System operacyjny to oprogramowanie sterujące pracą komputera. System operacyjny pozwala na uruchamianie „w nim” innych programów (aplikacji), a aplikacje korzystają z zasobów komputera (procesora, pamięci, dysku, ekranu) za pośrednictwem systemu operacyjnego.
Można powiedzieć, że system operacyjny jest pośrednikiem pomiędzy sprzętem a aplikacjami działającymi na komputerze.
Jednocześnie system operacyjny pozwala zwykle użytkownikowi na kierowanie pracą komputera, zarządzanie plikami i aplikacjami.
Opinie o zaletach i wadach są bardzo subiektywne i nie trzeba się z nimi zgadzać :).
Najpopularniejsze są systemy operacyjne z serii Windows firmy Microsoft. Także nasze zajęcia będą odbywały się na komputerach działających pod Windows 2000.
Windowsy są płatne, używanie, a nawet posiadanie ich bez licencji jest niezgodne z prawem i karalne. Zwykle, gdy kupujemy komputer, kupujemy także legalne Windowsy (są doliczane do ceny komputera).
Wraz z Windowsami instalowane są tylko nieliczne i bardzo proste aplikacje.
Co ciekawe, Windowsy są bardzo nielubiane, a jednocześnie wciąż najbardziej popularne. Krytycy wytykają Windowsom m.in. niskie bezpieczeństwo, niską wydajność i wysokie wymagania sprzętowe, słabe możliwości konfiguracji, a Microsoftowi bezwzględną politykę prowadzącą do monopolizacji rynku oprogramowania.
Systemy Windows 95, 98 i Millenium należą do starszej generacji, charakteryzującej się przede wszystkim bardzo niskim bezpieczeństwem. Bardzo odradzam używania ich na komputerach podłączonych do sieci. Jedyną ich zaletą są niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu działają na starszych komputerach.
Systemy Windows NT, 2000, XP i najnowszy Vista należą do nowszej generacji, o znacznie poprawionym bezpieczeństwie. Używając ich powinniśmy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Mac OS to system operacyjny pod którym działają komputery firmy Apple. Także komercyjny, kupowany zwykle wraz z nowymi komputerami. Cieszy się jednak znacznie lepszą sławą niż Windows. Ale jest też (zwłaszcza w Polsce) znacznie mniej popularny, podobnie jak komputery Apple.
System Mac OS w najnowszych wersjach jest bardzo nakierowany na obsługę Internetu i multimediów. Po zainstalowaniu systemu operacyjnego mamy od razu do dyspozycji wiele aplikacji z tym związanych.
Linux (oraz podobny ideologicznie i funkcjonalnie BSD) to w pełni darmowy system operacyjny. Można np. zupełnie za darmo i legalnie ściągnąć go z Internetu lub przegrać od kolegi.
Instalacja, a przede wszystkim konfiguracja Linuxa jest nieco trudniejsza niż w przypadku Windows. Jednak po zainstalowaniu i konfiguracji korzystanie z systemu może być bardzo podobne (albo bardziej zaawansowane jeśli ktoś woli).
Linux dostarczany jest w różnych dystrybucjach – takich zestawach, gdzie obok samego systemu operacyjnego dostępnych jest bardzo dużo programów (też darmowych). Po instalacji systemu dostępne są wszystkie te programy.
Inne zalety Linuxa to wysokie bezpieczeństwo i bardzo duże możliwości konfiguracji.
Minusem jest to, że wiele programów (głównie płatnych, komercyjnych) jest pisanych tylko w wersji pod Windows, a niektóre w wersji pod Linuxa występują, ale są rzadko aktualizowane (np. Skype).
Osobiście polecam:
W naszym labie możemy korzystać z przeglądarki internetowej Internet Explorer 6. Jest ona dostępna (w tej lub innej wersji) w systemach Windows.
IE jest krytykowany, nawet bardziej niż sam system Windows, za niskie bezpieczeństwo, nieprofesjonalizm wykonania, a także niepoprawne wyświetlanie poprawnych stron WWW.
Osobiście bardzo polecam używanie innych (darmowych!) przeglądarek, jak Firefox czy Opera. Obojętnie czy używasz Windows czy nie.
Najczęściej w Internecie chcemy coś znaleźć. Jest to praktycznie niemożliwe bez wyszukiwarki.
Najpopularniejszą (tym razem słusznie :) – jest bardzo dobra) wyszukiwarką jest Google.
Zazwyczaj wystarczy wpisać do wyszukiwarki jakieś słowo lub słowa, a ona znajdzie dla nas strony, które najwięcej o tych słowach mówią (zdaniem wyszukiwarki).
Jeśli zależy nam na tym, aby strony dotyczyły jakiegoś konkretnego wyrażenia (a nie podanych słów osobno), należy ująć wyrażenie w cudzysłów. Przydatne dla tytułów, specjalistycznych wyrażeń itp.
Wyszukaj w Google informacji:
Do zapytania można dodać jeszcze inne parametry, najłatwiej gdy wejdziemy na stronę z zaawansowanymi zapytaniami.
Na przykład można zażądać stron z którymkolwiek ze słów, np. szybkość
lub prędkość
.
Można też szukać stron tylko na podanym serwerze, albo pomijać strony z podanego serwera.