Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

Zawody Matematyczne w Iranie 2003

Osiągnięcia

2003

Sprawozdanie

W zawodach w Iranie braliśmy udział po raz pierwszy. Zaproszenia do Polski wysyłano już kilkakrotnie, ale drogą bardzo oficjalną, więc nie dochodziło do wyjazdu. W tym roku sytuacja uległa pewnej zmianie: ambasada RP w Teheranie wysłała kopię zaproszenia do Instytutu Matematyki UW. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na pokrycie kosztów podróży reprezentacji RP na te zawody. Reprezentacja składała się z 2 naszych studentów, Eryka Kopczyńskiego i Jakuba O. Wojtaszczyka oraz 3 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jakuba Byszewskiego, Jarosława Dudy i Mikołaja Zalewskiego. Zawody polegały na rozwiązaniu zadań z każdego z 5 działów: algebry I, analizy I i II, algebry liniowej, analizy numerycznej, algebry II albo optymalizacji. Zadania można znaleźć (obejrzeć a potem rozwiązać) na mojej domowej stronie internetowej: www.mimuw.edu.pl/~krych/International_Competitions/iran. Zawody te organizuje corocznie Ministerstwo Badań, Nauki i Technologii Islamskiej Republiki Iranu. Biorą w tym udział najlepsi studenci z różnych uczelni irańskich z bardzo różnych wydziałów. Organizatorzy części matematycznej starają się zapraszać ekipy zagraniczne. Zwycięzcy z Iranu otrzymują w nagrodę stypendia, mają szanse na zwolnienie ze służby wojskowej. W rozpoczęciu zawodów i ich zakończeniu brali udział przedstawiciele władz Iranu (wiceministrowie - Isfahan, w którym zawody się odbywały jest około 450 km od Teheranu, w którym znajdują się ministerstwa; gubernator prowincji) oraz przedstawiciele władz miejscowych uniwersytetów. O zakończeniu zawodów informowała telewizja, tekstu nie zrozumiałem ze względu na nieznajomość perskiego.

W zawodach matematycznych rozdano 2 złote medale, 2 srebrne i dwa brązowe. Złote i brązowe przypadły studentom z Sharif University of Technology (z Teheranu), srebrne Jakubowi Byszewskiemu i Jakubowi Wojtaszczykowi. W klasyfikacji zespołowej wygrał Sharif University of Technology, drugie miejsce zajęła reprezentacja RP, trzecie - reprezentacja Indonezji. Bank Keshavarzi (irański) ufundował nagrody dla zwycięskich zespołów: dla Sharif 2000 USD, dla naszej piątki 1500 USD i dla Indonezji 1000 USD.

Organizatorzy zapowiadali, że w przyszłości również nas zaproszą.

Zawody były dobrze zorganizowane, poza programem oficjalnym zorganizowano zwiedzanie Teheranu i Isfahanu (miasto ma prawie 2000 lat).

Michał Krych