Dostosowania toku studiów i urlopy zdrowotne

Decyzję o zmianach w organizacji studiów lub przyznaniu urlopu zdrowotnego podejmuje prodziekan do spraw studenckich (inaczej: KJD, czyli kierownik jednostki dydaktycznej) na podstawie opinii Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW (BON). Kontakt z BONem jest niezbędny, gdyż adaptacja toku studiów musi być dostosowana do Twoich potrzeb.

Dostosowania toku studiowania mogą dotyczyć zajęć i/lub kolokwiów oraz egzaminów.

W przypadku zajęć, w zależności od rodzaju doświadczanych przez Ciebie trudności, prodziekan może:

• zwiększyć limit dopuszczalnych nieobecności na zajęciach,
  • zezwolić na nagrywanie zajęć na użytek osobisty (ale wyłącznie za zgodą prowadzącego),
  • zezwolić na zmianę standardowych terminów oddawania projektów, prac domowych itp,
  • zmienić niektóre wystąpienia na forum grupy na inną formę aktywności na zajęciach.

Pamiętaj jednak, że mimo otrzymania zgody dziekana każdą z powyższych form musisz ze stosownym wyprzedzeniem uzgodnić z prowadzącymi. Dotyczy to zwłaszcza nieobecności i indywidualnych terminów oddawania projektów i prac domowych: w przypadku niektórych przedmiotów zbyt duża liczba nieobecności wyklucza uzyskanie zakładanych efektów uczenia się, a terminarz prac domowych (i publikacji ich rozwiązań) może nakładać istotne ograniczenia na możliwość przedłużania terminów ich oddawania. Jednym z podstawowych obowiązków prowadzących jest bowiem zapewnienie właściwej organizacji zajęć dla wszystkich studiujących.

Na III roku na pewno nie uzyskasz zgody na zmianę sposobu zaliczania proseminarium oraz zespołowego projektu programistycznego. W przypadku seminarium czeka Cię co najmniej jedno wystąpienie na forum grupy, w przypadku projektu zespołowego - umiejętność pracy w grupie i przestrzeganie wszystkich ustalonych terminów są absolutnie wymagane.

Pamiętaj też, że nie chodząc na zajęcia utrudniasz sobie ich zaliczenie.

Na egzaminach i kolokwiach możesz otrzymać zgodę na:

• wydłużenie czasu ich trwania o 25%,
  • zgodę na korzystanie ze słuchawek wyciszających,
  • zgodę na dostosowanie egzaminu ustnego poprzez możliwość otrzymania pytań w postaci pisemnej i umożliwienia wynotowania kluczowych elementów wypowiedzi przed przystąpieniem do prezentowania wiedzy,
  • wydłużony czas przygotowania do egzaminu ustnego,
  • egzamin ustny tylko w obecności egzaminatora (w szczególności bez obecności kolejnej osoby przygotowującej się),
  • użycie laptopa/tabletu na egzaminie, ale tylko po uzgodnieniu z prowadzącym,
  • w uzasadnionych przypadkach (np. wtedy, gdy do nasilenia objawów choroby dojdzie akurat w czasie sesji) przeniesienie I terminów wybranych egzaminów lub kolokwiów - w takiej sytuacji musisz koniecznie poinformować sekcję studencką/dziekana o zaistnieniu takiej potrzeby,
  • uzgodnienie z KJD indywidualnego planu sesji polegającego na planowym rozłożeniu egzaminów pomiędzy terminy podstawowe i poprawkowe, z zachowaniem prawa do dwóch terminów egzaminacyjnych z każdego przedmioty.

Pamiętaj jednak, że powyższe dostosowania będą miały charakter indywidualny i czasowy. Mają Ci one pomóc w poradzeniu sobie ze skutkami problemów zdrowotnych, we wdrożeniu właściwej terapii czy dobraniu odpowiedniego leczenia. Oczekujemy jednak, że studenci ostatniego roku wdrożą strategie pozwalające im nie korzystać z rozwiązań wspierających lub znacznie zmniejszyć wymiar wsparcia.

Musisz także pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Jeśli przystępujesz do egzaminu z przedmiotu, deklarujesz tym samym gotowość do przyjęcia oceny. Dlatego nie przewidujemy możliwości przywracania terminów egzaminów po przystąpieniu do nich ani anulowania uzyskanej oceny.

W sytuacji przedłużającej się, ale wciąż czasowej, niezdolności do realizacji zobowiązań akademickich, możesz starać się o roczny urlop zdrowotny lub rozłożenie studiów na dłuższy okres.