Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Brązowy medal w 47. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym dla studentów z Wydziału MIMUW

Obrazek — Brązowy medal w 47. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym dla studentów z Wydziału MIMUW

W czwartek 18 kwietnia 2024 r., w Luksorze w Egipcie, odbyły się zawody finałowe 46. i 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2023 ICPC World Finals). Wielki sukces w finałach 47. mistrzostw odniósł zespól studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie:

Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak

zdobywając brązowy medal.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, znane pod angielską nazwą jako „The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship”, należą do najbardziej prestiżowych w świecie studenckich konkursów informatycznych. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą często przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe, regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów. Przy tak silnej konkurencji już awans do zawodów finałowych świadczy o klasie zespołu, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem.

Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, natomiast do finału 47. mistrzostw – 136 drużyn. W 46. finale Polska była reprezentowana przez drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa i Antoni Wiśniewski) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 47. finale wystąpiły dwie drużyny z Polski – Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (wspomniani wyżej: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak). W zawodach finałowych najlepszych 12 drużyn jest nagradzanych medalami. Pierwsze 4 drużyny w rankingu otrzymują medale złote, kolejne cztery – medale srebrne, cztery następne – medale brązowe. Finał 46. mistrzostw powinien odbyć się w roku 2022 (eliminacje przeprowadzono w roku 2021), natomiast finał 47. mistrzostw (eliminacje w roku 2022) powinien zostać rozegrany w roku 2023. Pandemia i uwarunkowania geopolityczne spowodowały, że oba finały zostały przesunięte na kwiecień tego roku. W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po 11 zadań, przy czym tylko 5 zadań było wspólnych.

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała 10 zadań. Z polskich zespołów Uniwersytet Wrocławski, z 7. zadaniami, zajął 25. miejsce, natomiast Uniwersytet Warszawski (6 zadań) – 33. miejsce, Uniwersytet Jagielloński (także 6 zadań) – 34. miejsce.

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z Uniwersytetu HSE w Moskwie (angielska nazwa: The National Research University Higher School of Economics), która rozwiązała 9 zadań. Kolejne miejsca zajęły:

 1. Peking University (9 zadań)
 2. Moscow Institute of Physics and Technology (9 zadań)
 3. Harbour.Space University – Barcelona Campus (9)
 4. Tsinghua University (9 zadań)
 5. Nanjing Uinversity (8)
 6. Seoul National University (8)
 7. University of Waterloo (8)
 8. The University of Tokyo (8)
 9. Tokyo Institute of Technology (8)
 10. Brigham Youn University (7)
 11. Uniwersytet Warszawski (7)

Brązowy medal powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się: 5 złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo), 7 srebrnych medali i 5 brązowych medali. Kolejna szansa na powiększenie kolekcji medalowej już we wrześniu w Astanie, gdzie odbędzie się już „normalnie” finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Polskę będą reprezentować drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Arkadiusz, Bartłomiej i Tomasz będą mieli szanse na kolejny medal, ale niestety już ostatni, ponieważ w finałach można wystąpić tylko dwukrotnie.

Należy jeszcze wspomnieć o innych polskich akcentach w Luksorze. Opiekunem złotej drużyny z Harbour.Space University w 47. finale był Kamil Dębowski - brązowy medalista z drużyną UW w roku 2015, natomiast opiekunem złotej drużyny z Uniwersytetu Oxfordzkiego w 46. finale był Bartosz Klin – reprezentant UW w finałach w latach 1997 i 1999. Do wygłoszenia wykładu dla uczestników tegorocznych finałów, w ramach tzw. „Alumni Lectures”, został zaproszony Jakub Pachocki, wicemistrz świata w zespole UW z roku 2012, obecnie dyrektor ds. badań w OpenAI.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tak udanego wyjazdu do Luksoru:

 • Kamilowi Dębowskiemu, Kacprowi Klukowi i Marcinowi Smulewiczowi, którzy co tydzień organizują treningi dla zespołów z UW,
 • władzom dziekańskim Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW za życzliwość oraz wsparcie finansowe i organizacyjne wyjazdu do Egiptu,
 • Fundacji Rozwoju Informatyki, a w szczególności Rafałowi Sikorskiemu, za organizację wyjazdu i zabezpieczenie spokojnego i atrakcyjnego pobytu w Egipcie,
 • wypróbowanym dobrodziejom drużyn UW – Warszawskiemu Centrum Badawczemu Huawei oraz firmie Atende.

Drużynom doradzał i wspierał na miejscu, po raz dwudziesty ósmy i dwudziesty dziewiąty, profesor Jan Madey. We wrześniu w Astanie będziemy świętować trzydziestolecie startów zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ICPC. Liczymy na uświetnienie jubileuszu medalem.

Więcej o tegorocznych finałach można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów icpc.global oraz w portalu społecznościowym drużyn warszawskich.

Krzysztof Diks
Opiekun zespołów UW

2024-04-21