WSTĘP DO OBLICZEŃ NAUKOWYCH

Piotr Krzyżanowski

Wykład fakultatywny
Semestr letni 2000/2001

Nowości

Kolokwium na żywo z Octave'a odbędzie się w piątek, 25.05.01. Proszę koniecznie się nie spóźnić! Kolokwium będzie dotyczyć utrwalonej wiedzy o wykorzystaniu Octave, na pewno też trzeba będzie rozwiązać jakieś równanie nieliniowe.

Przykładowe rozwiązanie zagadnienia własnego metodą Newtona w Octavie. Uwaga: są tam nowe pomysły!

Terminy

Wykład: wtorek, 10-12 (2100)

Ćwiczenia/Lab: piątek, 8-10 (3150/Lab2)

Egzamin pisemny: wtorek, 05.06.01, 9-12, s.2070. Wyniki nastpnego dnia rano. Prócz wyników zostanie wywieszona lista dla chętnych na egzamin ustny. Proszę się na nią zawczasu wpisywać, aby uniknąć niepotrzebnych kolejek.

Egzamin ustny: sroda,06.06.01, 9-12, s.1020. Osoby, którym z ważnych powodów nie odpowiada termin, proszę o wcześniejszy kontakt, w celu ustalenia dogodnego terminu.


Spis treści

Opis wykładu

Wykład szczególnie polecany studentom, którzy w ramach pracy magisterskiej bądź zawodowej będą prowadzić rozmaite symulacje numeryczne. Na wykładzie zostaną omówione zaawansowane metody numeryczne rozwiązywania wybranych zagadnień matematyki stosowanej. Zasadniczy ciężar wykładu spocznie na teorii i praktyce współcześnie stosowanych metod iteracyjnych dla równań nieliniowych i liniowych. Zostaną omówione z dowodami różne warianty wielowymiarowej metody Newtona (m.in. klasyczna, z różnicową aproksymacją jakobianu, Broydena) dla układów równań nieliniowych, oraz sposoby globalizacji zbieżności. Ponadto, zostaną także przedstawione ważne metody iteracyjne (m.in. CG, GMRES) dla wielkich układów równań liniowych z macierzami rozrzedzonymi. Obliczenia naukowe wymagają zazwyczaj dużej mocy obliczeniowej, dlatego na wykładzie zajmiemy się także konsekwencjami pewnych detali architektury komputera (np. pamięć hierarchiczna, superskalarność i wieloprocesorowość) dla efektywności algorytmów numerycznych. Istotnym punktem zajęć laboratoryjnych będzie nauczenie słuchaczy skutecznego wykorzystania oprogramowania naukowego.

Wymagania wstępne

Dla dobrego zrozumienia wykładanego materiału wymagana będzie wiedza z następujących przedmiotów podstawowych:

Ponadto, dużo zależeć będzie od zaangażowania i chęci poznania słuchaczy.

   
Zasady zaliczenia

Do egzaminu w pierwszym terminie mogą przystąpić osoby, które zaliczyły ćwiczenia. Drugi termin jest dla tych (niewyrejestrowanych) studentów, którzy nie zaliczyli ćwiczeń, lub nie zdali egzaminu w I terminie, lub chcą poprawić ocenę uzyskaną w pierwszym terminie. Podczas egzaminu będzie można korzystać z własnych notatek zebranych na jednej kartce formatu A4. Egzamin będzie miał formę pisemną, z ewentualną poprawką na ustnym, gdy są uzasadnione nadzieje na lepszą ocenę.

Na egzaminie pojawią się zadania typu robionych na ćwiczeniach, a także pytania natury bardziej teoretycznej (typu pytań ``na egzamin ustny''). Przykładowo, egzamin mógłby składać się z następujących pytań:

1.
Zbadaj rząd zbieżności metody X.
2.
Udowodnij własność Y metody X lub podaj przykład, gdy tej własności nie ma.
3.
Porównaj metodę X z metodą X*.
4.
Co to jest pamięć podręczna cache? Jakie są konsekwencje stosowania cache'u (pozytywne i negatywne) dla implementacji algorytmów numerycznych?
5.
Wyjaśnij, na czym polega backtracking.

Zadania egzaminacyjne z r.akad. 1999/2000

Zadania egzaminacyjne z r.akad. 2000/2001

Część ćwiczeń odbędzie się w Laboratorium Komputerowym. Zgodnie z powszechnie panującymi regułami, obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Na ćwiczeniach, ocenie podlegać będą prace domowe i praca laboratoryjna. W roku 2000/2001 będzie to kolokwium na żywo z Octave'a. W roku 1999/2000 był to projekt zaliczeniowy.

Ocena ostateczna będzie wypadkową z egzaminu i z ćwiczeń.

Literatura

1.
Kelley, C.T., Iterative methods for linear and nonlinear equations, SIAM 1995
2.
Golub, G; Ortega, J.M. Scientific computing. An introduction with parallel computing, Academic Press, 1993
3.
Ortega, J. M.; Rheinboldt, W. C. Iterative solutions of nonlinear equations in several variables, Academic Press, 1970
4.
MathWorks, Inc., MATLAB User's Guide
5.
Fosdick et al, Introduction to High Performance Scientific Computing
6.
Richard Barrett, Michael Berry, Tony F. Chan, James Demmel, June Donato, Jack Dongarra, Victor Eijkhout, Roldan Pozo, Charles Romine, and Henk Van der Vorst, Templates for the Solution of Linear Systems: Building Blocks for Iterative Methods, SIAM, 1994

   
Linki


Ta strona zostala stworzona na podstawie pliku w formacie LaTeX2e przy uzyciu konwertera Latex2HTML

Piotr Krzyzanowski
2000-06-06