Półwiecze geometrii p-adycznej
W imieniu Oddziału Warszawskiego PTM i Wydziału MIM UW serdecznie zapraszamy na wykład tegorocznej laureatki Medalu i Wykładu im. Wacława Sierpińskiego, prof. Wiesławy Nizioł (CNRS, Sorbonne Université).
Wykład, zatytułowany “Półwiecze geometrii p-adycznej”, odbędzie się na specjalnym posiedzeniu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, we czwartek 12 czerwca 2025 roku o 16:30 w sali 2180.

Streszczenie:
p-adic geometry started at the end of 1960s with the work of John Tate on rigid analytic varieties. It progressed slowly until 20 years ago or so when new p-adic geometries were developed and there was an avalanche of applications in Arithmetic Geometry. I will discuss the history of the subject and describe some of my contributions.
Sylwetka Laureatki:
Profesor Wiesława Nizioł jest światowej klasy specjalistką z geometrii arytmetycznej. Jest to dział matematyki głęboko osadzony w klasycznej teorii liczb, ale równocześnie czerpiący pełnymi garściami z metod nowoczesnej geometrii algebraicznej. Obie te dziedziny: teoria liczb i geometria algebraiczna są jednymi z najważniejszych w głównym nurcie matematyki współczesnej. Od razu warto nadmienić, że przygoda profesor Nizioł z wielką matematyką zaczęła się trochę nietypowo. Najpierw skończyła z wszelkimi możliwymi wyróżnieniami informatykę na Uniwersytecie Warszawskim, pod opieką profesora Wojciecha Ryttera, i przez dwa lata terminowała w Uniwersytecie Stanforda na studiach doktoranckich z Computer Science. Potem zmieniła specjalizację na docelową, czyli na matematykę. W roku 1991 obroniłą doktorat w Princeton, pod opieką Gerda Faltingsa, wówczas świeżo upieczonego medalisty Fieldsa. Od razu zaczęła się wielka międzynarodowa kariera profesor Nizioł i budowa jej silnej pozycji w środowisku geometrów arytmetycznych. Zdobyła wiele cennych nagród i wyróżnień naukowych. Na pewno warto wymienić tu wykład zaproszony w sekcji Teoria Liczb na Międzynarodowym Kongresie Matematycznym w Madrycie w roku 2006. W 2021 roku została wybrana do Academia Europaea, a w 2024 została Fellow of the American Mathematical Society. Obecnie profesor Nizioł pracuje na Sorbonie, w ramach Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), bardzo cenionej na świecie instytucji naukowej, z której wywodzi się wielu medalistów Fieldsa oraz laureatów Nagrody Nobla.
Opracowaa M. Skałba