Egzamin odbędzie się w dniach 29-30 czerwca, zdalnie. Będzie się składać z 3-4 zadań domowych (identycznych z tymi na listach, nie wystąpią zadania nieomawiane na ćwiczeniach ani dodatkowe) oraz z 3 pytań dotyczących wykładu. Zadania pojawią się tutaj ok 8:00 w dniu 29 czerwca, spisane rozwiązania należy mi dostarczyć na maila do 21:00 do dnia 30 czerwca w formie zdjęć/spisanych plików PDF. Będę potwierdzać otrzymanie rozwiązań mailem. W trakcie egzaminu można korzystać ze wszelkich notatek, ale nie z filmów z wykładu, ani z internetu czy książek. W razie pytań piszcie!
24.02. Wprowadzenie: sytuacja lokalna, globalna i klasyfikacja. Przykłady: algebry z bazą, PV. Przestrzenie styczne.
2.03. Snopy Zariskiego oraz obcięte snopy Zariskiego, otwarte immersje i pokrycia dla funktorów. Charakteryzacja funktorów reprezentowalnych jako snopów Zariskiego z pokryciem otwartym funktorami reprezentowalnymi przez afiniczne. [Głównie za Eisenbud-Harris]
9.03 (ostatni niezdalny). Płaskość algebraicznie, definicja i podstawowe własności. Lokalne kryterium płaskości (dla zainteresowanych: dowód) i wnioski. Płaskość geometrycznie, płaskość jest lokalna na dziedzinie i przeciwdziedzinie. Wielomian Hilberta - wprowadzenie.
23.03. Szkic dowodu reprezentowalności schematu Hilberta. (lemat o rozsmarowywaniu jest tutaj)
30.03. Hom(X, Y) jako otwarty podschemat Hilb(X x Y), dowód jak X, Y rzutowych według FGA explained. Aut(X) dla X rzutowego reprezentowalne.
6.04. Przestrzenie stycznie do Grassmannianu, schematu Hilberta oraz schematu Hom (wedle FGA explained). Snopy: (ko)styczny i (ko)normalny. Snop styczny do Grassmannianu. Ciąg Eulera. (brak źródła, skompilowane z wielu miejsc. Snopy kostyczne i styczne oraz konormalne i normalne są np. w Vakilu)
27.04. Ogólny obrazek teorii przeszkód. Funktory deformacji, małe rozszerzenia i "matka wszystkich teorii przeszkód". (tym razem dokładnie z "Fundamental Algebraic Geometry explained", rozdział "Elementary Deformation theory")
4.05 (za zgodą). Definicja teorii przeszkód. Przeszkody dla Hilb.
11.05. Dowód, że rozmaitości Fano są pokryte krzywymi wymiernymi, część pierwsza: rozdmuchania i krzywe wymierne, istnienie krzywej wymiernej przez x_0, jeśli schemat Hom(C, X, c0->x0) jest dodatnio-wymiarowy.
18.05. Dokończenie dowodu, że Fano są pokryte krzywymi wymiernymi. Teorie przeszkód dla Hom(C, X) gdzie X gładkie.
25.05. Dowód gładkości schematu Hilberta punktów na powierzchniach gładkich (dokończenie za tydzień), wedle FGA explained.
1.06. Dokończenie dowodu gładkości schematu Hilberta. Uwagi dotyczące przestrzeni moduli wiązek.
8.06. Informacje o stogu snopów lokalnie wolnych.
Podręczniki i źródła:
"Deformation Theory", R. Hartshorne,
"The geometry of schemes", D. Eisenbud, J. Harris,
"Deformations of Algebraic Schemes", E. Sernesi,
Fundamental Algebraic Geometry explained, Fantechi et.al.
Foundations of Algebraic Geometry, Vakil.
Ogólne zasady oceniania
Właściwą ocenę każdy ze studentów przeprowadza samodzielnie analizując swoje zrozumienie materiału. Jeśli ocena wypadnie niepomyślnie, należy skonsultować się z kolegami, ćwiczeniowcem lub mną.
Formalna ocena jest przeprowadzana na koniec semestru. Dokładniejsze informacje o niej pojawią się tu później.