Rozliczenie etapu: podpięcia, warunkowy wpis, powtarzanie etapu, średnia ocen
Informacje ogólne
Studenci I roku studiów licencjackich rozliczani są po raz pierwszy po pierwszym semestrze (kolejne rozliczenie obejmuje cały pierwszy rok studiów). Pozostałych studentów obowiązuje rozliczenie roczne.
Żeby zaliczyć etap musisz zaliczyć wszystkie wskazane w planie studiów przedmioty przypisane do tego etapu (wskazane z nazwy przedmioty obowiązkowe) oraz zdobyć określoną liczbę punktów ECTS z konkretnych grup przedmiotów (np. ogólnouniwersyteckich, obieralnych, fakultetów). Po skompletowaniu zaliczeń powinieneś podpiąć przedmioty pod właściwy etap studiów i zgłosić program do rozliczenia.
Brakujących punktów jednego rodzaju (np. z przedmiotów kierunkowych) nie możesz zastąpić innymi. Wyjątkiem są przedmioty równoważne (aby rozliczyć nimi wymagania etapu powinieneś złożyć podanie przez usos).
Jeśli nie udało Ci się zaliczyć wszystkich przedmiotów ale spełniasz wymagania do warunkowego wpisu na kolejny etap albo chcesz powtarzać rok (i pozwala Ci na to regulamin studiów), równocześnie ze zgłoszeniem programu do rozliczenia złóż w USOS odpowiednie podanie do Dziekana.
Warunkowe zaliczenie etapu
Możesz uzyskać warunkowy wpis na kolejny etap studiów, jeżeli do pełnego zaliczenia bieżącego etapu (czyli roku lub semestru studiów w przypadku I roku licencjatu) brakuje Ci nie więcej niż 1/3 łącznej liczby punktów ECTS z przedmiotów objętych planem studiów tego etapu.
Podanie o warunkowe zaliczenie etapu powinieneś złożyć w USOSie po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Od drugiego roku studiów, kiedy zaczyna obowiązywać rozliczenie roczne, podanie składa się dopiero po zakończeniu poprawkowej sesji letniej. Podanie o warunkowe zaliczenie I roku powinni złożyć także studenci I roku, którzy zaliczyli warunkowo jego I semestr (nawet w przypadku gdy w II semestrze udało im się zaliczyć wszystko);
Otrzymanie warunkowego wpisu jest niemożliwe, jeżeli:
- ponownie nie zaliczyłeś przedmiotu/(ów) do którego zaliczenia byłeś zobowiązany otrzymując warunkowy wpis na aktualny etap studiów
- ponownie nie zaliczyłeś przedmiotu/(ów) do którego zaliczenia byłeś zobowiązany przy powtarzaniu aktualnego etapu w przypadku, o którym mowa w § 39 ust. 1 pkt 3 RS (chodzi o powtarzanie roku w wyniku niezaliczenia przedmiotów objętych poprzednio warunkowym zaliczeniem etapu).
Przy warunkowym wpisie na kolejny etap powinieneś drugi raz zarejestrować się na niezaliczony przedmiot, a po jego zaliczeniu podpiąć go pod etap, do zaliczenia którego był wymagany. Za powtarzanie przedmiotu będzie naliczona opłata która pojawi się w październiku na Twoim koncie w USOSie w module płatności.
Powtarzanie etapu
Powtarzanie etapu jest możliwe, jeżeli:
- brakuje Ci więcej niż 1/3 punktów ECTS objętych planem studiów danego etapu studiów lub niezaliczenie przedmiotów uniemożliwia realizację programu studiów na kolejnym etapie studiów (np. w przypadku gdy do rejestracji na przedmioty obowiązkowe z wyższego etapu wymagane jest zaliczenie przedmiotu, którego nie zdałeś) albo
- nie zaliczyłeś ostatniego etapu studiów (czyli III roku studiów licencjackich lub II roku studiów magisterskich) albo
- nie zaliczyłeś przedmiotów, do których zaliczenia byłeś zobowiązany otrzymując zgodę na warunkowe wpisanie na kolejny etap studiów.
Ten sam etap można powtarzać tylko raz. Na MIM nie ma możliwości powtarzania I roku studiów licencjackich.
Podanie o powtarzanie etapu powinieneś złożyć w USOSie po zakończeniu sesji egzaminacyjnej.
Przy powtarzaniu etapu powinieneś zarejestrować się drugi raz na wszystkie przedmioty niezaliczone, a wymagane do zaliczenia etapu. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zaliczać przedmiotów zaliczonych poprzednio. Jeśli w międzyczasie zmienił się program lub plan studiów będziesz musiał zaliczyć także różnice programowe lub uzupełnić brakujące punkty.
Za powtarzanie niezaliczonych przedmiotów będziesz musiał zapłacić. Opłata pojawi się w październiku w USOSie, w module „Płatności”.
Średnia ocen z etapu i studiów
Ocena końcowa z przedmiotu
Jeśli przystąpiłeś do egzaminu z danego przedmiotu dwukrotnie w tym samym cyklu, przy obliczaniu średniej ocen z etapu studiów, zostanie uwzględniona średnia arytmetyczna ocen z obu terminów, zaokrąglona do części setnych; Czyli jeśli w pierwszym terminie dostałeś: 2, a w drugim 3, do średniej etapu (semestru/roku) policzy się 2,5;
Średnia ocen z etapu studiów
Średnia ocen z etapu studiów (semestru/roku) jest zaokrągloną do części setnych średnią arytmetyczną ocen końcowych ze wszystkich przedmiotów składających się na plan studiów danego etapu (w tym z lektoratu z języka obcego ale tylko, jeśli jest dla Ciebie obowiązkowy);
Oznacza to, że do średniej będą liczyły się tylko te przedmioty, które musisz zaliczyć w danym roku (i tylko te przedmioty powinieneś podpiąć pod etap); Jeśli zgodnie z planem studiów w danym roku powinieneś zaliczyć jakieś przedmioty do wyboru - pod etap studiów podpinasz ich tylko tyle, ile potrzeba do uzyskania wymaganej liczby punktów ECTS z tej grupy;
Przypadki szczególne:
- ocena z egzaminu komisyjnego zastępuje ocenę kwestionowaną
- do średniej ocen nie wlicza się oceny z egzaminu certyfikacyjnego z języka obcego
- jeśli w wyniku uznawania przedmiotów równoważnych lub przepisywania zaliczeń z innych kierunków zaliczyłeś wszystkie wymagane przedmioty, ale brakuje Ci punktów ECTS, możesz podpiąć pod etap przedmiot niewymagany planem studiów, aby uzupełnić ten niedobór
- jeśli nie zaliczysz przedmiotu obowiązkowego lub nie uzyskasz wymaganej liczby punktów z przedmiotów do wyboru, przy obliczeniu średniej w miejsce brakującej oceny końcowej przyjmuje się ocenę 2,0.
Średnia z całych studiów
Średnia z całych studiów (na dyplom) jest średnią artymetyczną ocen końcowych ze wszystkich przedmiotów składających się na plan studiów. Dodatkowo, w module "podpięcia" możesz zadecydowac o wliczeniu do niej zaliczonych przedmiotów nadmiarowych (których nie podpinałeś pod poszczególne etapy). Tak jak przy obliczaniu średniej etapowej, jeśli przystąpiłeś do egzaminu z danego przedmiotu dwukrotnie w tym samym cyklu, do średniej wliczy się średnia arytmetyczna ocen z obu terminów. Jeżeli natomiast nie zaliczyłeś przedmiotu w jednym cyklu (i np. warunkowo zaliczyłeś rok), a następnie zaliczyłeś go w kolejnym, do średniej studiów policzy się tylko ocena pozytywna.