Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Zaliczenia i egzaminy, przepisywanie zaliczeń, usprawiedliwienie nieobecności

Zaliczanie przedmiotów

Zasady zaliczania zajęć i warunki dopuszczenia do egzaminów ustalają i ogłaszają w USOS koordynatorzy przedmiotów. To samo dotyczy zaliczania nieobecności na ćwiczeniach i laboratoriach. Nieobecność na WF w czasie sesji egzaminacyjnej jest usprawiedliwiana przez Studium WF na podstawie ogólnej informacji przekazanej przez Dziekana. Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pozostałych terminach określa studium WF.

W każdej sesji masz do dyspozycji dwa terminy egzaminacyjne. O warunkach dopuszczenia do egzaminu w terminie zerowym oraz o ewentualnej możliwości poprawienia oceny pozytywnej w terminie poprawkowym, decyduje koordynator przedmiotu. 

Nieobecność na egzaminie powoduje co do zasady utratę terminu egzaminacyjnego. Jeśli jednak jej powodem była choroba lub inne zdarzenie losowe, w ciągu 7 dni od dnia egzaminu prześlij do sekcji studenckiej wniosek o usprawiedliwienie nieobecności i przywrócenie prawa do egzaminu wraz z dokumentem potwierdzającym przyczynę nieobecności (np. zwolnieniem lekarskim);

Jeśli masz zastrzeżenia co do formy, przebiegu lub bezstronności oceny z egzaminu, możesz złożyć do Dziekana prośbę o egzamin komisyjny. Masz na to 7 dni odpowiednio od daty egzaminu lub ogłoszenia jego wyników. Pamiętaj jednak, że egzamin komisyjny nie jest po prostu zwykłym, dodatkowym terminem egzaminacyjnym i Twoje zastrzeżenia powinny być uzasadnione.

Przepisanie zaliczeń uzyskanych na WMIM w poprzednich latach

Jeśli rekrutowałeś się na studia ponownie, prawdopodobnie nie będziesz musiał zaliczać kolejny raz przedmiotów zaliczonych wcześniej, o ile od daty zaliczenia nie upłynęło więcej niż 2 lata (choć o tym, każdorazowo decyduje Dziekan). Podania należy składać przez USOSweb w ciągu miesiąca od rozpoczęcia semestru.

Dziekan weźmie pod uwagę  ocenę z przedmiotu (nie zgodzi się, jeśli ocena to 2 poprawione na 3 w drugim terminie) oraz to, czy przedmiot składa się z kilku części (np. jeśli z pierwszej części AM otrzymałeś 3, a drugiej nie zaliczyłeś, to zgody nie uzyskasz).

W przypadku przedmiotów zaliczonych wcześniej niż w ciągu ostatnich dwóch lat, każdy przypadek rozpatrywany jest przez Dziekana indywidualnie.

Możesz też poprosić sekcję studencką o podpięcie pod aktualny program studiów zaliczeń szkolenia BHP, POWI czy lektoratów, zaliczonych na UW (także poza WMIM). Uwaga - zaliczenie BHP zachowuje ważność do 4 lat wstecz - w roku akademickim 2022/23 uznawane będą zaliczenia uzyskane od cyklu 2018/19 w górę.

Przepisanie zaliczenia przedmiotów z innego wydziału/uczelni

Dziekan może zgodzić się na uznanie i wpis zaliczenia przedmiotu z innego wydziału lub uczelni. Podanie przez usosweb należy złożyć w ciągu miesiąca od rozpoczęcia semestru oraz dołączyć do niego kartę przebiegu studiów z innej uczelni (przedmioty zaliczane na UW będą widoczne w usos) oraz (w przypadku przedmiotu kierunkowego, który posiada odpowiednik wykładany na MIM) opinię koordynatora przedmiotu, potwierdzajacą równoważność obu przedmiotów. 

Przedmioty, które nie posiadają odpowiednika na MIM (np. ogólnouniwesyteckie) nie wymagają dołączenia opinii.

Uznanie zewnętrznego przedmiotu kierunkowego za równoważny przedmiotowi wykładanemu na MIM zwalnia z obowiązku zaliczenia przedmiotu z MIM  (w przypadku przedmiotów obowiązkowych) lub z uzyskania wskazanej liczby punktów ECTS (np. w przypadku fakultetów, przedmiotów ogólnouniwersyteckich lub humanistyczno-społecznych)

Przedmioty obce wpisane do usosa pojawią się na suplemencie do dyplomu i będą wliczać się do średniej.

Przykładowe podanie