Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Studenci MIMUW pierwszymi Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym

Obrazek — Studenci MIMUW pierwszymi Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym

W dniu 24 marca 2024, w Pradze, odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym. Mistrzostwa są częścią Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym - najstarszego i najbardziej prestiżowego światowego konkursu informatycznego, rozgrywanego od roku 1977. W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały 52 drużyny, reprezentujące najlepsze uczelnie kształcące informatyków z krajów podzielonych na cztery regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni, obejmujące swoim zasięgiem całą Europę, bez Białorusi i Rosji. Po zawodach regionalnych, które odbyły się na jesieni, do zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu, po co najwyżej jednym zespole z jednej uczelni, poza sporadycznymi, regulaminowymi wyjątkami, pozwalającymi na start dwóch zespołów z jednej uczelni. W tegorocznych mistrzostwach znakomicie wypadły zespoły z regionu środkowoeuropejskiego, z których cztery znalazły się na miejscach medalowych - przyznano jeden złoty medal, dwa medale srebrne i trzy medale brązowe.

Pierwszymi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym zostali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki:

Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak.

Rozwiązali oni 9 zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy pozostali medaliści rozwiązali po 8 zadań i o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie. I tak srebrnymi medalistami zostały zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu (2. miejsce) i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (3. miejsce). Brązowe medale zdobyły drużyny reprezentujące: Uniwersytet Loránda Eötvösa (4. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (5. miejsce) oraz École Normale Supérieure de Paris (6. miejsce). Znakomicie spisała się też drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmując 8. miejsce z ośmioma rozwiązanymi zadaniami.

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich pozostałych medalistów.

Do sukcesu drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego przyczyniło się wiele osób i instytucji. Szczególne podziękowania należą się były zawodnikom organizującym systematyczne treningi dla studentów z UW. Są to Kamil Dębowski, Kacper Kluk i Marcin Smulewicz. Podczas wyjazdu wsparcia naszej drużynie udzielali profesorowie Krzysztof Diks i Jan Madey (po raz trzydziesty!), doktorant Kacper Kluk i kierownik organizacyjny drużyny Rafał Sikorski.

Dziękujemy władzom dziekańskim Wydziału MIM za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Pragi. Szczególne podziękowania należą się dobrodziejom drużyn z UW, dzięki którym możliwe są wszechstronne przygotowania do zawodów - Fundacji Rozwoju Informatyki oraz firmom Atende i Huawei.

Szczegółowe wyniki zawodów są dostępne na stronie Mistrzostw.

Krzysztof Diks

2024-03-25