Nie jesteś zalogowany | Zaloguj się
Osiągnięcia — strona główna

X Międzynarodowe Zawody Matematyczne

Osiągnięcia

2003

Sprawozdanie

Zawodyw Cluj-Napocca w Rumunii, 10-th International Mathemmatics Competition for University Students, odbyły się zaraz po zawodach w Iranie. UW był reprezentowany przez 5 studentów: Karola Cwalinę (I rok), Eryka Kopczyńskiego (IV rok), Romana Łomowskiego (I rok), Wojciecha Świebodę (IV rok) i Jakuba O. Wojtaszczyka (IV rok). Brało udział 185 studentów z różnych uczelni europejskich oraz z Iranu, Kolumbii i Brazylii. Wygrali Ivan Losev z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (w zeszłym roku w Warszawie też był pierwszy) 232 punkty i Aleksander Usnich z tej samej uczelni ( w zeszłym roku nagroda pierwszego stopnia), trzeci Zoltan Gyenes z Lorand Eotvos University (Budapeszt) - 224 punkty, czwarty Tamas Terpai (University College London, w 2000 roku wygrał te zawody, nagrodą było roczne stypendium w Londynie, z niego teraz skorzystał, więc reprezentował UCL a nie Lorand Eotvos University) 223 punkty, piąty był Gergely Zabradi z Lorand Eotvos University, (Budapeszt) - 221 punktów. Z Polaków nagrody I stopnia otrzymali Paweł Walter z UJ - 208 punktów (siódme miejsce), Jakub Wojtaszczyk - 202 punkty (9 miejsce), Eryk Kopczynski - 191 punktów (16 miejsce), Sławomir Dinew z UJ - 171 punktów (27 miejsce). Karol Cwalina (156 punktów) i Roman Łomowski (153 punkty) otrzymali nagrody drugiego stopnia, Wojciech Świeboda (76 punktów) uzyskał wzmiankę zaszczytną.

Klasyfikacja zespołowa nie jest prowadzona. Na ogół uczelnie reprezentowane są przez 4 osoby. Najwięcej punktów uzykali studenci z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (pierwsi czterej) 848 punktów, drudzy byli studenci z Lorand Eotvos University 823 punktów, na trzecim miejscu znaleźli się studenci z Sharif University of Technology (Teheran) - 704 punkty, czwarte miejsce Uniwersytet Warszawski - 702 punkty, piąte miejsce Uniwesytet Tarasa Szewczenki z Kijowa - 696 punktów, szóste miejsce Technical University Budapest - 662 punkty, siódme miejsce Odessa National Mechnikov University - 651 punktów, ósme miejsce - Uniwersytet Jagielloński - 647 punktów, dziewiąte miejsce Uniwersytet Karola (Praga) - 645 punktów, 10 miejsce Uniwersytet Bukareszteński - 621 punktów. Poznań był reprezentowany przez 3 studentów, którzy uzyskali 281 punktów. Indywidualne można obejrzeć na stronie internetowej zawodów: http://www.imc-math.org.

Na uwagę zasługuje fakt, że pierwszego dnia zawodów w Rumunii J.O. Wojtaszczyk uzyskał 120 punktów na 120 możliwych po odbyciu niezwykle reklasujacej podróży na trasie Teheran (wylot 2.05 czasu warszawskiego) - Mediolan - Warszawa - Bukareszt - Cluj (przyjazd 7:20 czasu miejscowego, czyli 6:20 warszawskiego), ostatni odcinek pociągiem (sypialnym), zawody od 8:30. W zasadzie podróż można by skrócić, ale podniosłoby to bardzo znacznie jej koszta, bo jak wiadomo należy koniecznie fruwać tam i z powrotem (jeśli przypadkiem się nie wraca samolotem, to i tak lepiej kupić bilet w obie strony, może być prawie 2 razy tańszy niż w jedną). Drugiego dnia już tak dobrze nie było.

UJ wysłał na zawody do Rumunii innych studentów niż do Teheranu.

Michał Krych