Propozycje tematów prezentacji na ZPO
2008/2009

Kolejność propozycji jest przypadkowa (związana z czasem dodawania tematów, a nie ich znaczeniem dla obiektowości). Daty w prostokątnych nawiasach oznaczają daty dopisania propozycji do listy. Jeśli daty w prostokątnych nawiasach nie ma, to znaczy, że moment dopisania zanikł w pomroce dziejów.

Temat na seminaria zwykłe:

First-Order Logic (praca do zreferowania) [4/5.X.08]
Praca do zreferowania na seminarium, jej treść jest tutaj. Referat dla dwu osób na dwa seminaria.
Formal Specification (praca do zreferowania) [4/5.X.08]
Praca do zreferowania na seminarium, jej treść jest tutaj. Referat dla dwu osób na dwa seminaria.
The Schorr-Waite-Algorithm (praca do zreferowania) [4/5.X.08]
Praca do zreferowania na seminarium, jej treść jest tutaj. Referat dla jednej osoby na jedno seminarium.
Zrąb MVC dla ASP.NET [29/30.IX.08]
Kolejny zrąb bazujący na MVC. Tym razem dla ASP.NET. Samo MVC jest ciekawe z punktu widzenia obiektowości, przyrzyjmy się jak pomysły znane Państwu ze Smalltalka zrealizowano w zupełnie innym środowisku. Lekturę można zacząć np. tutaj. Oczywiście do rezentacji jak zwykle należy oprzeć się nie tylko na opiniach innych, ale i samemu popróbować jak działa omawiane narzędzie.
Praktyka programowania w Scali [2.VIII.08]
Scala to nowy i ciekawy język programowania korzystający z JVM. Jego omówienie jest jednym z tematów proponowanych na tej stronie. Ale omówienie języka to jedno, a praktyka stosowania go, idiomy używane przez programistów na codzień, powszechne wzorce projektowe to zupełnie inny temat. Dlatego (o ile omówimy samą Scalę), warto poświęcić jedno z naszych seminariów na przyjrzenie się tejże praktyce, korzystajac z doświadczeń innych (np. stąd) i własnych.
Obsługa XMLa z poziomu Javy [2.VIII.08]
XML jest wprawdzie nieobiektową, ale bardzo wazną technologią stosowaną w informatyce. Obsługa dokumentów XML jest na tyle istotna, że opracowano szereg sposobów robiebia tego. Na przykładzie Javy i Eclipse Modeling Framework warto omówić te różne podejścia, zwracając - jak zwykle na naszym seminarium - uwagę na sposób wykorzystania w nich podejścia obiektowego.
Skrypty wołane z Javy [28.VII.08]
Dla wirtualnej maszyny Javy powstało wiele implementacji popularnych języków skryptowych (np. Jython czy JRuby), powstał też standard umieszczania w aplikacjach Javowych mechanizmów realizujących skrypty zapisane w tych językach. Ciekawie by było przyjrzeć się na naszym seminarium jak z punktu widzenia obiektowości działają te rozwiązania, na przykład jak rozwiązano liczne problemy związane z komunikacją między programami zapisanymi w różnych językach.
Induction (i nie tylko) [27.VII.08]
Na tej stronie znajduje się informacja o pierwszym wydaniu zrębu Induction i ciekawa dyskusja o jego zaletach/wadach i różnicach względem innych zrębów aplikacji webowych. Induction jest kolejnym zrębem opartym o MVC. Warto by było na naszym seminarium przedstawić ten zrąb, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z MVC. Wszelkie uwagi o własnych doświadczeniach z pracy z tym zrębem (choćby na podstawie prostego tutoriala zamieszczonego na stronie projektu) będą mile widziane.
JavaScriptMVC [3/4.VII.08]
Bałaganiarski JavaScript i wozrce projektowe? To wydaje się być sprzeczne z definicji. A jednak nie - powstał bardzo ciekawy zrąb o nazwie JavaScriptMVC do pisania aplikacji w JavaScriptcie i to aplikacji opartych o wzorzec Model-Widok-Zarządca (MVC). Na tej witrynie można znaleźć (w bardzo estetycznej formie) informacje na temat tego zrębu. Warto by było i na naszym seminarium podyskutować o tym projekcie.
Android (i Eclipse) [29.II/1.III.08]
Pojawiła się kolejna platforma (obiektowa oczywiście) do programowania komórek. Ponieważ uruchomienie własnej aplikacji na własnej komórce (lub na symulatorze tejże :) ) daje dużo satysfakcji, a ponadto (podobno) Android to nowe podejście do aplikacji mobilnych, przypatrzmy się temu narzędziu z bliska. Dobrym punktem startowym może być niniejszy artykuł lub strona projektu.
Grails [30.I.08]
Kolejny zrąb do tworzenia aplikacji webowych. Ale z kilkoma istotnymi cechami. Wzorowany na Railsach (nazwa wydaje się być tylko zupełnie przypadkowo związana ze świętym Graalem), wykorzystujący język Groovy, a przede wszystkim bogatą maszynerię dookoła-Javowową. Efekt jest taki, że liczni programiści Javy mają szansę nie tracąc swoich umiejętności przejść do środowiska umożliwiającego szybkie tworzenie aplikacji webowych. Choc raczej prostych aplikacji webowych, bo nie wierzę, że zasada konwencja przed konfiguarcją stosowana w (g)railsach sprawdzi się w dużych i ambitnych projektach. Ale tym nie mniej na pewno warto porozmawiać na temat tego zrębu. A szczególnie przyjrzeć się jego budowie i wykorzystaniu w nim konstrukcji obiektowych. Jako punkt startowy do zaznajamiania się z Grailsami może posłużyć ta strona.
F# [19.I.08, 13.IX.08]
Nie, to nie pomyłka. Ten język jest wprawdzie językiem funkcyjnym, ale (podobno) w pełni wspiera programowanie obiektowe. Warto więc mu się przyjrzeć. Tu jest strona domowa, tu krótko opisano czym jest, a tu zebrano mnóstwo odsyłaczy. Tutaj z kolei jest informacja, że F# będzie już wkrótce dostarczany wraz z Visual Studio. Spójrzmy więc na ten język, ale przede wszystkim na jego część obiektową.
Apache Wicket [6.I.08]
Wśród programistów stron WWW coraz powszechniejsze staje się pragnienie pogodzenia możliwości pisania w dobrze zaprojektowanym języku obiektowym z łatwością tworzenia serwisów, w tym tworzenia części aplikacji pracującej po stronie klienta. Naprzeciwko temu wychodzą twórcy pakietów, umożliwiająych pisanie ston WWW (kod po stronie klienta) w takich językach jak Java. Przykładem takiego podejścia jest Apache Wicket. Warto by było na naszym seminarium opowiedzieć o tym produkcie, a szczególnie o tym, jak łączy on obiektowy świat Javy z zupełnie nieobiektowym światem HTMLa.
[30.I.08]Jeszcze jeden ciekawy artykuł na temat Apache Wicket.
SilverLight [6.I.08]
Móc programować stronę klienta tak łatwo jak stronę serwera, to marzenie programistów WWW. Żeby je spełnić tworzy się coraz to nowe technologie, jedną z nich jest SilverLight. Oparte na .NET 3.o i XAMLU tworzenie strony klienta? No cóż przyrzyjmy się temu z bliska na którymś ze spotkań seminaryjnych.
Extensible Verbose Toolkit [13.X.07]
W artykułach (dwa pierwsze dotąd wydane artykuły z czteroelementowej serii): opisano zestaw narzędzi wspomagający monitorowanie zarządzania pamięcią w aplikacjach Javowych. Warto się przyjrzeć temu narzędziu, zbadać jak działa w praktyce i być może sformułować jakieś wnioski dotyczące gospodarki pamięcią w aplikacjach Javowych.
Rozwój języka FX [12.VIII.07, 17.02.08 (tylko dodanie kolejnego odsyłacza)]
Sunowski język FX rozwija się (i nie chodzi tylko o zmianę nazwy). Ukazało się sporo nowych materiałów na jego temat, warto by więc znów o nim opowiedzieć (mimo że juz pojawił się na naszym seminarium). Oto spis odsyłaczy do nowych materiałów: Pod tym adresem można poczytać o nowym opartym na Javie ale deklaratywnym języku do tworzenia GUI. Połączenie dekalratywności i Javy (czyli imperatywności) nie wydaje się proste, ale może właśnie rodzi się nowy standard tworzenia GUI? Z kolei na tej stronie można znaleźć krótkie, acz treściwe, wprowadzenie do F3.
Nowości w Javie 7.0 [5/6.V.07]
To właściwie kontynuacja poprzedniej propozycji tematu. Trwają prace nad nową wersją Javy, rozważane zmiany dotyczą nie tylko domknięć, ale także wielu innych ciekawych zagadnień (np. poprawienia typów uogólnionych). Na tej stronie można znaleźć nie tylko zestawienie proponowanych zmian, ale całą masę odsyłaczy do dalszych materiałów w sieci. Nas oczywiście interesują przede wszystkim zmiany w samym języku (a w bibliotekach mniej). Na pewno warto by te zmiany przedyskutowac na naszym seminarium.
Domknięcia w Javie [4/5.V.07]
Java przeżywa te same problemy co C++, ze względu na swą ogromną popularność sama staje się ogromna (kto ma wątpliwości o co mi chodzi, niech zajrzy do książki Stroustrupa "Projektowanie i rozwój języka C++", albo niech zważy - tak, na wadze - opisy pierwszych wersji C++ czy Javy i aktualne raporty). Po (koniecznym zresztą) wprowadzeniu typów uogólnionych szykuje się wprowadzenie domknięć (dla tych szczęśliwców, którzy znają Smalltalka: chodzi o bloki). To ciekawy temat i warto go omówić, sporo materiałów można znaleźć tutaj, na pewno warto wspomnieć przy okazji o rozwiązaniach z innych języków (Smalltalka, Rubiego, może z języków funkcyjnych, jak np. Schemu, czy nawet wprost odwołać się do labda wyrażeń, w zależności od upodobań mówiącego). Tu z kolei jest bardzo ciekawy wykład na ten temat, w dodatku podany z nienagannym akcentem (po angielsku). W każdym bądź razie, niezależnie od wybranych przykładów i tego, czy to rozszerzenie wejdzie do Javy, na pewno powinno być omówione na naszym seminarium.
An Imperative Object Calculus [30/31.III.07]
An Imperative Object Calculus z 1996 roku autorstwa M Abadiego i L. Cardelliego to już dość klasyczna praca dotycząca rachunku do typowania programów obiektowych. Jako język programowania wybrano tu Self. Ponieważ systemy typów z wszelkiego rodzaju zawieraniem są ciekawe (czy niebanalne) z formalnego punktu widzenia, zaś sam Self gościł już na naszym seminarium, warto by było tę pracę omówić na naszym seminarium.
Struts [30/31.III.07]
Zrąb Struts to otwarty zrąb przeznaczony do tworzenia aplikacji webowych w Javie. Na stronie domowej projektu można znaleźć jego bogatą dokumentację. Sam zrąb jest oparty o JSP, ale dla polepszenia struktury tworzonych aplikacji używa (znanego studentom PO ze Smalltalka w wersji MVP) wzorca MVC. Skoro ten - jeden z najpopularniejszych w świecie aplikacji webowych - zrąb tak mocno opiera się na obiektowych językach i wzorcach, to nie przyjrzenie mu się dokłądniej byłoby dużym niedopatrzeniem z naszej strony.
Tapestry [30/31.III.07]
Kolejny zrąb do tworzenia aplikacji webowych oparty na serwletach. Twórcy twierdzą, że w swej pracy kierowali się następującymi hasłami: prostota, zgodność, efektywność i ławtość reakcji na problemy. Z powodów podobnych jak w przypadku Strutsów warto by omówić ten zrąb na naszym seminarium. Strona domowa projektu zawiera między innymi całkiem sporą listę książek o tym zrębie.
JSF [30/31.III.07]
JSF (Java Server Faces) to technologia upraszczająca tworzenie interfejsów użytkownika w aplikacjach Javovych. Można ten zrąb traktować jako mieszankę Swinga i Strutsów. Skoro jest częścią JEE, dotyczy Javy i interfejsów użytkownika, to widać od razu, że jest to temat na wskroś obiektowy. Jeśli do tego dodać dobrą dokumentację na stronie domowej projektu, to trudno się dziwić, że z niecierpliwością czekamy na omówienie JSF na naszym seminarium.
Scala [18/19.III.07]
Scala - nowy język zaprojektowany przez Martina Odersky'ego ({\em tego} Odersky'ego - Pizza, GJ). Autor twierdzi, że jest to jednocześnie język czysto obiektowy i czysto funkcyjny. Inne ciekawe cechy tego języka to wykonywanie programów na JVM i możność używania klas i metod z Javy. Oprócz dokumentacji można pobrać ze strony projektu działającą implementację.
OpenLaszlo [30/31.III.07]
OpenLaszlo to - jak twierdzą autorzy - technologia dla tworzenia zachwycających aplikacji webowych. Nie sa to bardzo skromne słowa, ale przykłady ze strony domowej projektu potwierdzają że coś może w tym stwierdzeniu być. Oprogramowania jest otwarte, ma już swoją 4-tą wersję i odwołuje się do obiektowości. Czegóż więcej trzeba by trafić na nasze seminarium? Do pisania aplikacji używa się tu LZX, języka opartego na XMLu i JavaScript'cie. Całość służy do tworzenia bogatych aplikacji internetowych (rich internet applications). Projekt ma bogatą dokumentację, do wszystkich przykładów podane sa kody źródłowe.
Groovy - kolejny nowy język ze stajni Suna [6.I.07]
Na domowej języka Groovy można znaleźć jego opis oraz wiele dodatkowych materiałów (jest już nawet kilka książek o tym języku). Autorzy reklamują go jako dynamiczny język z wieloma cechami zainspirowanymi przez języki Python, Rubi i Smalltalk (pogrubienie JJ), przeznaczony m.in. do tworzenia aplikacji webowych, czy skryptów powłoki. Co ciekawe jest to język przeznaczony dla maszyny wirtualnej Javy. No nie może być tak, żeby ktoś na naszym seminarium o nim nie opowiedział.
Nowy język skryptowy Suna do tworzenia GUI F3 [5/6.XII.06]
Pod tym adresem można poczytać o nowym opartym na Javie ale deklaratywnym języku do tworzenia GUI. Połączenie dekalratywności i Javy (czyli imperatywności) nie wydaje się proste, ale może właśnie rodzi się nowy standard tworzenia GUI? Z kolei na tej stronie można znaleźć krótkie, acz treściwe, wprowadzenie do F3.
Narzędzia do tworzenia portali internetowych (ogólnie lub, co jest prostsze, dokładniejsze omówienie konkretnego) [9/10.XI.06]
Na rynku jest cała masa narzędzi klasy CMS, umożliwiających laikowi stworzenie witryny internetowej niemal od ręki, a osobie znającej się na rzeczy dodatkowo dopasowanie takiej witryny do swoich potrzeb dzięki oprogramowaniu nietypowych funkcji. Nas będzie interesować architektura takich systemów od strony programisty, tzn. jakie klasy (boć przecież nieobiektowo nikt tego nie robi) i jak uhierachizowane dziedziczeniem tu występują.
Windows Presentation Foundation [6.XI.06]
Windows Presentation Foundation (dawna nazwa Avalon) wraz z językiem XAML (opartym na XMLu), to nowe podejście do tworzenia interfejsu użytkownika proponowane przez firmę Microsoft dla ich nowego systemu operacyjnego Vista. Warto opowiedzić co szykuje się nowego w tej dziedzinie.
Windows Workflow Foundation [6.XI.06]
Windows Workflow Foundation ma być nowym podejściem do programowania aplikacji obsługujących przepływy zadań. Jest na ten temat sporo materiałów w sieci, przypatrzmy się, czy dzieje się tam coś ciekawego.
Orcas czyli nowe wcielenie Visual Studia [6.XI.06]
Wkróce ma się pojawić nowa wersja Visual Studia z licznymi zmianiami i rozszerzeniami (jak np. LINQ. Sprawdźmy czy warto przesiadać się z VS 2005.
Adnotacje - rewolucja czy zmora w programowaniu [6.XI.06]
Adnotacje pojawiają się we współczesnych językach programowania obiektowego (Java, C#), porównajmy ich budowę i zastanówmy się, na ile są użyteczne.
Wielodziedziczenie od środka [6.XI.06]
Wielu twierdziło, że tego nie da się efektywnie zaimplementować, Stroustrup pokazał że można. Ale jak wygląda kod generowany dla klas z wielodziedziczeniem, jakie są związane z nim problemy i czemu w C++ tak dziwnie trzeba deklarować wirtualne dziedziczenie? Dobrym źródłem informacji będzie tu książka S. Lippmana "Model obiektu w C++".
Wsparcie dla bezpieczeństwa aplikacji (webowych) we współczesnych narzędziach programistycznych[6.XI.06]
Tworzenie aplikacji webowych (oczywiście obiektowo, bo niby jak inaczej?) wymaga między innymi zapewnienia bezpieczeństwa, a to jest trudne. Współczesne narzędzia do tworzenia takich aplikacji (Java, C#) dostarczają różnorodnych klas wspomagających w tym programistę. Opowiedzmy, jak takie klasy wyglądają i co oferują.
Atlas [8.V.2006]
Odpowiedzią firmy Microsoft na technologię Ajax jest Atlas - rozszerzenie APS.NET 2.0. Zgodnie z opisem Atlas ma dawać możliwość tworzenia części aplikacji znajdującej się po stronie klienta tak samo łatwo, jak ASP.NEt pozwala to robić po stronie serwera. Warto dodać, że Atlas (przynajmniej w czasie pisania tej notatki) jest darmowy. Ciekawie byłoby omówić na naszych spotkaniach architekturę tego rozwiązania oraz przypatrzeć się klasom obiektów udostępnianych przez ten zrąb.
Model programów implementujących web-serwisy w Java EE 5 [1.V.2006]
Specyfikacja "Implementing Enterprise Web Services" (JSR-109) opisuje model implementacji usług sieciowych (web-serwisów) w najnowszym wydaniu Java EE 5. Sun wprowadził uproszczony model programowania usług sieciowych, gdyż dotychczasowe rozwiązanie było zbyt kłopotliwe w użyciu, bo wymagało od projektanta definiowaniu wielu dodatkowych opisów (np. webservices.xml, web.xml czy ejb-jar.xml). Nowe rozwiązanie, upraszczające w dużym stopniu pracę programisty, istotnie wykorzystuje mechanizm adnotacji. Dobrym wprowadzeniem w tę tematykę jest praca opisująca tworzenie usług sieciowych z wykorzystaniem JAX-WS. Z punktu widzenia naszego seminarium najistotniejsza jest sama architektura zaproponowanego rozwiązania i, jak zwykle, zastosowane mechanizmy obiektowe.
Stripes 1.3 Web Application Framework [26/27.IV.2006]
Stripes to zrąb aplikacji warstwy prezsentacyjnej, stawiający sobie za zadanie umożliwienia łatwego tworzenia aplikacji webowych w Javie. Na stronie domowej tego projektu można znaleźć wypunktowane ambitne cele tego projektu (np. czas nauczenia się tego zrębu, tak by można było go efektywnie używać, ma wynosić 30 minut). Jest tu też porównanie ze Strutsami. To co dla nas jest najciekawsze to zaprojektowana architektura tego zrębu, tak z punktu widzenia twórców zrębu jak i z punktu widzenia użytkowników.
JUnit
Testowanie oporgramowania jest niesłychanie ważne w każdym , także obiektowym, paradygmacie programowania. Tym bardziej więc warto przyjrzeć się zrębowi JUnit wspierającemu testowanie aplikacji obiektowych.
Delphi 2005 i 2006
Świat programistów pascalowych stał się znacznie przyjemniejszym, odkąd powstała pierwsza wersja Delphi. Od tego czasu ta implementacja Object Pascala znacznie się zmieniła, właśnie pojawiła sie nowa wersja, Delphi 2006. Warto by się jej przyjrzeć, szczególnie zwracając uwagę na sam język programowania i realizację w nim obiektowości.
JBoss
Serwer aplikacji JBOSS służy do tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem J2EE. W przypadku tego tematu chodziłoby o przedstawienie własnych doświadczeń w pracy z tym serwerem, a szczególnie o możliwości wykorzystania technik obiektowych.
Tomcat
Kontener serwletów Apache Tomcat jest wdzięcznym tematem pozwalającym na opowiedzenie o serwletach i stronach JSP.
E4X
Tajemnicza nazwa E4X oznacza rozszerzenia ECMAScriptu o wsparcie dla XMLa (co wyjaśnia skąd się wzięła wdzięczna nazwa tego produktu). Tu można znaleźć początek serii artykułów poświęconych E4X.
Metaphors
Właściwie od lat 60-tych ubiegłego stulecia, nie pojawiły się nowe paradygmaty programowania, warto by poszukać czegoś świeżego, może ta rozmowa o języku Metaphors jest nadzieją na coś na prawdę nowego? A może jednak nihil novi sub sole? Aha, gwoli wyjaśnienia, pani Livschitz pracuje w Sunie, więc poprzednie zdanie zawiera zamierzoną dwuznaczność :).
Alexandrescu
To nazwisko budzi od kilku lat pozytywne emocje w świecie programistów C++, za sprawą napisanej przez Andreia Alexandrescu książki "Nowoczesne programowanie w C++". Ta książka ukazała się ostatnio po polsku (WNT). Nie musimy uważać, że wszytkie techniki używania (czy nadużywania, jak chcą niektórzy) szablonów przedstawione w tej książce są ładne, czy zgodne z podejściem obiektowym, ale pomysłowości odmówić im nie sposób. A pomysły takie jak np. wytyczne są obowiązkowym elementem warsztatu programisty obiektowej części C++.
Komponenty
W roku 2001 ukazało się polskie tłumaczenie książki Clemensa Szyperskiego "Oprogramowanie komponentowe. Obiekty to za mało". Nie możemy nie omówić książki z tak prowokującym wobec naszego seminarium tytułem.
JavaBeans
Jako kontynuację tematu komponentów można potraktować temat ziarenek Javy (nie żadnych "fasolek" jak niektórzy - najwyraźniej niepijący kawy - mówią), czyli JavaBeans. A może udałoby się przy okazji powiedzieć też o Enterprise JavaBeans (EJB)?
Oberon
Profesor Wirth stworzył m.in. język Oberon (z J. Gutknechtem). Ponieważ język ten wzbogacono o rozszerzenie obiektowe, na pewno warto go omówić na naszych spotkaniach.
Strongtalk
Są języki, których - ze względu na ich elegancję - się nie zapomina. Jednym z nich jest bez wątpienia Smalltalk, tylko ten brak systemu typów ... . Może właśnie Smalltalk z silnym systemem typów Strongtalk jest tym czego nam trzeba?
ADO/JDO
Wydaje się, że większość współczesnych aplikacji używa obiektowości, baz danych i sieci. Powstało wiele pomysłów na połączenie elementów tej trójki. W szczególności zarówno Java jak i C# pozwalają na obiektowe spojrzenie na bazy danych. Ciekawie będzie podyskutować na naszym seminarium na temat jednej z tych dwu (wybranej przez opowiadającego) technologii, czyli ADO lub JDO.
VB
W Visual Basicu jest obiektowość, niedawno pojawiła się nowa wersja tego języka (VB 2005), warto więc przyjrzeć się jak w tym języku programuje się obiektowo.
Graficzne debuggery
Poprawiając i śledząc wykonanie swojego programu, chciałoby się mieć pełny wgląd w dane swojego programu, współczesne debuggery tego nie umożliwiają, warto by się zastanowić czemu i jak by można było temu zaradzić.
Ruby
Ciekawy (choć skryptowy) język obiektowy stworzony w Japonii i zdobywający sobie coraz większą popularność, warto go poznać, materiały można znaleźć chociażby na stronie tego języka.
Ruby on Rails
Podczas seminarium o Ajaxie zasygnalizowano temat nowego i wydaje się bardzo efektywnego zrębu aplikacji webowych opartego na obiektowym języku Ruby. Ciekawie byłoby przyjrzeć się bliżej temu zrębowi.
Web Tools Platform
Projekt dotyczący rozszerzenia środowiska Eclipse o narzędzia do rozwijania webowych aplikacji J2EE. Oto fragment opisu ze strony domowej projektu:

The WTP project includes the following tools: source editors for HTML, Javascript, CSS, JSP, SQL, XML, DTD, XSD, and WSDL; graphical editors for XSD and WSDL; J2EE project natures, builders, and models and a J2EE navigator; a Web service wizard and explorer, and WS-I Test Tools; and database access and query tools and models.

Warto przyjrzeć się temu na ile ów projekt spełnia swoje zadania, ze szczególnym uwzglednieniem wsparcia dla obiektowości (szeroko pojętej, np. webserwisy są w końcu pewną realizacją idei obiektowych).
AJAX
Skrót AJAX (rozszyfrowywany jako "Advanced Javascripting and XML" lub "Asynchronous JavaScripting and XML") dotyczy bardzo obecnie popularnej technologii (czy raczej łącznego zastosowania wielu technologii do) tworzenia witryn WWW. Temat sam w sobie niezwykle ciekawy, a nas najbardziej interesuje wykorzystanie tu technik obiektowych. Krótki opis można też znaleźć w Wikipedii.
Zope
Serwer aplikacji Zope. Tu warto przede wszystkim zwrócić uwagę sposób organizowania informacji wewnątrz tego serwera (swoiste dziedziczenie w obrębie struktury katalogu). Zainteresowanym mogę wypożyczyć pracę magisterską z ubiegłego roku opisującą rozszerzenie tego serwera.
Tematy wolne
Ale nie dowolne, należy uzgodnić z prowadzącymi seminarium.

Temat na seminarium dyskusyjne (2 osobowe):

Automatyczne a ręczne odśmiecanie
Wielodziedziczenie klas a interfejsów
Java a C#

Tu możesz przesłać mi uwagi
Moja strona domowa
Moja tegoroczna strona dydaktyczna


Valid XHTML 1.1

Valid CSS!