Brązowy medal w 47. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym dla studentów z Wydziału MIMUW
W czwartek 18 kwietnia 2024 r., w Luksorze w Egipcie, odbyły się zawody finałowe 46. i 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2023 ICPC World Finals). Wielki sukces w finałach 47. mistrzostw odniósł zespól studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie:
Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak
zdobywając brązowy medal.
Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, znane pod angielską nazwą jako „The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship”, należą do najbardziej prestiżowych w świecie studenckich konkursów informatycznych. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą często przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe, regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów. Przy tak silnej konkurencji już awans do zawodów finałowych świadczy o klasie zespołu, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem.
Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, natomiast do finału 47. mistrzostw – 136 drużyn. W 46. finale Polska była reprezentowana przez drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa i Antoni Wiśniewski) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 47. finale wystąpiły dwie drużyny z Polski – Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (wspomniani wyżej: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak). W zawodach finałowych najlepszych 12 drużyn jest nagradzanych medalami. Pierwsze 4 drużyny w rankingu otrzymują medale złote, kolejne cztery – medale srebrne, cztery następne – medale brązowe. Finał 46. mistrzostw powinien odbyć się w roku 2022 (eliminacje przeprowadzono w roku 2021), natomiast finał 47. mistrzostw (eliminacje w roku 2022) powinien zostać rozegrany w roku 2023. Pandemia i uwarunkowania geopolityczne spowodowały, że oba finały zostały przesunięte na kwiecień tego roku. W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po 11 zadań, przy czym tylko 5 zadań było wspólnych.
Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała 10 zadań. Z polskich zespołów Uniwersytet Wrocławski, z 7. zadaniami, zajął 25. miejsce, natomiast Uniwersytet Warszawski (6 zadań) – 33. miejsce, Uniwersytet Jagielloński (także 6 zadań) – 34. miejsce.
Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z Uniwersytetu HSE w Moskwie (angielska nazwa: The National Research University Higher School of Economics), która rozwiązała 9 zadań. Kolejne miejsca zajęły:
- Peking University (9 zadań)
- Moscow Institute of Physics and Technology (9 zadań)
- Harbour.Space University – Barcelona Campus (9)
- Tsinghua University (9 zadań)
- Nanjing Uinversity (8)
- Seoul National University (8)
- University of Waterloo (8)
- The University of Tokyo (8)
- Tokyo Institute of Technology (8)
- Brigham Youn University (7)
- Uniwersytet Warszawski (7)
Brązowy medal powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się: 5 złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo), 7 srebrnych medali i 5 brązowych medali. Kolejna szansa na powiększenie kolekcji medalowej już we wrześniu w Astanie, gdzie odbędzie się już „normalnie” finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Polskę będą reprezentować drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Arkadiusz, Bartłomiej i Tomasz będą mieli szanse na kolejny medal, ale niestety już ostatni, ponieważ w finałach można wystąpić tylko dwukrotnie.
Należy jeszcze wspomnieć o innych polskich akcentach w Luksorze. Opiekunem złotej drużyny z Harbour.Space University w 47. finale był Kamil Dębowski - brązowy medalista z drużyną UW w roku 2015, natomiast opiekunem złotej drużyny z Uniwersytetu Oxfordzkiego w 46. finale był Bartosz Klin – reprezentant UW w finałach w latach 1997 i 1999. Do wygłoszenia wykładu dla uczestników tegorocznych finałów, w ramach tzw. „Alumni Lectures”, został zaproszony Jakub Pachocki, wicemistrz świata w zespole UW z roku 2012, obecnie dyrektor ds. badań w OpenAI.
Pragnę gorąco podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tak udanego wyjazdu do Luksoru:
- Kamilowi Dębowskiemu, Kacprowi Klukowi i Marcinowi Smulewiczowi, którzy co tydzień organizują treningi dla zespołów z UW,
- władzom dziekańskim Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW za życzliwość oraz wsparcie finansowe i organizacyjne wyjazdu do Egiptu,
- Fundacji Rozwoju Informatyki, a w szczególności Rafałowi Sikorskiemu, za organizację wyjazdu i zabezpieczenie spokojnego i atrakcyjnego pobytu w Egipcie,
- wypróbowanym dobrodziejom drużyn UW – Warszawskiemu Centrum Badawczemu Huawei oraz firmie Atende.
Drużynom doradzał i wspierał na miejscu, po raz dwudziesty ósmy i dwudziesty dziewiąty, profesor Jan Madey. We wrześniu w Astanie będziemy świętować trzydziestolecie startów zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ICPC. Liczymy na uświetnienie jubileuszu medalem.
Więcej o tegorocznych finałach można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów icpc.global oraz w portalu społecznościowym drużyn warszawskich.
Krzysztof Diks
Opiekun zespołów UW