Celem seminarium jest odkrywanie tematów, za pomocą których można zafascynować matematyką. Może to być teoria, twierdzenie, przykład albo inny urokliwy drobiazg matematyczny.
Prowadzący mają spory zapas własnych koncepcji, ale są gotowi docenić każdy fajny pomysł pochodzący od osób skłonnych przyłączyć się do naszego seminarium. Liczymy na to, że na koniec roku każdy z nas będzie dysponował znacznie bogatszym niż dziś zasobem odpowiedzi na pytanie: dlaczego matematyka jest ładna i ciekawa?
Prowadzą: Joanna Jaszuńska i Przemysław Kiciak.
Matematyczno-fizyczno-informatyczno-astronomiczny miesięcznik popularny wydawany przez UW przy współpracy towarzystw naukowych. Ukazuje się od roku 1974 (z krótką przerwą). Od chwili powstania czasopisma jego redaktorem naczelnym jest Marek Kordos.
Deltę można zakupić np. w redakcji (Wydział MIM, pok. 4020), Empiku, kiosku Ruchu.
Szkoły Matematyki Poglądowej to ogólnopolskie konferencje, których celem jest propagowanie matematyki i kultury matematycznej. Szkoły są otwarte dla wszystkich, którzy są z matematyką związani, niezależnie od tego, czy jej uczą, uprawiają ją, piszą o niej, czy tylko się nią pasjonują. Szczególnie mile widziani są młodzi matematycy, którzy uczą, bądź chcą uczyć, w szkołach wyższych.
Ostatnia Szkoła odbyła się w trybie zdalnym (19-20.02.2021).
Matematyka-Społeczeństwo-Nauczanie (MSN) to czasopismo związane ze Szkołami Matematyki Poglądowej. Większość artykułów, które się w nim ukazują, to spisane wersje Szkolnych odczytów.
Obecnie czasopismo zmieniło nazwę na Matematyka Poglądowa i jest wydawane raz do roku przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Tutaj można znaleźć archiwalne artykuły.
Medalem Sierpińskiego honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych. Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznają go od 1974 roku. W dniu otrzymania medalu laureaci wygłaszają na UW wykład zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego.
Celem kolokwium jest prezentowanie szerokiej społeczności wydziałowej (ale nie tylko) różnych dyscyplin uprawianych w naszych murach. Zaproszeni prelegenci (pracownicy MIM UW) na kolokwium opowiadają o swojej działalności naukowej inaczej niż na seminarium zakładowym (przystępniej ;). Kolokwium odbywa się raz w miesiącu.
Tutaj prezentujemy aktualne wydarzenia popularnonaukowe, niektóre nasze sukcesy, ale również inne aktualności związane z Wydziałem.