INFORMACJE DLA STUDENTÓW MATEMATYKI MAGISTERSKIEJ

Podczas rekrutacji na studia II stopnia, wskazujesz w IRK swoje preferencje wyboru  seminarium magisterskiego. Przydział na seminarium odbywa się na podstawie list rankingowych i determinuje wybór programu magisterskiego i specjalizacji Przydział na seminaria jest ogłaszany pod koniec września.

Rejestracje

Na wszystkie przedmioty należy rejestrować się samodzielnie. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są seminaria magisterskie oraz oferowane w semestrze zimowym obowiązkowe przedmioty specjalizacyjne dla I roku specjalności Metody matematyczne w finansach (więcej na ten temat poniżej).

Ogólna część informatora zawiera informacje na temat rejsetracji i opisy grup przedmiotów . Terminy rejestracji znajdziesz w kalendarzach rejestracji w usosweb MIM

Przedmioty do wyboru

Plan studiów II stopnia z matematyki znajduje się tutaj . Zakłada on zaliczenie m.in. 11 przedmiotów fakultatywnych lub monograficznych (8 na I roku i 3 na drugim). W ramach tego limitu, do końca drugiego roku studiów należy zaliczyć  komplet przedmiotów specjalizacyjnych przypisanych do wybranego programu magisterskiego i ścieżki specjalizacyjnej. Jedynie Ci, którzy wybrali program Metody matematyczne w finansach, część przedmiotów specjalizacyjnych powinni zaliczyć obowiązkowo już na I roku, przy czym (jak wspomniano powyżej) na przedmioty z semestru zimowego: Wstęp do analizy stochastycznej i Inżynierię finansową, zostaną zapisani przez sekcję studencką.

Wymagany limit fakultetów/przedmiotów monograficznych można wypełnić również zaliczając do 2 przedmiotów z informatyki czy ML ; mogą to być informatyczne przedmioty obieralne lub monograficzne oraz niektóre przedmioty obowiązkowe, takie jak: Algorytmy i Struktury Danych, Programowanie współbieżne, Sieci komputerowe, Systemy operacyjne, JAO, MRJP i Złożoność obliczeniowa - pod warunkiem, że nie zostały wykorzystane już do rozliczenia studiów licencjackich. Zaliczenie przedmiotów obowiązkowych dla informatyki czy ML spoza tej listy wymaga uprzedniego uzgodnienia z kierownikiem studiów lub prodziekanem ds. studenckich.

W usosweb znajdziesz listy:

Nie rejestruj się natomiast na fakultety dla studiów I stopnia - nie spełnisz nimi wymagań etapu magisterskiego.

Kolejnym przedmiotem do wyboru jest seminarium monograficzne . Pamiętaj, że nie możesz zaliczyć seminarium monograficznego identycznego z tematyką Twojego seminarium magisterskiego (chodzi o sytuację gdy oba seminaria prowadzone są łącznie - taka sytuacja jest wskazana w nazwie seminarium monograficznego w usosweb), oraz że dane seminarium monograficzne można zaliczyć tylko raz (czyli w kolejnym roku powinieneś wybrać seminarium monograficzne o innej tematyce).

Poza ścieżką specjalizacyjną wynikającą z wyboru seminarium magisterskiego, możesz zrealizować dodatkowo ścieżkę nauczycielską . Jeśli się na to zdecydujesz, skontaktuj się z sekcją studencką i poproś o przydzielenie żetonów potrzebnych do rejestracji na przedmioty tej specjalności. W takim przypadku, przedmioty pedagogiczne i psychologiczne możesz rozliczyć jako wymagane w planie studiów przedmioty ogólnouniwersyteckie.

Dyplomowanie

Warunkiem zaliczenia I roku seminarium magisterskiego jest zatwierdzenie tematu pracy magisterskiej . Warunkiem zaliczenia seminarium na II roku jest złożenie pracy w APD (nie trzeba jej drukować). Aby przystąpić do egzaminu dyplomowego musisz uzyskać absolutorium (czyli zaliczyć wszystkie przedmioty wymagane w planie studiów). Ustalaniem terminu egzaminu możesz jednak zająć się jeszcze przed uzupełnieniem w usosie wszystkich ocen.

Egzaminy magisterskie mają formę ustną. Składają się z prezentacji pracy magisterskiej (do 15 minut) i odpowiedzi na 3 pytania,  dotyczące pracy magisterskiej, tematyki realizowanego programu magisterskiego i ścieżki specjalizacyjnej.