Oskar Skibski, grupa nr 4, sala 2043

Bazy danych 2015/16

Zadanie zaliczeniowe

Zadanie polega na stworzeniu prostego magazynu danych. Magazyn danych powinien posiadać jedno konkretne zastosowanie, np. jeżeli ma być używany przez bibliotekę powinien przechowywać dane o książkach, użytkownikach biblioteki i historii ich wypożyczeń. Magazyn danych ma być stosunkowo mały (niedużo tabel), ale istniejące tabele powinny być ze sobą powiązane (np. w bibliotece bardziej wskazane jest dodanie u każdego użytkownika ulubionej książki niż dodatkowej niezależnej tabeli ze sprzątaczkami).

Ostateczny termin oddania projektu zaliczeniowego to 01.02.2016. Po tym terminie nie będzie możliwe oddanie projektu, a zatem zaliczenie laboratorium.

Interfejs

Magazyn danych musi posiadać interfejs WWW. Projektując interfejs należy postawić na prostotę wyglądu i wygodę użytkowania. Musi on umożliwiać:

Przykładowo przy tabeli wypisującej książki z biblioteki dobrze byłoby umożliwić wyszukanie książek których tytuły zaczynają się frazą 'Harry Potter', a także przy każdej książce udostępnić link do tabeli z osobami które daną książkę wypożyczyły.

Wymagania techniczne

Kryteria oceny

Jako że aplikacja jest zadaniem zaliczeniowym z Baz Danych w gotowym projekcie będą oceniane wszystkie zagadnienia bazodanowe. Są to między innymi:

Nie będzie między innymi oceniana jakość kodu interfejsu, a jedynym wymaganiem dotyczącym wyglądu jest jego przejrzystość.

Etapy zaliczenia projektu

Pierwszym etapem zaliczenia projektu jest oddanie modelu związków encji do dnia 20 grudnia 2015.

Drugim etapem jest przedstawienie skryptu tworzącego bazę danych i zawierającego zaawansowane mechanizmy składowania (procedury, triggery) do dnia 10 stycznia 2016.

Trzecim etapem jest przedstawienie gotowej i działającej aplikacji do dnia 25 stycznia 2016.

Pierwszy etap (20 grudnia 2015, 23:59)

Aby zaliczyć pierwszy etap zadania należy wysłać model związków encji w formie elektronicznej. Jedynym wymaganiem dotyczącym modelu jest jego czytelność oraz zawarcie na nim informacji o encjach, atrybutach (czy jest w kluczu głównym, czy jest kluczem zewnętrznym, czy jest obowiązkowy) i związkach między encjami (liczebność, wymagalność).

Do modelu należy dołączyć krótki, parozdaniowy opis systemu, do jakiego model został stworzony. Przykładowo "Ten schemat reprezentuje bibliotekę. W bazie trzymane są informację o książkach, czytelnikach i wypożyczeniach. Każdy czytelnik może mieć wypożyczonych maksymalnie 5 książek w tym samym czasie..." i tak dalej.

Drugi etap (10 stycznia 2016, 23:59)

Drugi etap polega na przygotowaniu skryptu który stworzy bazę danych systemu. Skrypt ten powinien zawierać zapytania tworzące wszystkie tabelę w bazie z odpowiednimi zależnościami (constraints) oraz przynajmniej jedną niebanalną procedurę/funkcję lub triggera (warto umieścić także funkcje do autoincrementu).

Trzeci etap (25 stycznia 2016, 12:15)

Trzeci etap będzie polegał na prezentacji gotowej aplikacji w labie komputerowym - jej działania oraz kodów.


Oskar Skibski (oski@mimuw.edu.pl), Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki