
Kolokwium Wydziału MIMUW
Prelegent: Maciej Malicki
Tytuł: Współczesne zastosowania teorii granic Fraïssé'go
Kolokwium odbędzie się 3 kwietnia 2025 o godzinie 14:30 w sali 2180

Wystawa i wykład w bibliotece
Wydziałowa Biblioteka serdecznie zaprasza na wykład poświęcony pięknym matematycznie i wizualnie parkietażom Penrose'a. Opowie o nich Przemysław Kiciak, który przygotował wystawę w Bibliotece.
Choć parkietaże składają się z kafelków o czterech lub dwóch kształtach, nie mają przesunięć własnych w płaszczyźnie, a więc nie da się ich przemieścić tak, aby każdy kafelek nałożył się na inny o tym samym kształcie.
Zapraszamy 27 marca 2025, godzina 14:00, Biblioteka WMIM UW

Urszula Foryś laureatką Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa
Prof. Urszula Foryś otrzymała Nagrodę Główną im. Hugona Steinhausa, przyznawaną od 1979r. przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki. Jury konkursu uznało, że jej dorobek badawczy w dziedzinie modelowania matematycznego w naukach biomedycznych jest imponujący.
Serdeczne gratulacje dla Laureatki!

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota 2025
Serdecznie zapraszamy na tegoroczne DOKO!
Nasz Wydział przygotował ciekawe wykłady i warsztaty, a na stoiskach na Wydziale Fizyki można odwiedzić naszych studentów i Koła Naukowe!
To wszystko już w sobotę 22 marca

„Matematyka i informatyka: ciekawe pomysły dydaktyczne”
Serdecznie zapraszamy na konferencję dla nauczycieli matematyki i informatyki z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pt.: "Matematyka i informatyka: ciekawe pomysły dydaktyczne", która odbędzie się na naszym Wydziale w dniach 5-6 kwietnia.
Współorganizatorem jest Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Maraton Organizacji Studenckich
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie skierowane do studentów chcących w krótkim czasie dowiedzieć się jak rozwijać swoje pasje i zainteresowania na naszym Wydziale.
Bo nauka to nie wszystko, a na MIMie dzieje się wiele! Aż 8 organizacji zaprezentuje w czwartek 13 marca ciekawy aspekt swojej działalności lub dziedziny którą się zajmuje i pokaże, dlaczego warto do niej dołączyć.

Rozstrzygnięcia konkursów NCN
Z dumą informujemy, że w konkursie NCN SONATA BIS finansowanie uzyskały dwa wnioski z WMIM: Uniwersalny robot - rozwijanie uczenia robotów poprzez uczenie ze wzmocnieniem i modele VLA, którego kierownikiem będzie dr hab. Marek Cygan oraz Analiza ilościowych modeli obliczeniowych, którego kierownikiem będzie dr hab. Lorenzo Clemente.
Wielkie gratulacje dla Piotra Gwiazdy za przyznanie grantu MAESTRO na projekt "Wyzwania badawcze równań różniczkowych cząstkowych inspirowane najnowocześniejszymi algorytmami statystyki i uczenia maszynowego".

Kolokwium Wydziału MIM
Serdecznie zapraszamy na kolejne specjalne spotkanie w ramach Kolokwium MIM, podczas którego nowi pracownicy wydziału wygłoszą krótkie, popularne odczyty przedstawiając swoje obszary badawcze. Prelegenci:
- K. Kazaniecki (analiza funkcjonalna)
- K. Myśliwy (fizyka matematyczna)
- R. Meller (rachunek prawdopodobieństwa)
- M. Włodarczyk (algorytmika)
- W. Zuba (algorytmy tekstowe)
Kolokwium odbędzie się 13 marca 2025 o godzinie 14:30 w sali 2180

Spotkanie o karierze naukowej
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w formie dyskusji panelowej, adresowane do studentów i doktorantów, którzy zastanawiają się nad wyborem ścieżki kariery naukowej i tym, jak może wyglądać życie wokół niej. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 6 marca o godz. 14:15 w sali 2180. W dyskusji wezmą udział:
- prof. Małgorzata Bogdan (statystyka, Uniwersytet Wrocławski),
- prof. Marcin Pilipczuk (algorytmika, Uniwersytet Warszawski),
- prof. Anna Marciniak-Czochra (matematyka stosowana, Heidelberg University),
- prof. Ewa Szczurek (bioinformatyka, Uniwersytet Warszawski/Helmholtz Munich).

Potyczki Algorytmiczne 2025
Z wielką przyjemnością przekazujemy zaproszenie na Potyczki Algorytmiczne 2025!
Rundy zdalne zostaną rozegrane 10 - 16 marca 2025, a finał, tradycyjnie już, w Zielonej Gorze w dniach 23 - 24 maja.
Zachęcamy nie tylko studentów i nie tylko MIM; konkurs jest otwarty i ogólnopolski!

Publikacja wyróżniona na konferencji ICLR
Artykuł Efficient and Accurate Explanation Estimation with Distribution Compression Huberta Banieckiego i Przemysława Biecka został właśnie wyróżniony jako tzw. spotlight na bardzo prestiżowej konferencji w dziedzinie ML/AI.Takim wyróżnieniem nagrodzonych zostało jedynie 5.1% zgłoszonych prac!
Serdeczne gratulacje!!!

Ferie zimowe
Życzymy wszystkim studentom i pracownikom dydaktycznym kilku chwil beztroski i odpoczynku.
Do zobaczenia 24 lutego na zajęciach!

Pierwszy wykład z cyklu "Maria Skłodowska-Curie lecture"
Pierwszy, inauguracyjny wykład z serii "Maria Skłodowska-Curie lecture" wygłosi prof. Antonio Acin z ICFO (Barcelona) na temat bezpiecznej wymiany klucza kryptograficznego, niezależnej od urządzenia. Prof. Acin był 4-krotnym laureatem grantu ERC w dziedzinie swoich badań.
Zapraszamy 20 lutego o 12:30, w sali Rady Wydziału (2180).

Rozstrzygnięcie Konkursu PSA na najlepszą pracę magisterską o tematyce aktuarialnej
Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy wyłoniło zwycięzcę konkursu na najlepszą pracę magisterską o tematyce aktuarialnej lub wykorzystującą techniki aktuarialne. Został nim nasz student Adam Perełkiewicz z pracą „Bayesowska optymalizacja parametrów kontraktów reasekuracyjnych”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Otto.
Serdeczne gratulacje!!!

Konkursy na stanowiska
Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska dydaktyczne i naukowo-dydaktyczne na Wydziale MIM UW.
Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami.