Uniwersytet Warszawski ogłaszał spisy wykładów, z przerwami, od 1818 roku. Wydany wkrotce po reaktywowaniu Uniwersytetu w czasie I wojny światowej " Spis wykładów"w roku 1915/16 zawierał nie tylko tytuły poszczególnych zajęć i nazwiska prowadzących, ale także dane o terminach i miejscu ich odbywania. "Spis" ukazywał się odtąd corocznie po lata 1960-te, z przerwą w latach II wojny światowej. Publikowanie informacji o zajęciach dydaktycznych w UW zostało wznowione w 1990 roku, z inicjatywy ówczesnego Rektora prof. A.K. Wróblewskiego. Obecny tytuł: "Katalog przedmiotów" podkreśla rozszerzenie zakresu informacji; do nazw poszczególnych przedmiotów i nazwisk prowadzących zostały dołączone opisy treści zajęć, informacje o stopniu zaawansowania, merytorycznych i formalnych oczekiwaniach wobec uczestników. Układ katalogu według dyscyplin wiedzy podkreśla tradycyjny sens universitas studii.
Technologia komputerowa stwarza wspaniałe możliwości publikowania materiałów in statu nascendi. W takim właśnie stanie znajduje się ""Katalog". W pierwszych tygodniach roku akademickiego będą umieszczane w nim nowe informacje w miarę napływania danych z wydziałów, instytutów i katedr. Po ich skompletowaniu ukaże się książkowe wydanie "Katalogu Przedmiotów", lecz wersja elektroniczna bedzie stale ulepszana. Katalog elektroniczny stwarza wiele możliwości nieosiągalnych w wydawnictwach papierowych. Dodatkowe informacje mogą być ukryte w postaci odsyłaczy (links) do poszczególnych słów. Zachęcamy prowadzących zajęcia do podawania adresów swoich "stron domowych" lub innych adresów WWW, pod którymi można zapoznać sie z materiałami dotyczącymi zajęć. "Żeglowanie" po "Katalogu" może być ciekawą przygodą dla Internautów, których jest na Uniwersytecie coraz więcej.
Zwracamy uwagę, że "Katalog Przedmiotów" nie zawiera pełnych informacji o wymaganiach, które muszą spełnić studenci w poszczególnych jednostkach UW w celu zaliczenia roku i otrzymania dyplomu na wybranym kierunku studiów (w szczególności punktacji ECTS przedmiotów). Te dane będa zebrane w dopełniającym informatorze pt. "Katalog Programów Dyplomowych". Obecnie informacje można na wydziałach Uniwersytetu lub w innych jednostkach organizacyjnych prowadzących studia (czasem także na stronach WWW jednostek). Przypominamy studentom, że uczestnictwo i zaliczanie zajęć poza macierzystym kierunkiem studiów i jednostką UW może wymagać zgody zarówno kierownictwa tej jednostki, jak też jednostki, w której odbywają się zajęcia.
Rada Redakcyjna będzie bardzo wdzięczna za uwagi wszystkim odwiedzającym "Katalogu"; bedą one pomocne w dostosowywaniu go do potrzeb użytkowników.
Stefan Jackowski
sjack@mimuw.edu.pl
Przewodniczący Rady Redakcyjnej "Katalogu Przedmiotów"
Zuzanna Toeplitz
zuz@psych.sci.uw.edu.pl
Kierownik Biura Informacji i Promocji UW
Rada Redakcyjna
W pracach Rady Redakcyjnej uczestniczą:
mgr Anna Bednarz - Biblioteka Uniwersytecka
mgr Zofia Czapelska - Biblioteka Uniwersytecka
prof. Zofia Klimaszewska - Wydział Neofilologii
dr Jadwiga Linde - Wydział Polonistyki
prof. Halina Manikowska - Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne
prof. Marta Kicińska-Habior - Wydział Fizyki
mgr Ewa Rzymkowska - Centrum Informatyczne UW
mgr Joanna Skarżyńska - Centrum Informatyczne UW
dr Zuzanna Toeplitz - Uczelniany Koordynator ECTS, Biuro Informacji i Promocji UW
Opracowanie Informatyczne:
Jarosław Młynik (student Wydziału Fizyki),
jmlynik@fuw.edu.pl,
http://fuw.edu.pl/~jmlynik