XML and Applications – XML i zastosowania

Informacje dla studentów rozważających zapisanie się na ten przedmiot.

Kto i kiedy?

Semestr zimowy
Wykład
Patryk Czarnik (poniedziałek o 16)
Laboratorium
Patryk Czarnik (wtorek o 12:15); Radosław Bartosiak (czwartek o 10:15)

O czym?

XML jest głównym formatem służącym do reprezentacji danych strukturalnych, tradycyjnie używanym w zastosowaniach związanych z tekstem pisanym (wcześniej jako SGML), ale od końca XX wieku w coraz większym stopniu także w zastosowaniach typowo informatycznych, jak usługi sieciowe.

Wokół XML powstało wiele standardów i technologii, z którymi prędzej czy później zetknie się niemal każdy informatyk i programista. Ten kurs pozwala dobrze poznać XML i najważniejsze technologie z nim związane, a także dowiedzieć się nieco o bardziej wyrafinowanych zastosowaniach XML.

Planowane tematy:

Zaliczenie

Zaliczenie labu (wymagane, około 1/3 punktów oceny końcowej): indywidualny projekt programistyczny, w którym zasadniczą część stanowi zastosowanie technologii XML-owych. W pierwszej fazie należy opracować własne zastosowanie XML i stworzyć odpowiedni schemat, w drugiej fazie zaimplementować logikę, wykorzystując do tego poznawane standardy i technologie.

Egzamin w formie pisemnej (około 2/3 punktów oceny końcowej), pytania częściowo testowe, częściowo otwarte.

Historia

Od 2001 do 2012 roku funkcjonował przedmiot o nazwie XML i nowoczesne technologie zarządzania treścią, prowadzony w różnych okresach, w różnych proporcjach przez (jeśli chodzi o wykład) Szymona Zioło, Patryka Czarnika i Macieja Ogrodniczuka.

W edycji 2013/2014 wprowadziliśmy pewne zmiany, aby „odświeżyć” przedmiot, co wówczas wprowadziło pewien chaos, ale obecnie odświeżona wersja przedmiotu jest już ustabilizowana.

Nowe założenia

(przy czym zmiana nazwy nie wyszła jeszcze w 2013/14 z przyczyn formalnych...)

  • Zmiana nazwy, mająca odzwierciedlać zmiany w praktycznych zastosowaniach XML, a także w zakresie materiału tego przedmiotu.
  • Materiały (szczególnie ćwiczenia i przykłady) przygotowane od nowa, od razu po angielsku, aby nie czekać do ostatniej chwili czy pojawi się gość z Erasmusa.
  • Wykład w oparciu o działające przykłady i prezentację możliwości, a nie przegląd składni poszczególnych standardów. Ale uwaga: od studentów wymagane jest korzystanie ze źródeł poza „slajdami z wykładu”.
  • Ćwiczenia oparte o gotowe przykłady, które można od razu uruchomić, a także ćwiczenia polegające na uzupełnieniu podanego kodu.
  • Część czasu na ćwiczeniach poświęcona na konsultacje w sprawie projektów zaliczeniowych.
  • Duża swoboda w wyborze technologii dla własnych projektów zaliczeniowych.

Ponieważ jednak większość materiału pozostaje ta sama, osoby wcześniej zaliczające XML i nowoczesne technologie zarządzania treścią nie są uprawnione do zaliczania tego przedmiotu jako czegoś nowego.

Poprzednie edycje

Proszę jednak wziąć pod uwagę planowane zmiany.

Valid XHTML 1.1Valid CSS