next up previous
Next: Modalne formuy Horna i Up: No Title Previous: Motywacja

Definicje dotyczace zdaniowych logik modalnych

Formu\ly w zdaniowych logikach modalnych sa zbudowane ze zmiennych zdaniowych, klasycznych spójników, unarnych spójników modalnych $\Box$ i $\Diamond$, oraz nawiasów, w zwyk\ly sposób.


Definicja Struktura Kripkego jest trójka $\langle W, \tau, R\rangle$, gdzie W jest niepustym zbiorem mozliwych swiatów, $\tau \in W$ jest aktualnym swiatem, a R jest binarna relacja na W zwana relacja dostepnosci. Modelem Kripkego (w wersji zdaniowej) jest czwórka $\langle W, \tau, R, h\rangle$, gdzie $\langle W, \tau, R\rangle$ jest struktura Kripkego, h jest odwzorowaniem ze zbioru swiatów w zbiór zmiennych zdaniowych - h(w) jest zbiorem zmiennych zdaniowych prawdziwych w swiecie w.


Relacja spe\lnialnosci jest zdefiniowana w zwyk\ly sposób (zobacz Definicje 2.1.4).

Najprostsza zdaniowa logika modalna (zwana K) jest zaksjomatyzowana przez aksjomaty klasycznego rachunku zdan, regu\le odrywania, aksjomat zwany K : $\Box(\phi \to \psi) \to (\Box \phi \to \Box \psi)$, oraz regu\le koniecznosci

\begin{displaymath}\frac{\vdash \phi}{\vdash \Box \phi}
\end{displaymath}

Udowodniono, ze dowolna formu\la jest twierdzeniem w tym systemie wtw, gdy jest spe\lniona w kazdym modelu Kripkego (bez zadnych ograniczen na R) [8]. Pewne aksjomaty dodawane do tego systemu odwzorowuja w\lasciwosci relacji dostepnosci.

Wiele takich powiazan jest definiowalnych formu\lami klasycznej logiki pierwszego rzedu, jak pokazano w Tablicy 1, gdzie R reprezentuje relacje dostepnosci. Rózne logiki modalne sa rozrózniane przez odpowiednie dodatkowe aksjomaty. Kilka z najbardziej popularnych logik modalnych razem z ich aksjomatami jest wymienionych w Tablicy 2. W\lasciwosci relacji dostepnosci logiki modalnej L nazywamy ograniczeniami L-struktury.

Struktura Kripkego jest L-struktura jezeli jej relacja dostepnosci spe\lnia wszystkie ograniczenia L-struktury. Model Kripkego M jest nazwany L-modelem jezeli jego struktura jest L-struktura. Mówimy, ze $\phi$ jest L-spe\lnialna jezeli istnieje L-model dla $\phi$. Przez $\phi \models_L \psi$ oznaczamy, ze kazdy L-model formu\ly $\phi$ jest modelem formu\ly $\psi$.

Normalnymi logikami modalnymi sa logiki uzyskane przez dodawanie do logiki K nowych aksjomatów. Mówimy, ze logika modalna L jest normalnym rozszerzeniem logiki modalnej $\textit{L}\textrm{}'$ jezeli ograniczenia L'-struktury sa takze ograniczeniami L-struktury.

Mówimy, ze zbiory formu\l X i Y sa równo-spe\lnialne w logice L jezeli oba sa albo L-spe\lnialne albo nie L-spe\lnialne.


 
Table 1: Aksjomaty i powiazane ograniczenia na R
Aksjomat Schemat Formu\la pierwszego rzedu  
D $\Box \Phi \to \Diamond\Phi$ $\forall w\ \exists{{w}'}\ R(w,{{w}'})$  
T $\Box \Phi \to \Phi$ $\forall w\ R(w,w)$  
B $\Phi \to \Box\Diamond\Phi$ $\forall w,{{w}'}\ R(w,{{w}'}) \to R({{w}'},w)$  
4 $\Box \Phi \to \Box\Box \Phi$ $\forall w,u,v\ R(w,u) \land R(u,v) \to R(w,v)$  
5 $\Diamond\Phi \to \Box\Diamond\Phi$ $\forall w,u,v\ R(w,u) \land R(w,v) \to R(u,v)$  
 


 
Table 2: Logiki modalne i ograniczenia na strukture
Logika Aksjomaty Ograniczenia na strukture
K K bez ograniczen
KD KD seryjnosc
T KT zwrotnosc
KB KB symetria
KDB KDB seryjnosc i symetria
B KTB zwrotnosc i symetria
K4 K4 przechodniosc
KD4 KD4 seryjnosc i przechodniosc
S4 KT4 zwrotnosc i przechodniosc
K5 K5 Euklidesowosc
KD5 KD5 seryjnosc i Euklidesowosc
K45 K45 przechodniosc i Euklidesowosc
KD45 KD45 seryjnosc, przechodniosc i Euklidesowosc
KB5 KB5 symetria i Euklidesowosc
S5 KT5 zwrotnosc i Euklidesowosc
 


next up previous
Next: Modalne formuy Horna i Up: No Title Previous: Motywacja
Nguyen Anh Linh
2000-04-01