Kody niekowalne
- Prelegent(ci)
- Stefan Dziembowski
- Afiliacja
- Uniwersytet Warszawski
- Termin
- 12 stycznia 2017 14:30
- Pokój
- p. 5440
- Seminarium
- Kolokwium Wydziału MIM UW
Referat dotyczył będzie kodów niekowalnych (ang. non-malleable codes). Nieformalnie mówiąc, narzędzie to pozwala na takie zakodowane wiadomości M, ze dowolna modyfikacja powstałego słowa kodowego C daje słowo kodowe C’, które odpowiada albo dokładnie tej samej wiadomości M, albo wiadomości M’, która jest zupełnie niezwiązana z początkową wiadomością M.
Pojęcie kodów niekowalnych zostało zaproponowane w roku 2010 w mojej pracy współautorskiej z K. Pietrzakiem oraz D. Wichsem. Pierwotną motywacją do jego wprowadzenia były zastosowania w konstruowaniu algorytmów kryptograficznych odpornych na ataki fizyczne. W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele prac na temat tego pojęcia, w których skonstruowano liczne warianty kodów niekowalnych, zaproponowano uogólnienia ich definicji, a także znaleziono ich nowe zastosowania (np. w tworzeniu szyfrów odpornych na tzw. ataki z wybraną wiadomością).
W trakcie referatu dokonam wprowadzenia do tej dziedziny i przedstawię ogólny zarys najważniejszych wyników. Znajomość teorii kodów oraz kryptografii nie będzie potrzebna do zrozumienia referatu.