Konsultacje: pon. 14:15-15:45 po uprzednim umówieniu (mailowo lub bezpośrednio). Ewentualne inne terminy (czw.,pt.) do ustalenia przez emaila.
Podręczniki i źródła
Strona wykładu: między innymi literatura oraz tematy spotkań.
Subiektywny wybór literatury:
Wykład będzie prowadzony wedle podręcznika M. Reid. Undergraduate commutative algebra.
M.F. Atiyah, I.G. MacDonald. Wstep do algebry przemiennej jest bardzo klarownym i krótkim podręcznikiem, choć jest bardzo gęsto napisany i trzeba go czytać po kolei.
D. Eisenbud. Commutative Algebra with a View Toward Algebraic Geometry jest bardziej encyklopedyczny, za to zawiera dużo intuicji geometrycznej (jeżeli ktoś to lubi). Warto sięgnąć gdy chciałoby się poszerzyć horyzonty.
I. Kaplansky. Commutative Algebra. Świetny podręcznik w czysto algebraicznym stylu. Starszy od poprzednich pozycji.
mathoverflow zawiera odpowiedzi na wiele trikowych pytań.
Zadania domowe (usunięte dla pożytku przyszłych pokoleń)
Kolokwia
Drugie kolokwium planowane jest na 15 stycznia. Zadania przygotowawcze oraz zasady znajdują się tutaj (zmieniona wersja: w zadaniu 5 brakowało założenia, że pierścień jest Noetherowski).
Pierwsze kolokwium odbędzie się 13 listopada. Zadania przygotowawcze oraz zasady znajdują się tutaj.
Ogólne zasady zaliczenia i przebieg semestru
W razie pytań na dowolny około-algebraiczny (czy nawet nie) temat, proszę pisać maile.
Zasadniczą częścią ćwiczeń będą zestawy zadań domowych. Zadania na nadchodzący poniedziałek będą wywieszane na tej stronie najpóźniej w poprzedni czwartek. Na początku każdych ćwiczeń będę przyjmować zgłoszenia zrobionych zadań, patrz punktacja poniżej:
Za zrobienie zadania dodatkowego przysługują 3 punkty,
Za zrobienie każdego z pozostałych zadań przysługuje 1 punkt.
Za wskazanie błędu w zadaniu przysługuje 1 punkt, o ile poprawiona wersja nie znalazła się na stronie przed zgłoszeniem (proszę o zgłoszenia mailowe jak najszybciej).
Punkty będą jedną z składowych oceny końcowej z przedmiotu.
Zaliczenie ćwiczeń. Z każdej serii należy spisać rozwiązanie jednego z zadań i oddać na początku najbliższych ćwiczeń. Rozwiązania zostaną zebrane, przeczytane, skomentowane i oddane na następnych ćwiczeniach. W założeniu jest to dla Państwa forma konsultacji: zachęcam do spisywania rozwiązań, co do których prawdziwości czy kompletności mają Państwo wątpliwości.
Formalnym wymogiem zaliczenia ćwiczeń jest oddanie rozwiązania 1 zadania z co najmniej 80% serii zadań (rozwiązania błędne są tu zaliczane, przykładowo osoba, która odda po jednym rozwiązaniu z każdej serii i połowa z nich będzie błędna, zalicza ćwiczenia).