- Speaker(s)
- Jan Doroszewski
- Date
- May 28, 2010, 2:15 p.m.
- Room
-
room 5820
- Seminar
- Seminarium badawcze Zakładu Logiki: Wnioskowania aproksymacyjne w eksploracji danych
Przez pojęcie semantycznego modelu wiedzy medycznej rozumiem system znaków językowych stanowiących hipotetyczną, uproszczoną i uporządkowaną reprezentację wiedzy medycznej, pośrednio – fragmentu rzeczywistości. Celem badań związanych z tym modelem jest próba stworzenia ram pojęciowych dla medycznej wiedzy i rozumowania naturalnego (ew. także formalnego) oraz pomostu łączącego matematyczne i naturalno-językowe podejście do wiedzy medycznej i rozumowania w medycynie.
Model opiera się na analizie autentycznych tekstów i dokumentów medycznych oraz reprezentacji zdań naturalnego języka medycznego przedstawiającej w uproszczeniu podstawowe elementy formy i treści. Zespoły tych zdań tworzą modelowe sekwencje i sieci twierdzeń odpowiadające w ujęciu modelowym fragmentom wiedzy i umożliwiające przeprowadzanie różnego rodzaju wnioskowań analogicznych do naturalnego rozumowania. Procedury te opierają się na różnych rodzajach predykatów i związków między zdaniami, mogą też uwzględniać aspekty temporalne oraz ilościowy i logiczny stopień pewności sądów.
Semantyczny model wiedzy medycznej w obecnej postaci wiąże się przede wszystkim z dowodzeniem twierdzeń i wyjaśnianiem faktów oraz z dążeniem do uściślenia naturalnego języka medycznego. Podejście to może stanowić pomost łączący naturalne rozumowanie lekarskie i naukowo-eksperymentalne z zastosowaniem metod matematycznych.