Wstęp do informatyki II

Semestr letni

Część zajęć będzie się odbywać w laboratorium komputerowym, pozostałe będą prowadzone w trybie "tablicowym".

W laboratorium będziemy pracowali w systemie Linux. Programy będziemy pisać w języku C. Ze względu na prawie stuprocentową przenośność kodu w języku C, można będzie testować tworzone w LABie programy w innych środowiskach programistycznych, takich, jak popularne w systemie Windows środowiska Microsoft Visual Studio lub Clang.

Aktualności

Przed sprawdzianem w labie warto rozwiązać serię 10 zadań przygotowawczych. Wśród zadań przygotowujących do kolokwium też jest kilka takich, które byłoby przyjemnie zaprogramować...

Pisząc programy, zachowujcie Państwo ich czytelną strukturę i dodawajcie wyraziste komentarze - co prawda kompilatorowi jest obojętne, jak zapisujecie program (byleby tylko syntax był poprawny) - ale za to Wam będzie znacznie wygodniej je czytać, sprawdzać, analizować...

Zasady zaliczenia

Podstawy zostały sformułowane na pierwszym wykładzie, są też dostępne w USOSwebie.

Ciekawe linki

Inny wykładowca tego przedmiotu, P. Kiciak, udostępniał na swojej stronie WWW notatki do wykładu. Ich treść zdecydowanie wykracza poza ramy obecnego wykładu, ale polecam go chcącym poszerzyć swoją wiedzę o informatyce i programowaniu w języku C.

Systemy operacyjne, języki programowania

Linux - wybrane dystrybucje
(dostępne są także wersje "Live", działające bez instalacji na dysku - wprost z wypalonej przez nas płyty CD, DVD lub z pamięci USB pendrive. W ten sposób możemy wypróbować Linuxa nie zainstalując go na komputerze)
Kompilator C pod Linuxa
GCC (darmowy, dostępny w każdej dystrybucji!)
Intel C++ Compiler (darmowy, pod warunkiem niekomercyjnego wykorzystania - szczegóły w licencji)
Kompilatory C pod Windows
Microsoft Visual Studio - dostępny za darmo dla naszych studentów.
Ciekawostki
Pascal to inny popularny język programowania. Przeczytaj, co współautor książki o języku C, B. Kernighan, sądził w 1981r. o Pascalu? Warto zaznaczyć, że współczesne implementacje języków pascalopodobnych zawierają już w sobie sporo tego, co kiedyś było dobre tylko w C.