Classes for school groups — stationary and online
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza grupy zainteresowanych licealistów na stacjonarne oraz internetowe spotkania z matematyką pozaszkolną. Prezentujemy tematy, które mamy nadzieję nie są uczniom znane, poszerzają horyzonty, mają szansę zaciekawić i zachęcić do studiowania nauk ścisłych. Nie jest to powtórzenie szkolnego materiału ani przygotowanie do matury.
Oferujemy interaktywne wykłady na rozmaite tematy i o różnym poziomie trudności, a także zajęcia o charakterze warsztatowym. Konkretny temat zajęć można wybrać z poniższej listy lub skorzystać z naszej propozycji, którą przedstawimy indywidualnie zależnie od poziomu zaawansowania i liczności grupy oraz dostępnych terminów.
Zajęcia organizujemy dla grup co najmniej 15-osobowych. Mniejszym grupom i pojedynczym osobom polecamy dział materiały online. W przypadku dużej liczby zainteresowanych z tej samej szkoły, chętnie zaoferujemy wspólne spotkanie w dogodnym dla wszystkich terminie.
Spotkania trwają około półtorej godziny i organizujemy je w różnych terminach, dopasowanych do możliwości i chęci zainteresowanej grupy oraz prelegenta. Zajęcia stacjonarne odbywają się w gmachu Wydziału MIM UW.
Zajęcia są bezpłatne.
W semestrze zimowym 2024/25 zapraszamy na następujące spotkania (do wyboru w trybie stacjonarnym lub zdalnym; po kliknięciu w tytuł można się zapoznać z dokładniejszymi informacjami o danych zajęciach i dostępnych terminach, szczegóły znaleźć można również w opisie wszystkich zajęć):
wykłady dla wszystkich licealistów (grupy 15-40 osób):
warsztaty dla wszystkich licealistów (grupy 15-40 osób):
- teoria gier, część I: O grach, w których zachowania jednostek kształtują byt społeczności
- teoria gier, część II: O grach, w których jednostki chcą dopasować się do oczekiwań społecznych (dla osób, które uczestniczyły w części I)
wykłady nieco ambitniejsze, dla zaawansowanych licealistów (grupy 15-40 osób):
- O liczbach zespolonych (niezbędna jest wcześniejsza znajomość podstaw trygonometrii, np. wzorów na sin i cos sumy, a także wzorów skróconego mnożenia)
- Probabilistyczne zonki
- Smok, rycerze i pomarańcze — aksjomat wyboru w matematycznej fantazji
- To samo czy nie to samo? - o izomorfizmach
W celu zgłoszenia grupy i uzgodnienia szczegółów, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.
* oznacza pole obowiązkowe.