Asymptotyczne zachowanie dla małych czasów liczby bloków w procesie Lambda-koalescencji z nietrywialną częścią kingmanowską.
- Prelegent(ci)
- Anna Talarczyk-Noble
- Afiliacja
- Uniwersytet Warszawski
- Termin
- 20 marca 2014 12:15
- Pokój
- p. 3260
- Seminarium
- Seminarium Zakładu Rachunku Prawdopodobieństwa
Proces koalescencji Kingmana to proces o wartościach w zbiorze podziałów zbioru liczb naturalnych, taki, że po obcięciu do n pierwszych liczb naturalnych jest to proces Markowa, w którym dowolne dwa bloki sklejają się z intensywnością 1. Rozważamy proces koalescencji, w którym początkowa konfiguracja składa się z bloków jednoelementowych. Niech N_t oznacza liczbę bloków w chwili t. Dobrze wiadomo, że dla każdego t>0 N_t jest skończone prawie na pewno, tzn. proces schodzi z nieskończoności" i odbywa się to z prędkością 2/t. Przedstawimy wynik Dotyczący asymptotyki drugiego rzędu procesu liczby bloków N_{\epsilon t}, gdy \epsilon dąży do 0.
Omówimy także ten sam problem dla ogólnych procesów \Lambda-koalescencji z nietrywialną częścią kingmanowską. Jest to uzupełnienie otrzymanych przez nas wcześniej wyników dotyczących procesów koalescencji bez części Kingmana. Okazuje się, że część kingmanowska dominuje, a procesy graniczne są gaussowskie.