XXXIII Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

Osiągnięcia

2009

Sprawozdanie

Szanowni Państwo, Mili Studenci,

W dniach 18-22.04.2009, w Sztokholmie, odbyły się finały 33. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Spośród 7109 drużyn, z 183 8 uczelni z 88 krajów świata, do finałów w drodze regionalnych eliminacji zakwalifikowano 100 zespołów. W finałach znakomicie spisała się najmłodsza w historii naszych występów drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawski, w składzie: Marcin Andrychowicz, Maciej Kilmek i Marcin Kościelnicki. Cała trójka to studenci I roku jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych. Zespół UW zajął 9-te miejsce zdobywając medal brązowy. Nasz zespół rozwiązał 7 z 11 zadań przygotowanych przez organizatorów i przegrał czasem z zespołami z pozycji 4-8 (srebrni medaliści). Mistrzostwo obronił zespół z St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics. Drugie miejsce zajął zespół z Tsinghua University - oba te zespoły rozwiązały po 9 zadań. Po 8 zadań rozwiązali zespoły z St. Petersburg State University i z Saratov State University. Cała pierwsza czwórka otrzymała medale złote. Więcej o zawodach można przeczytać na stronie http://acm.baylor.edu.

Gratulacje należą się nie tylko zawodnikom, ale także doktorantom Markowi Cyganowi i Jakubowi Radoszewskiemu, którzy mają duży wkład w przygotowanie naszej drużyny do zawodów, łącznie z jej ostatnią fazą aklimatyzacyjną w Sztokholmie.

Nie był to jedyny miły akcent tegorocznych finałów. Przyjęte jest, że podczas uroczytystości otwarcia nagradza się specjalną statuetką kilku wyróżniających się opiekunów drużyn. W tym roku jedną z czterech osób nagrodzonych był prof. Krzysztof Diks. Statuetkę wręczał przedstawiciel firmy IBM (głównego sponsora ICPC) oraz niżej podpisany, który z racji 15 lat pełnienia funkcji opiekuna drużyn UW został ochrzczony mianem "Dziekan trenerów" (Dean of the Coaches).