Konkurs na stanowisko adiunkta w projekcie "Nieskończoność we wnioskowaniu o danych i wiedzy"
Projekt ma na celu zbliżenie do siebie paradygmatów baz danych oraz reprezentacji wiedzy i wnioskowania, głównie w zakresie przetwarzania zapytań i wnioskowania. Kandydat w momencie zatrudnienie musi posiadać stopień doktora informatyki oraz doskonałe przygotowanie w jednym lub kilku z następujących obszarów:
- teoria baz danych
- reprezentacja wiedzy i wnioskowanie
- logika w informatyce.
Termin zgłoszeń upływa 16 listopada 2024 r.
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, za zgodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, ogłaszam konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych (informatyka) w Instytucie Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, do projektu „Nieskończoność ze wnioskowaniu o danych i wiedzy” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, umowa UMO-2018/30/E/ST6/00042.
Warunki zatrudnienia
Wybrany kandydat zostanie zatrudniony na pełen etat na czas określony, w wymiarze 14 miesięcy, rozpoczynający się pomiędzy 1 grudnia 2024 r. a 1 lutego 2025 r., do ustalenia przez kandydata z kierownikiem projektu Wynagrodzenie na stanowisku wynosi ok. 8200 zł brutto/m-c. Stanowisko nie jest obciążone obowiązkami dydaktycznymi i zawiera budżet na podróże służbowe. Wybrany kandydat pracować będzie nad zagadnieniami z zakresu teorii baz danych oraz reprezentacji wiedzy i wnioskowania.
Opis projektu
Projekt ma na celu zbliżenie do siebie paradygmatów baz danych oraz reprezentacji wiedzy i wnioskowania, głównie w zakresie przetwarzania zapytań i wnioskowania. Fundamentalna różnica między tymi dwoma paradygmatami dotyczy założenia o skończoności reprezentowanych modeli, obecnego w bazach danych a nieobecnego w bazach wiedzy. Podobną opozycję dostrzec można między niskopoziomowym równoległym przetwarzaniem danych (obwody logiczne, FPGA, SIMD) a strumieniowym przetwarzaniem danych, choć tym razem dotyczy ona nie tyle skończoności co istnienia ograniczenia na rozmiar danych. Badania w projekcie koncentrują się na następujących kierunkach:
● przetwarzanie strumienia ustrukturyzowanych danych, szczególnie z wykorzystaniem niskopoziomowego zrównoleglania
● problemy ewaluacji, analizy statycznej i optymalizacji, szczególnie w kontekście projektowania nowych formalizmów dla grafowych baz danych
● wnioskowanie w bazach wiedzy w reżimie modeli skończonych, nieskończonych i mieszanych.
Wymagania
Oczekujemy, że kandydat w momencie zatrudnienie będzie posiadał stopień doktora w dyscyplinie informatyka oraz będzie miał doskonałe przygotowanie w tej dyscyplinie, w szczególności w jednym lub kilku z następujących obszarów:
● teoria baz danych
● reprezentacja wiedzy i wnioskowanie
● logika w informatyce.
Doświadczenie badawcze w następujących tematach będzie dodatkowym atutem:
● logiki deskrypcyjne, logiki modalne
● ewaluacja zapytań z wykorzystaniem ontologii, wnioskowanie w bazach wiedzy
● przetwarzanie strumieni danych
● złożoność obliczeniowa
● teoria automatów, teoria modeli skończonych
● programowanie niskopoziomowe.
Oczekujemy, że w momencie zatrudnienia kandydat będzie posiadał stopień doktora nauk informatycznych, uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. W dniu zgłoszenia do konkursu kandydat nie musi posiadać stopnia doktora. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 113 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. 2023 poz. 742 z późn. zm.).
Zgłoszenia
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać życiorys, który:
● opisuje przygotowanie merytoryczne oraz osiągnięcia naukowe kandydata
● przedstawia listę wszystkich publikacji naukowych kandydata (włącznie z jeszcze nieopublikowanymi manuskryptami)
● wskazuje trzech doświadczonych naukowców, którzy mogą posłużyć jako referencje dla kandydata.
Ponadto, wymagamy załączenia podpisanego listu przewodniego adresowanego do Dziekana WMIM UW, zaopatrzonego w klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych (w załączeniu). Listy motywacyjne nie są wymagane. Zgłoszenia do konkursu, a także wszelkie pytania dotyczące merytorycznych aspektów projektu bądź formalnych szczegółów procedury konkursowej należy przesyłać do dr. hab. Filipa Murlaka, prof. ucz.: f.murlak@uw.edu.pl
By wziąć udział w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną zgłoszenie, z załączonymi dokumentami, wymaganymi w procesie rekrutacji, zapisanymi w formacie .pdf.
Termin zgłoszeń upływa dnia 16 listopada 2024 r.