Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się

Książki popularnonaukowe

"Wykresy unplugged" Przemysław Biecek, Ewa Baranowska, Piotr Sobczyk

Okładka książki ""Wykresy unplugged"

To jest książeczka o tworzeniu wykresów. Na 28 stronach znajdziemy bogato ilustrowane wskazówki, ćwiczenia i przykłady tego jak narysować dobry i zrozumiały wykres. Są tutaj również historie i ciekawostki związane z wykresem kołowym, wykresem łodyga-liście, histogramem, wykresem pudełko-wąsy i wieloma innymi. Nie potrzebujesz komputera by dobrze prezentować dane.

Wydawca: WUW (2019)

"O twierdzeniach i hipotezach. Matematyka według Delty"

Okładka książki "O twierdzeniach i hipotezach. Matematyka według Delty"

Zbiór 44 artykułów matematycznych skierowanych do osób, które chciałyby poznać najciekawsze osiągnięcia w tej dziedzinie nauki. Kilkudziesięciu autorów jasno i precyzyjnie opisuje twierdzenia i hipotezy, które zdeterminowały współczesny obraz matematyki.

Wydawnictwo: WUW (2011). Książkę wznowiono w 2016.

"Zadania na cztery pory roku. Matematyka według Delty"

Okładka książki "Zadania na cztery pory roku. Matematyka według Delty"

Zbiór zawiera 347 zadań spośród ponad 1500, jakie do chwili wydania książki pojawiły sie w Delcie jako tzw. zadania z myszką. Mają one wspólną cechę: są nietypowe, często wymagają nieoczywistego pomysłu, odkrycia właściwej ścieżki prowadzącej do pełnego rozwiązania. Można z nich korzystać w czasie przygotowań do konkursów matematycznych, można dzięki nim odnaleźć w sobie matematyczny talent, można je też rozwiązywać dla czystej przyjemności.

Wydawnictwo: Omega (2016)

"O Matematyku, rycerzu Gwiazdy Pitagorejskiej", Marek Kordos

Okładka książki "O Matematyku, rycerzu Gwiazdy Pitagorejskiej"

Stylizowane, bogato ilustrowane opowiastki o mitologii matematyki. Zastanawiać może, skąd biorą się ludzie, którzy chcą uprawiać matematykę, a nawet skłonni są poświęcić jej całe swoje życie. Przecież zajęcie to nie jest łatwe, odbywa się jakby w jakimś wymyślonym — ani realnym, ani wirtualnym — świecie, każe manipulować dziwacznymi obiektami, niejednokrotnie naraża na miano dziwaka i nawet fortunę przynosi niesłychanie rzadko. Ta książeczka jest o tym, jak wygląda mitologia, idea kierująca matematyków na ich niełatwą drogę. Dwanaście krótkich opowieści pozwoli zrozumieć, dlaczego nie ustają w wysiłkach i dlaczego są ze swojej pracy dumni.

Wydawnictwo: Omega (2012)

"Matematyka współczesna dla myślących laików", Paweł Strzelecki

Okładka książki "Matematyka współczesna dla myślących laików"

Zbiór esejów popularyzujących matematykę współczesną. Autor, jak pisze we wstępie, nie zamierza: "kogokolwiek czegokolwiek uczyć [a jedynie] pokazać pewną liczbę wybranych, w miarę aktualnych problemów matematycznych i wyników badań nad nimi". Głównymi adresatami tej książki są dwie grupy osób. Pierwsza to młodzi adepci matematyki, którzy na wybraną przez siebie dziedzinę studiów pragną spojrzeć z dalszej perspektywy. Druga zaś to osoby, które swój kontakt z matematyką skończyły w szkole, ale interesuje ich odpowiedź na pytanie, co robią matematycy i na czym polega ich praca. Dla nich wszystkich lektura tej książki będzie jak rzut oka na wysokie góry — można je przecież zobaczyć z bliska nawet wtedy, gdy nie jest się alpinistą.

Wydawnictwo: WUW (2011)

Więcej

"Wykłady z historii matematyki", Marek Kordos

Okładka książki "Wykłady z historii matematyki"

Jak głosi wstęp, w 1985 roku kilku studentów zapytało Marka Kordosa, czy skoro podczas swoich wykładów opowiada anegdoty historyczne, to czy mógłby poprowadzić wykład składający się wyłącznie z anegdot. Odpowiedział, że nie mógłby. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że nie potrafi. Jednak na pytanie “a czy mógłby się pan nauczyć”, odpowiedział “mógłbym” — bo co innego mógł studentom odpowiedzieć? Tak narodziły się wykłady z historii matematyki.

Wydawnictwo: WSiP (1994). Książka była kilkukrotnie wznawiana np. przez wydawnictwo Script (Warszawa): 2005, 2006, 2010.

Więcej

"Leksykon matematyczny"

Okładka książki "Leksykon matematyczny"

"Książka jest przeznaczona dla szerokiego kręgu Czytelników, którzy, niezależnie od wykonywanego zawodu i stopnia wykształcenia, poszukują dostępu do niezmiernych zasobów wiedzy uniwersalnej zgromadzonych przez królową nauk. Nie zastąpi on akademickich wykładów opartych na szczegółowych podręcznikach, może jedynie ułatwić indywidualny kontakt ze światem matematyki i nauk matematycznych. W obrębie każdego z 25 artykułów przeglądowych treści matematyczne przedstawione są we wzajemnym powiązaniu: ich dobór i układ (a także układ poszczególnych artykułów) odsłaniają pewną hierarchię znaczeń, źródłem której jest (domniemana) rola owych treści dla całości matematyki."

[z przedmowy]

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna (1995)

Seria wydawnicza "Delta przedstawia"

Seria „Delta przedstawia” to zbiór 6 książek popularnonaukowych wydawanych w latach 1985-89. Każda książka barwnie ilustruje zagadnienia skupione wokół tytułowego tematu matematycznego, fizycznego lub astronomicznego. Książki dostępne są w bibliotekach.

Okładka książki z serii "Delta przedstawia" - 1 Okładka książki z serii "Delta przedstawia" - 2 Okładka książki z serii "Delta przedstawia" - 3
  • "Elementy Teorii Galois", Maciej Bryński, 1985
  • "Szczególna teoria względności", Andrzej Szymacha, 1985
  • "O różnych gepometriach", Marek Kordos, 1987
  • "Nie tylko o kwazarach", Bożena Czerny, Marek Sikora, 1988
  • "Światło odwieczna zagadka", Ewa i Zbigniew Płochoccy, 1988
  • "Jak powstają gwiazdy", Michał Różyczka, 1989

Wydawnictwo: Alfa (1985-89)

Seria "Przeczytaj, może zrozumiesz"

Okładka książki z serii "Przeczytaj, może zrozumiesz"

Seria ponad 20 cienkich książeczek. Wydawane były w czasach reglamentacji papieru, co było możliwe tylko dzięki wykorzystaniu drukarnianych "zrywów".

Wydawnictwo: Krajowe Wydawnictwo Czasopism (lata 80')

Seria wydawnicza "Biblioteczka Delty"

Cykl 8 książek, każda poświęcona matematyce lub fizyce. Książki dostępne są w bibliotekach.

Okładka ksiązki z serii "Biblioteczka Delty" - 1 Okładka ksiązki z serii "Biblioteczka Delty" - 2 Okładka ksiązki z serii "Biblioteczka Delty" - 3
  • 1M "Konstrukcje geometryczne", Maciej Bryński, Ludomir Włodarski, 1980
  • 2F "Teoria względności", Andrzej Szymacha, Jan Piotr Lasota, 1980
  • 3M "Zasada szufladkowa Dirichleta. Geometria okręgów i sfer", Andrzej Mąkowski, 1980
  • 4F "Mechanika kwantowa, o czym to jest?", Grzegorz Białkowski, 1983
  • 5F "Cząstki elementarne", Tomasz Hofmokl, Michał Święcki, 1982
  • 6F "Nietypowe, osobliwe, wyjątkowe", Krzysztof Nowiński, 1982
  • 7F "Czas", Muchotrzeb Bożena, Mieczysław Prószyński, 1983
  • 8M "Wybrane zagadnienia z kombinatoryki i elementarnej teorii prawdopodobieństwa; O liczbach kardynalnych", Edward Stachowski, Andrzej Pelc, 1984

Wydawnictwo: WSiP (1980-83)

Książki dla dzieci

"Jak długo żyją Muffinki?", Przemysław Biecek

Okładka książki "Jak długo żyją Muffinki?"

"Jak długo żyją Muffinki?'' to zbiór trzech opowiadań skierowanych do uczniów szkoły podstawowej. Bohaterami są bliźnięta, Beta i Bit, zainteresowani matematyką i informatyką. Odpowiedzi na dręczące ich pytania łagodnie wprowadzają młodego czytelnika w takie tematy jak analiza przeżycia, predykcja i estymacja.

Książka została opracowana w ramach projektu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Wydawca: Fundacja Naukowa SmarterPoland.pl (2016)

Więcej

"Rodzinna matematyka", Kamila Łyczek

Okładka książki "Rodzinna matematyka"

Zbiór zadań matematycznych dla sześcio-ośmiolatków oraz ich rodziców. Dokładniej: dla rodziców, którzy chcą spędzić z dziećmi czas na matematyce. Do książki dołączone są rekwizyty pomocne przy rozwiązywaniu łamigłówek (plastikowe krążki, magnesy i tablica magnetyczna).

Wydawnictwo: PWN (2015)

"Zobaczcie inaczej"

Okładka książki "Zobaczcie inaczej"

O tym jak matematyka, fizyka i astronomia porządkują świat opowiadają redaktorzy Małej Delty.

Wydawnictwo: Alfa (1986)

"Czy umiecie się dziwić?"

Okładka książki "Czy umiecie się dziwić?"

Matematykę i fizykę w otaczającym świecie przedstawiają artykuły z Małej Delty.

Wydawnictwo: WSiP (1978)