Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Konkurs na stanowisko adiunkta w projekcie „Między teorią dowodu, matematyką odwrotną i teorią modeli arytmetyki”

Projekt dotyczy różnych zagadnień związanych z teoriomodelowymi i teoriodowodowymi aspektami arytmetyki pierwszego i drugiego rzędu. Trzy główne tematy badawcze to:

  • Modele zasad kolekcji, w szczególności wzbogacenia modeli spełniających zasadę kolekcji, ale nie indukcji, dla odpowiedniej klasy formuł.
  • Konsekwencje pierwszego rzędu zasad drugiego rzędu (w szczególności zasad kombinatorycznych) nad różnymi teoriami bazowymi w arytmetyce drugiego rzędu.
  • ​​​​​​​Rozwijanie teorii rozmiarów dowodów i skracania dowodów dla podteorii arytmetyki.

Kandydat powinien mieć doświadczenie badawcze (udokumentowane publikacjami lub preprintami) w co najmniej jednym z następujących obszarów logiki matematycznej: niestandardowe modele arytmetyki, teoria dowodu dla arytmetyki, matematyka odwrotna.

Obrazek — Konkurs na stanowisko adiunkta w projekcie „Między teorią dowodu, matematyką odwrotną  i teorią modeli arytmetyki”

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, za zgodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, ogłaszam konkurs na stanowisko adiunkta w grupie badawczej w Instytucie Matematyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, do projektu „Między teorią dowodu, matematyką odwrotną i teorią modeli arytmetyki”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, umowa 2023/49/B/ST1/02627.

Warunki zatrudnienia

Wybrany kandydat zostanie zatrudniony na pełen etat na czas określony 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia zatrudnienia o kolejny rok) rozpoczynający się pomiędzy 1 marca a 1 października 2025 r., do ustalenia przez kandydata z kierownikiem projektu. Wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku wynosi ok. 9000 zł brutto/m-c. Stanowisko nie jest obciążone obowiązkami dydaktycznymi. Wybrany kandydat będzie pracować nad zagadnieniami dotyczącymi jednego lub wielu spośród tematów badanych w ramach projektu, opisanych poniżej.

Opis projektu

Projekt dotyczy różnych zagadnień związanych z teoriomodelowymi i teoriodowodowymi aspektami arytmetyki pierwszego i drugiego rzędu. Trzy główne tematy badawcze to:

  • Modele zasad kolekcji, w szczególności wzbogacenia modeli spełniających zasadę kolekcji, ale nie indukcji, dla odpowiedniej klasy formuł.
  • Konsekwencje pierwszego rzędu zasad drugiego rzędu (w szczególności zasad kombinatorycznych) nad różnymi teoriami bazowymi w arytmetyce drugiego rzędu.
  • Rozwijanie teorii rozmiarów dowodów i skracania dowodów dla podteorii arytmetyki.

Wymagania

Kandydat powinien mieć doświadczenie badawcze (udokumentowane publikacjami lub preprintami) w co najmniej jednym z następujących obszarów logiki matematycznej związanych z tematyką projektu:

  • niestandardowe modele arytmetyki,
  • teoria dowodu dla arytmetyki,
  • matematyka odwrotna.

Dodatkowym atutem będzie doświadczenie badawcze w otrzymywaniu wyników o dowodliwości bądź niedowodliwości za pomocą modeli niestandardowych.

Oczekujemy, że w momencie zatrudnienia kandydat będzie posiadał stopień doktora nauk matematycznych w dyscyplinie związanej z logiką matematyczną, uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. W dniu zgłoszenia do konkursu kandydat nie musi posiadać stopnia doktora. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 113 ustawy Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. 2023 poz. 742 z późn. zm.).

Wymagane dokumenty

Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:

  • podpisany list przewodni adresowany do Dziekana WMIM UW, zaopatrzony w klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych (w załączeniu).
  • kopię dyplomu doktora; jeżeli kandydat nie posiada jeszcze stopnia doktora, kopię rozprawy doktorskiej lub opis przewidywanej treści rozprawy doktorskiej wraz z oświadczeniem o przewidywanym terminie uzyskania stopnia;
  • życiorys naukowy z wykazem publikacji;
  • niedawne publikacje, nie więcej niż trzy.

Ponadto wymagane są dwa listy polecające od doświadczonych badaczy, które należy wysłać bezpośrednio na adres email podany poniżej. Zgłoszenia do konkursu, a także wszelkie pytania dotyczące merytorycznych aspektów projektu bądź formalnych szczegółów procedury konkursowej należy przesyłać do dr. hab. Leszka Kołodziejczyka: lak@mimuw.edu.pl

By wziąć udział w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną zgłoszenie, z załączonymi dokumentami wymaganymi w procesie rekrutacji zapisanymi w formacie .pdf.

Termin zgłoszeń upływa dnia 16 listopada 2024 r.

Pliki

2024-10-16