1+1), podobnie u Szymona Kubiciusa mogłyby pojawić się jeszcze 2 a może 3 punkty. Te dyskusje bywają ostre i często ambicje przewodniczących delegacji biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. W końcówce nastąpił nieprzyjemny zgrzyt niezrozumiany do końca przez wiele osób: dyskusje na temat oceny pracy Lisy Sauermann z Bonn (drugi w historii rezultat na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej: 4 złote medale i jeden brązowy) spowodowały nieobecność ekipy z Bonn na uroczystości zakończenia zawodów: dodawano a potem odejmowano punkty, co zdecydowanie nie powinno się zdarzyć.

Warto też dodać, że studenci z Poznania sami ponieśli część kosztów. Uniwersytet Budapeszteński przysłał 5 studentów, Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii - jedenastu, Uniwersytet z Bonn sześciu, Uniwersytet Moskiewski - pięciu, Uniwersytet z Kijowa - pięciu, Sharif University of Technology - sześciu. Nasz Uniwersytet wysyła zwyczajowo czterech studentów, rok wysłał pięciu, bo student, który osiągnął rok wcześniej doskonały rezultat nie mógł uczestniczyć w eliminacjach. Wyjazd nie jest tani, ale też nie jest niebotycznie drogi. Jednak polskich uczelni nie stać na ogół na wysyłanie większej liczby studentów na takie zawody.

Michał Krych