Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

XXIII Zawody Matematyczne im. Vojtecha Jarnika

Osiągnięcia

2013

Sprawozdanie

W dniach 10-13.IV po raz 23. odbyły się na Uniwersytecie w Ostrawie studenckie zawody matematyczne im. Vojtěcha Jarníka (http://vjimc.osu.cz/). Tradycyjnie studenci lat I-II (kategoria I) rywalizują oddzielnie od studentów lat III-V (kategoria II) -- w założeniu ma to odpowiadać rozwojowi dostępnego studentom aparatu matematycznego, w praktyce jednak zadania w obu kategoriach były w tym roku elementarne (co nie znaczy, że proste). W obu grupach do rozwiązania są cztery zadania, każde oceniane w skali 0-10 pkt.

W tym roku w zawodach uczestniczyło czterech studentów naszego Wydziału:

  • Damian Orlef (II rok JSIM, 31 pkt., 3. miejsce) i
  • Tomasz Cieśla (II rok matematyki, 16 pkt., 25. miejsce) w kategorii I oraz
  • Szymon Kanonowicz (III rok matematyki, 30 pkt., 5. miejsce) i
  • Michał Miśkiewicz (III rok matematyki, 24 pkt., 19. miejsce) w kategorii II.

Wszystkim im serdecznie gratuluję.

W obu kategoriach było razem 106 uczestników w kategorii pierwszej oraz 81 w drugiej. Reprezentowali oni łącznie 41 uniwersytetów -- w większości z Europy Środkowej i Wschodniej, ale pojawiły się wśród nich także Uniwersytety z Cambridge, Florencji i Barcelony oraz, po raz pierwszy, Rijadu (stolicy Arabii Saudyjskiej).

Poza drużyną z naszego Wydziału, do Ostrawy pojechały reprezentacje siedmiu innych polskich uczelni. W szczególności, niekwestionowanym zwycięzcą Kategorii II został Jakub Konieczny (39 pkt.) z UJ. Z kolei zmagania w Kategorii I zakończyły się podwójnym sukcesem Uniwersytetu z Bonn, którego reprezentanci: Lisa Sauermann (38 pkt.) i Michael Schubert (36 pkt.), jako jedyni, rozwiązali po cztery zadania.

Zwycięstwo Lisy Sauermann nie jest jej pierwszym w tych zawodach, gdyż również w zeszłym roku je wygrała, dzieląc wtedy pierwszą lokatę z naszym studentem Damianem Orlefem (w tym roku 3.) Tym bardziej nie jest to jej jedyny sukces w ogóle, wcześniej była bowiem najbardziej utytułowanym uczestnikiem Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w historii (zdobyła 4 złote medale i jeden srebrny)!

Jak widać, z jednej strony jest się z kim na zawodach w Ostrawie mierzyć, z drugiej zaś, nasi studenci wypadają na nich bardzo przyzwoicie. Stąd też wypada gorąco podziękować Wydziałowi, który poprzez prof. D. Wrzoska, Prodziekana ds. Finansowych, umożliwił naszej reprezentacji ten, pożyteczny chyba, wyjazd.

Karol Cwalina