Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Zmiana kierunku, skreślenie z listy studentów, wznowienie studiów

Zmiana kierunku studiów

Zmiana kierunku studiów jest możliwa za zgodą dziekana lub właściwych dziekanów, po zaliczeniu przez studenta pierwszego etapu studiów (w zalezności od kierunku może to być semestr lub rok studiów - np na studiach licencjackich na MIM będzie to pierwszy semestr studiów ); Do przeniesienia pomiędzy Wydziałami będziesz potrzebował zgody obu dziekanów. Dziekan nowego kierunku ustali różnice programowe i warunki ich zaliczania.

Zwróć uwagę, że regulamin studiów mówi o zaliczeniu etapu (czyli chodzi tu o pełne zaliczenie, a nie warunkowy wpis na kolejny etap wiążący się z niezaliczeniem poprzedniego etapu); Od 2022 roku nie ma już możliwości przeniesienia się z matematyki na informatykę.

Jeśli studiowałeś na specjalności MSEM i chcesz z niej zrezygnować powinieneś złożyć papierowe podanie o skreślenie ze studiów, z których rezygnujesz: z matematyki jeśli chcesz pozostać na samej ekonomii, lub odwrotnie; jednocześnie powinieneś zgłosić się do prodziekana kierunku na którym zamierzasz pozostać i ustalić warunki kontynuacji studiów.

Skreślenie z listy studentów

Powody skreślenia z listy studentów to:

  • niepodjęcie studiów – np. gdy nie zarejestrujesz się na obowiązkowe zajęcia w kolejnym semestrze lub pomimo przyjęcia na studia nie pojawisz się na wydziale, albo w ciągu miesiąca od rozpoczęcia studiów nie podpiszesz w usosie ślubowania;
  • rezygnacja ze studiów – jeśli wiesz, że nie chcesz dłużej studiować, złóż rezygnację sam. Oszczędzisz w ten sposób innym niepotrzebnej pracy, zwolnisz dostępne miejsce w grupie ćwiczeniowej itp. Zgodnie z regulaminem studiów, rezygnacja ze studiów wymaga własnoręcznego podpisu.
  • stwierdzenie braku postępów w nauce – skreślenie następuje zwykle po kolejnej nieudanej próbie zaliczenia tego samego etapu nauki;
  • nieuzyskanie zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie – jeśli zestaw zaliczonych przez Ciebie przedmiotów nie pozwoli na warunkowe zaliczenie etapu a Dziekan lub regulamin studiów nie pozwala na jego powtarzanie; W skrajnych przypadkach może nastąpić także gdy nie podepniesz przedmiotów pod etap i nie zgłosisz programu do rozliczenia lub nie złożysz w wyznaczonym terminie podania o warunek lub powtarzanie roku.
  • niewniesienie opłat związanych z odbywaniem studiów- jeśli nie uregulujesz w wyznaczonym terminie naliczonych opłat za powtarzanie przedmiotów lub niezaliczone przedmioty ponadplanowe. Pamiętaj, że skreślenie z listy studentów nie powoduje umorzenia długu.
  • niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego – podstawowy termin złożenia pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego upływa z końcem września, Dziekan może przedłużyć go na Twoją prośbę do końca grudnia;
  • ukaranie karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni - np. za plagiat pracy zaliczeniowej czy dyplomowej;
  • braku udziału w zajęciach obowiązkowych - w przypadku gdy jeżeli liczba nieobecności uniemożliwia realizację obowiązków przewidzianych dla danego cyklu dydaktycznego

Od decyzji o skreśleniu przysługuje odwołanie do rektora. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem Kierownika Jednostki Dydaktycznej (czyli prodziekana ds. studenckich).

Wznowienie studiów

Wznowienie studiów jest możliwe jeśli od dnia pierwszego skreślenia z listy studentów danego kierunku studiów nie upłynęło więcej niż 10 lat.

Decydując o ewentualnym wznowieniu studiów Dziekan weźmie pod uwagę twoje dotychczasowe wyniki w nauce i okres, jaki minął od dnia skreślenia a także zmiany programu studiów. Wznowienie następuje na te same studia, z których zostałeś skreślony (o ile są jeszcze prowadzone), z zachowaniem rozstrzygnięć wydanych w dotychczasowym toku studiów. Oznacza to, że wznowienie nie będzie możliwe jeśli przed skreśleniem powtarzałeś już etap studiów, z którego zostałeś skreślony (regulamin studiów pozwala na powtarzanie danego etapu tylko raz).

Możesz starać się o wznowienie studiów jeśli przed skreśleniem zaliczyłeś co najmniej pierwszy rok.  Jeśli w międzyczasie zmienił się program lub plan studiów będziesz musiał uzupełnić różnice programowe, o których zadecyduje Dziekan. Dodatkowo, przed rozpatrzeniem podania Dziekan może zarządzić przeprowadzenie sprawdzianu zaległości. Jeśli przebieg Twoich studiów nie został udokumentowany w USOSie, do podania powinieneś dołączyć informację o zaliczonych przedmiotach i okresach studiów na WMIM. Warunkiem wznowienia na studiach drugiego stopnia jest posiadanie tytułu magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędnego.

Co do zasady możesz wznowić studia najwcześniej od następnego roku akademickiego po dacie skreślenia. Ograniczenie to nie obowiązuje jeśli powodem skreślenia było nieuregulowanie opłat (w takim wypadku będziesz musiał zrobić to teraz) a także jeśli do skończenia studiów brakowało Ci tylko zaliczenia ostatniego cyklu seminarium i wznawiasz studia żeby obronić pracę dyplomową.

Jeśli powodem skreślenia było niezłożenie w terminie pracy dyplomowej, możesz w ciągu dwóch lat wznowić studia bez obowiązku zaliczania ewentualnych różnic programowych.

Wznawiając studia w tym trybie zostaniesz ponownie zarejestrowany na odpowiednie seminarium dyplomowe. Dziekan, w porozumieniu z opiekunem pracy, może zdecydować o indywidualnych warunkach jego zaliczenia.

W przypadku ponownego skreślenia z listy studentów, kolejne wznowienie będzie możliwe tylko na ogólnych zasadach, pod warunkiem uzupełnienia ewentualnych różnic programowych.