Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Urlop, ITS, ITZ

Urlopy

W czasie studiów możesz poprosić o urlop ze względu na chorobę lub niesprawność (urlop zdrowotny),  odbywanie studiów na innym kierunku/wydziale/uczelni lub prowadzenie badań (urlop naukowy), ciążę lub konieczność opieki nad dzieckiem (urlopy rodzicielskie) albo inne uzasadnione okoliczności (urlop okolicznościowy).

Urlopu udziela Dziekan. Zachowujesz na nim wszystkie prawa studenta ale nie musisz (chociaż możesz) chodzić na zajęcia i zdawać egzaminów. Jeśli składasz podanie o urlop po tym jak zarejestrowałeś się na jakieś przedmioty, możesz poprosić o wyrejestrowanie z (niektórych z) nich.To, z czego chcesz zostać wyrejestrowany, a co chciałbyś zdawać koniecznie wskaż w USOSie w podaniu do Dziekana. Decyzję o wyrejestrowaniu podejmuje Dziekan uwzględniając m.in. moment złożenia podania i rodzaj urlopu. Jeśli nie zostaniesz wyrejestrowany z przedmiotów, to ich niezaliczenie, pomimo przebywania na urlopie, podlega opłatom na zwykłych zasadach.

Po powrocie na studia zostaniesz ponownie wpisany na ten sam etap studiów. Będziesz musiał zaliczyć wszystkie przedmioty przewidziane w obowiązującym programie. Jeśli w trakcie urlopu nastąpiła jego zmiana Dziekan zadecyduje o zakresie koniecznych do uzupełnienia różnic programowych.

Urlop naukowy lub okolicznościowy możesz otrzymać maksymalnie na rok, po zaliczeniu co najmniej pierwszego roku studiów licencjackich. Następny urlop może zostać przyznany po zaliczeniu kolejnego roku studiów.

Urlop zdrowotny przyznawany jest na czas trwania choroby, leczenia lub rehabilitacji, wykluczających lub poważnie utrudniających kontynuację studiów. Starania o urlop zaczynasz od złożenia wniosku w Usosweb i rejestracji w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami i to tam dostarczasz całą potrzebną dokumentację. Decyzję o jego przyznaniu podejmuje Dziekan na podstawie opinii BON. Ścieżka postępowania w sprawie urlopu .

Wniosek o urlop zdrowotny powinieneś złożyć bez zbędnej zwłoki. Po zakończeniu cyklu dydaktycznego (odpowiednio: roku lub semestru przy rozliczeniu semestralnym) nie będziesz mógł uzyskać wstecznie urlopu zdrowotnego na ten cykl dydaktyczny (chyba że wcześniejsze złożenie wniosku było niemożliwe). Jeżeli kłopoty zdrowotne utrudniają studia ale nie uniemożliwiają ich całkowicie, dobrym rozwiązaniem może być również ubieganie się o Indywidualny tok lub tryb studiowania (szczegóły poniżej).

Urlop rodzicielski przewidziany jest dla studentek w ciąży i studentów będącym rodzicami. Urlopu udziela się studentkom w ciąży na okres do dnia urodzenia dziecka, a studentom będącym rodzicami na okres do roku od dnia złożenia wniosku o przyznanie urlopu.

Wniosek o przyznanie urlopu można złożyć w okresie roku od dnia urodzenia dziecka. Jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, Dziekan na wniosek studenta lub studentki przedłuża urlop do końca tego semestru.

Indywidualny tok studiów

(ITS) jest szczególnym trybem studiowania, pozwalającym w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach na modyfikację czasu trwania studiów lub zastąpienie przedmiotów obowiązkowych dla danego kierunku studiów innymi. Może polegać także na ustaleniu innego sposobu lub terminu zaliczania przedmiotów. Ta ostatnia możliwość (uzależniona od pozytywnej opinii BON) została zarezerwowana przede wszystkim dla studentów, którym choroba, rehabilitacja, niepełnosprawność lub inne ważne przeszkody uniemożliwiają studia na zwykłych zasadach. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak przyznanie ITS także w innych sytuacjach. Więcej szczegółów w regulaminie.

Indywidualny tryb zaliczania

ITZ pozwala na zaliczanie zajęć lub przedmiotu w inny sposób lub w innych terminach niż jest to przewidziane w sylabusach oraz w harmonogramie zajęć i sesji egzaminacyjnych. Może pozwalać np. na zdawanie egzaminów w określonej formie lub na przyznanie dodatkowego czasu podczas egzaminu. Jest to możliwość przewidziana przede wszystkim dla studentów z niepełnosprawnością, przechodzących długotrwałą chorobę lub rekonwalescencję. O przyznaniu ITZ decyduje Dziekan po opinii Biura Osób Niepełnosprawnych. Tryb postępowania przy ubieganiu się o ITZ jest taki sam jak przy urlopie zdrowotnym.