Propozycje tematów prezentacji na ZPO.
2005/2006

Kolejność propozycji jest przypadkowa.

Zope
Serwer aplikacji Zope. Tu warto przede wszystkim zwrócić uwagę sposób organizowania informacji wewnątrz tego serwera (swoiste dziedziczenie w obrębie struktury katalogu). Zainteresowanym mogę wypożyczyć pracę magisterską z ubiegłego roku opisującą rozszerzenie tego serwera.
AJAX
Skrót AJAX (rozszyfrowywany jako "Advanced Javascripting and XML" lub "Asynchronous JavaScripting and XML") dotyczy bardzo obecnie popularnej technologii (czy raczej łącznego zastosowania wielu technologii do) tworzenia witryn WWW. Temat sam w sobie niezwykle ciekawy, a nas najbardziej interesuje wykorzystanie tu technik obiektowych. Krótki opis można też znaleźć w Wikipedii.
Web Tools Platform
Projekt dotyczący rozszerzenia środowiska Eclipse o narzędzia do rozwijania webowych aplikacji J2EE. Oto fragment opisu ze strony domowej projektu:

The WTP project includes the following tools: source editors for HTML, Javascript, CSS, JSP, SQL, XML, DTD, XSD, and WSDL; graphical editors for XSD and WSDL; J2EE project natures, builders, and models and a J2EE navigator; a Web service wizard and explorer, and WS-I Test Tools; and database access and query tools and models.

Warto przyjrzeć się temu na ile ów projekt spełnia swoje zadania, ze szczególnym uwzglednieniem wsparcia dla obiektowości (szeroko pojętej, np. webserwisy są w końcu pewną realizacją idei obiektowych).
JUnit
Testowanie oporgramowania jest niesłychanie ważne w każdym , także obiektowym, paradygmacie programowania. Tym bardziej więc warto przyjrzeć się zrębowi JUnit wspierającemu testowanie aplikacji obiektowych.
Delphi 2005 i 2006
Świat programistów pascalowych stał się znacznie przyjemniejszym, odkąd powstała pierwsza wersja Delphi. Od tego czasu ta implementacja Object Pascala znacznie się zmieniła, właśnie pojawiła sie nowa wersja, Delphi 2006. Warto by się jej przyjrzeć, szczególnie zwracając uwagę na sam język programowania i realizację w nim obiektowości.
JBoss
Serwer aplikacji JBOSS służy do tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem J2EE. W przypadku tego tematu chodziłoby o przedstawienie własnych doświadczeń w pracy z tym serwerem, a szczególnie o możliwości wykorzystania technik obiektowych.
Tomcat
Kontener serwletów Apache Tomcat jest wdzięcznym tematem pozwalającym na opowiedzenie o serwletach i stronach JSP.
E4X
Tajemnicza nazwa E4X oznacza rozszerzenia ECMAScriptu o wsparcie dla XMLa (co wyjaśnia skąd się wzięła wdzięczna nazwa tego produktu). Tu można znaleźć początek serii artykułów poświęconych E4X.
Metaphors
Właściwie od lat 60-tych ubiegłego stulecia, nie pojawiły się nowe paradygmaty programowania, warto by poszukać czegoś świeżego, może ta rozmowa o języku Metaphors jest nadzieją na coś na prawdę nowego? A może jednak nihil novi sub sole? Aha, gwoli wyjaśnienia, pani Livschitz pracuje w Sunie, więc poprzednie zdanie zawiera zamierzoną dwuznaczność :).
Alexandrescu
To nazwisko budzi od kilku lat pozytywne emocje w świecie programistów C++, za sprawą napisanej przez Andreia Alexandrescu książki "Nowoczesne programowanie w C++". Ta książka ukazała się ostatnio po polsku (WNT). Nie musimy uważać, że wszytkie techniki używania (czy nadużywania, jak chcą niektórzy) szablonów przedstawione w tej książce są ładne, czy zgodne z podejściem obiektowym, ale pomysłowości odmówić im nie sposób. A pomysły takie jak np. wytyczne są obowiązkowym elementem warsztatu programisty obiektowej części C++.
Komponenty
W roku 2001 ukazało się polskie tłumaczenie książki Clemensa Szyperskiego "Oprogramowanie komponentowe. Obiekty to za mało". Nie możemy nie omówić książki z tak prowokującym wobec naszego seminarium tytułem.
JavaBeans
Jako kontynuację tematu komponentów można potraktować temat ziarenek Javy (nie żadnych "fasolek" jak niektórzy - najwyraźniej niepijący kawy - mówią), czyli JavaBeans. A może udałoby się przy okazji powiedzieć też o Enterprise JavaBeans (EJB)?
Oberon
Profesor Wirth stworzył m.in. język Oberon (z J. Gutknechtem). Ponieważ język ten wzbogacono o rozszerzenie obiektowe, na pewno warto go omówić na naszych spotkaniach.
Strongtalk
Są języki, których - ze względu na ich elegancję - się nie zapomina. Jednym z nich jest bez wątpienia Smalltalk, tylko ten brak systemu typów ... . Może właśnie Smalltalk z silnym systemem typów Strongtalk jest tym czego nam trzeba?
ADO/JDO
Wydaje się, że większość współczesnych aplikacji używa obiektowości, baz danych i sieci. Powstało wiele pomysłów na połączenie elementów tej trójki. W szczególności zarówno Java jak i C# pozwalają na obiektowe spojrzenie na bazy danych. Ciekawie będzie podyskutować na naszym seminarium na temat jednej z tych dwu (wybranej przez opowiadającego) technologii, czyli ADO lub JDO.
VB
W Visual Basicu jest obiektowość, niedawno pojawiła się nowa wersja tego języka (VB 2005), warto więc przyjrzeć się jak w tym języku programuje się obiektowo.
Graficzne debuggery
Poprawiając i śledząc wykonanie swojego programu, chciałoby się mieć pełny wgląd w dane swojego programu, współczesne debuggery tego nie umożliwiają, warto by się zastanowić czemu i jak by można było temu zaradzić.
Ruby
Ciekawy (choć skryptowy) język obiektowy stworzony w Japonii i zdobywający sobie coraz większą popularność, warto go poznać, materiały można znaleźć chociażby na stronie tego języka.
Ruby on Rails
Podczas seminarium o Ajaxie zasygnalizowano temat nowego i wydaje się bardzo efektywnego zrębu aplikacji webowych opartego na obiektowym języku Ruby. Ciekawie byłoby przyjrzeć się bliżej temu zrębowi.
Stripes 1.3 Web Application Framework [26/27.IV.2006]
Stripes to zrąb aplikacji warstwy prezsentacyjnej, stawiający sobie za zadanie umożliwienia łatwego tworzenia aplikacji webowych w Javie. Na stronie domowej tego projektu można znaleźć wypunktowane ambitne cele tego projektu (np. czas nauczenia się tego zrębu, tak by można było go efektywnie używać, ma wynosić 30 minut). Jest tu też porównanie ze Strutsami. To co dla nas jest najciekawsze to zaprojektowana architektura tego zrębu, tak z punktu widzenia twórców zrębu jak i z punktu widzenia użytkowników.
Model programów implementujących web-serwisy w Java EE 5 [1.V.2006]
Specyfikacja "Implementing Enterprise Web Services" (JSR-109) opisuje model implementacji usług sieciowych (web-serwisów) w najnowszym wydaniu Java EE 5. Sun wprowadził uproszczony model programowania usług sieciowych, gdyż dotychczasowe rozwiązanie było zbyt kłopotliwe w użyciu, bo wymagało od projektanta definiowaniu wielu dodatkowych opisów (np. webservices.xml, web.xml czy ejb-jar.xml). Nowe rozwiązanie, upraszczające w dużym stopniu pracę programisty, istotnie wykorzystuje mechanizm adnotacji. Dobrym wprowadzeniem w tę tematykę jest praca opisująca tworzenie usług sieciowych z wykorzystaniem JAX-WS. Z punktu widzenia naszego seminarium najistotniejsza jest sama architektura zaproponowanego rozwiązania i, jak zwykle, zastosowane mechanizmy obiektowe.
Atlas [8.V.2006]
Odpowiedzią firmy Microsoft na technologię Ajax jest Atlas - rozszerzenie APS.NET 2.0. Zgodnie z opisem Atlas ma dawać możliwość tworzenia części aplikacji znajdującej się po stronie klienta tak samo łatwo, jak ASP.NEt pozwala to robić po stronie serwera. Warto dodać, że Atlas (przynajmniej w czasie pisania tej notatki) jest darmowy. Ciekawie byłoby omówić na naszych spotkaniach architekturę tego rozwiązania oraz przypatrzeć się klasom obiektów udostępnianych przez ten zrąb.
Tematy wolne

Tu możesz wysłać uwagi do autora strony


Valid XHTML 1.1

Valid CSS!