Kartkówka 1 gr.I, 22 marca 2007

1. Rzucono 4 razy kostką sześcienną do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że

a) Na pewnej kostce wypadła szóstka.

b) Pojawiły się dokładnie 3 różne liczby oczek.

b) Suma wyrzuconych oczek wynosiła 8.

c) Za pierwszym razem wyrzucono 1, jeśli wiemy, że suma wyrzuconych oczek wynosiła 8.

2. W urnie są 1 kula biała i 1 czarna. Rzucamy kostką i dokładamy do urny tyle kul czarnych ile wypadło oczek, a następnie losujemy z urny bez zwracania dwie kule.

a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowane kule mają ten sam kolor?

b) Jakie jest prawdopodobieństwo, że na kostce wypadła jedynka, jeśli wiemy iż wylosowano kule różnokolorowe?

Kartkówka 1 gr.II, 22 marca 2007

1. W urnie są 1 kula biała i 7 czarnych. Rzucamy kostką i wyciągamy z urny tyle kul czarnych ile wypadło oczek, a następnie losujemy z urny bez zwracania dwie kule.

a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowano kulę białą?

b) Jakie jest prawdopodobieństwo, że na kostce wypadła jedynka, jeśli wiemy iż wylosowano tylko kule czarne.

2. Rzucono 5 razy kostką sześcienną do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że

a) Na pewnej kostce wypadła szóstka.

b) Pojawiły się dokładnie 4 różne liczby oczek.

b) Suma wyrzuconych oczek wynosiła 9.

c) Za pierwszym razem wyrzucono 1, jeśli wiemy, że suma wyrzuconych oczek wynosiła 9.