Kartkówka 1 gr.1, 7 marca 2012

1. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że losowo wybrane 13 kart z 52 kartowej talii

a) ma w pewnych dwu kolorach po dokładnie 5 kart i nie ma renonsu (tzn. ma układ 5-5-2-1),

b) zawiera przynajmniej 1 asa, jeśli wiadomo, że jest wśród nich dokładnie 5 pików?

2. Pan Abacki wykonuje następujące doświadczenie - rzuca kostką, a następnie monetą tyle razy ile na kostce wypadło oczek. Okazało się, że w wykonanych rzutach monetą ani razu nie wypadła reszka. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że rzucił monetą więcej niż 1 raz?

3* Na początku w urnie jest b kul białych i c czarnych. Wykonujemy wielokrotnie następujące doświadczenie: losujemy z urny kulę, a następnie zwracamy ją do urny dodając 5 kul w wylosowanym kolorze. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że za 10-tym razem wylosujemy kulę czarną?

Kartkówka 1 gr.2, 7 marca 2012

1. Pan Abacki wykonuje następujące doświadczenie - rzuca kostką, a następnie monetą o raz więcej niż wypadło oczek na kostce. Okazało się, że w wykonanych rzutach monetą ani razu nie wypadła reszka. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że rzucił monetą więcej niż 2 razy?

2. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że losowo wybrane 13 kart z 52 kartowej talii

a) ma w dwu kolorach po dokładnie 4 karty, a w pozostałych 3 i 2 (tzn. ma układ 4-4-3-2),

b) zawiera przynajmniej 1 asa, jeśli wiadomo, że jest wśród nich dokładnie 6 pików?

3* Na początku w urnie jest b kul białych i c czarnych. Wykonujemy wielokrotnie następujące doświadczenie: losujemy z urny kulę, a następnie zwracamy ją do urny dodając 5 kul w wylosowanym kolorze. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że za 10-tym razem wylosujemy kulę czarną?