
Aktualności

Parkietaże Penrose'a w Bibliotece
Wydziałowa Biblioteka serdecznie zaprasza na wystawę obrazów parkietaży Penrose'a wykonanych przez dr hab. Przemysława Kiciaka.
Choć parkietaże składają się z kafelków o czterech lub dwóch kształtach, nie mają przesunięć własnych w płaszczyźnie, a więc nie da się ich przemieścić tak, aby każdy kafelek nałożył się na inny o tym samym kształcie.
Ekspozycja będzie dostępna do 27 czerwca 2025 r.

Szkoła letnia Geometric Analysis and PDEs
Do końca marca trwa rejestracja na szkołę letnią Geometric Analysis and PDEs, która odbędzie się w dniach 22-27 czerwca 2025 w Chęcinach.
Szkoła skierowana jest w głównej mierze do doktorantów i postdoków, natomiast dopuszczamy możliwość uczestnictwa studentów etapu magisterskiego (zalecany uprzedni kontakt z dr Katarzyną Mazowiecką).
Zachęcamy do uczestniczenia. Jest możliwość pełnego dofinansowania studentów i pracowników z naszego Wydziału!

Olimpiada Sztucznej Inteligencji
Na naszym Wydziale, w dniach 25-27 kwietnia odbędzie się II etap Olimpiady Sztucznej Inteligencji!
Potrzebujemy wsparcia w kilku obszarach, np. testowanie zadań konkursowych i systemu sprawdzającego, przygotowanie materiałów,
pomoc w sekretariacie, pilnowanie podczas rozwiązywania zadań. przygotowanie materiałów oraz promocja wydarzenia. Zachęcamy do zgłaszania swojej gotowości do współpracy i przyczynienia się do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce!
Zgłoszenia, pytania i sugestie prosimy kierować do dr. Marcina Szczuki (szczuka@mimuw.edu.pl), który odpowiada na naszym Wydziale za kwestie organizacyjne OSI.

BioAI Hackathon
Dołącz do pierwszego międzynarodowego BioAI Hackathonu na Uniwersytecie Warszawskim, który odbędzie się w dniach 12-15 maja w Centrum Nowych Technologii UW! Celem 4-dniowego hackathonu jest wspólne rozwiązywanie bieżących wyzwań w badaniach biomedycznych przy użyciu nowych zaawansowanych podejść AI
Do udziału zaproszeni są wszystkich doktoranci, post-docy i naukowcy z branży biomedycznej.

Szkoła dla studentów i doktorantów
W dniach 7-11 kwietnia a naszym Wydziale odbędzie się, w ramach Tematycznego Programu Badawczego (IDUB), szkoła pt. "Quasicrystals - mathematical physics, ergodic theory, and topology of nonperiodic structures".
Udział w szkole jest darmowy, ale wymagana jest rejestracja, możliwy jest udział on-line.
Serdecznie zapraszamy!

Organizacja wydarzeń w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha
Zachęcamy do składania projektów szkół, konferencji i warsztatów naukowych organizowanych w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha (w Warszawie lub w Będlewie) w latach 2025-2027.
Wydarzenia naukowe, zatwierdzone przez międzynarodową Radę Naukową Centrum Banacha uzyskają status imprez Centrum Banacha oraz pomoc w organizacji i dofinansowanie, zależne od budżetu IM PAN.

Zajęcia dla grup szkolnych
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza grupy zainteresowanych licealistów na popołudniowe spotkania z matematyką pozaszkolną.
Ogłoszenia
Eyad Kannout – publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej odbędzie się 3 kwietnia 2025 o godzinie 14:00 w Warszawie, w gmachu Wydziału MIMUW przy ulicy Banacha 2, w sali 5440.
Tytuł rozprawy: Efficient Models and Techniques for Recommendation Systems
Promotor: dr hab. Hung Son Nguyen, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski)
Promotor pomocniczy: dr Marek Grzegorowski
Rozstrzygnięcie konkursu na stypendium naukowe w grancie badawczym NCN OPUS kierowanym przez prof. Annę Gambin
Stypendium naukowe w projekcie badawczym Opus „Algorytmiczne wyzwania w zagadnieniach ewolucji molekularnej”, finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki (nr umowy UMO-2024/53/B/ST6/03852) otrzymała pani Justyna Król. Gratulujemy!
Katarzyna Kobylińska – publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej odbędzie się 31 marca 2025 o godzinie 14:00 w Warszawie, w gmachu Wydziału MIMUW przy ulicy Banacha 2, w sali 2180 (sala RW).
Tytuł rozprawy: Metody wyjaśnialnego uczenia maszynowego dla danych tabelarycznych z przykładami zastosowań w medycynie
Promotorzy: prof. dr hab. inż. Przemysław Biecek (Uniwersytet Warszawski), prof. dr. hab. n. med. Mariusz Adamek (Śląski Uniwersytet Medyczny)
Stanisław Cichomski – publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym odbędzie się 31 marca 2025 o godzinie 17:00 .
Tytuł rozprawy: Combinatorial Methods in the Analysis of Coherent Distributions and Related Inequalities
Promotor: prof. dr hab. Adam Osękowski (Uniwersytet Warszawski)
Link do uczestnictwa w obronie rozprawy doktorskiej zostanie udostępniony po wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenie należy przesłać na adres: rnd.mat@uw.edu.pl .
Rejestracja uczestników będzie otwarta do godz.16:00 w dniu 28 marca 2025 r.
Davide Gurnari – publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym odbędzie się 10 kwietnia 2025 o godzinie 15:30 .
Tytuł rozprawy: New Shape Descriptors for Topological Data Analysis
Promotor: dr hab. Paweł Dłotko, prof. ucz. (Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk)
Link do uczestnictwa w obronie rozprawy doktorskiej zostanie udostępniony po wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenie należy przesłać na adres: rnd.inf@uw.edu.pl . Rejestracja uczestników będzie otwarta do godz. 16:00 w dniu 9.04.2025 r.
Konkurs na stanowisko adiunkta w projekcie badawczym "XAICancer: Wyjaśnialna sztuczna inteligencja do obrazowania raka" finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki
Ogłaszamy konkurs na stanowisko adiunkta w grupie badawczej w Instytucie Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, do projektu XAICancer: Wyjaśnialna sztuczna inteligencja do obrazowania raka finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, umowa UMO-2023/50/E/ST6/00694.
Wymagania
Oczekujemy, że kandydat w momencie zatrudnienia będzie posiadał stopień doktora nauk matematycznych w dziedzinie matematyki, informatyki i inne, przy czym stopień doktora został uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie, oraz będzie miał doskonałe przygotowanie w oby tych dyscyplinach, w szczególności w jednej lub kilku z następujących dziedzin: programowanie (Python i inne), analiza danych, nauka o danych, klasyfikacja i przewidywanie, modelowanie statystyczne, analiza matematyczna algorytmu.
Zgłoszenia do konkursu, a także wszelkie pytania dotyczące merytorycznych aspektów projektu należy przesyłać na adres: n.chung@uw.edu.pl
Kierownik projektu: dr Neo Christopher Chung
Termin zgłoszeń: 31 marca 2025 r.

