Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego

 • Skala szarości
 • Wysoki kontrast
 • Negatyw
 • Podkreślenie linków
 • Reset

Aktualności

Potyczki Algorytmiczne to legendarny, ogólnopolski konkurs programistyczny, zorganizowany po raz pierwszy prawie 20 lat temu przez nasz Wydział!
Rejestracja tegorocznej edycji rusza w samo południe 5 marca.

Finały odbędą się pod koniec maja w Zielonej Górze.

Anna Zdunik opowie  o pytaniach związanych z geometrią miary harmonicznej i o słynnej hipotezie Brennana.
Wyjaśnione zostanie również co z tymi problemami mają wspólnego układy dynamiczne, a w szczególności (prosta z pozoru) dynamika wielomianów na płaszczyźnie i dynamika tzw. konforemnych układów iteracyjnych na płaszczyźnie.

Wydział MIM zaprasza na najbliższą edycję "Heurystyk" - wykładów Szkół Doktorskich. W najbliższy czwartek w auli starego BUWu trzy wykłady naszych doktorantów; tematyka na czasie, znane nazwiska promotorów, przystępna forma prezentacji. Zapraszamy!

Podczas grudniowego Kolokwium Wydziału MIMUW Mikołaj Bojańczyk opowie o  przestrzeniach liniowych orbitowo skończonego wymiaru.

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 16 listopada 2023 roku zmarł prof. Ryszard Engelking, wybitny matematyk, światowej klasy topolog,a także znakomity tłumacz literatury francuskiej,wychowawca wielu pokoleń matematyków, dyrektor Instytutu Matematyki UW w latach 1981-1984 i 1996-1999. Człowiek skromny i prawy. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Z wielką przyjemnością informujemy, że Rafał Latała z Instytutu
Matematyki naszego Wydziału zdobył nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej "...za opracowanie narzędzi matematycznych, które umożliwiły udowodnienie hipotezy Talagranda dotyczącej procesów Bernoulliego”. Gratulujemy!

Stefan Jackowski opowie fascynującą historię jak wyniki znane w czysto algebraicznej teorii szeregów potęgowych dwóch zmiennych, zwanych grupami formalnymi, posłużyły Danielowi Quillenowi (medal Fieldsa 1978) do podania zupełnie nowego dowodu twierdzenia René Thoma (medal Fieldsa 1958) o klasyfikacji zwartych rozmaitości gładkich z dokładnością do relacji kobordyzmu.

Na naszym Wydziale od dawien dawna działa KPM - Koło Pasjonatów Matematyki, które zaprasza w swoje szeregi, by upowszechniać piękno matematyki!
Działalność Koła można śledzić na FB i stronie https://kpm.mimuw.edu.pl/

 

Błażej Miasojedow opowie o podstawowych problemach obliczeniowych występujących w statystyce skupiając się na zadaniach pochodzących z podejścia bayesowskiego. Omówione zostaną algorytmy Monte Carlo dla aproksymacji rozkładu a posteriori metod optymalizacji korzystających ze stochastycznego gradientu. Ponadto przedstawione zostaną zastosowania metod obliczeniowych dla konkretnych modeli statystycznych.

Serdecznie zapraszamy na Festiwalową Niedzielę na naszym Wydziale! Seria ośmiu ciekawych wykładów, zakończona quizzem z nagrodami dla uważnych słuchaczy.
Niedziela, 24 września, od 11:00, s.4420.

informacje dla studentów I roku znajdują się na stronie:

www.mimuw.edu.pl/witamy-na-mim

W ramach czwartej edycji konkursu na organizację tematycznych programów badawczych można ubiegać się o środki wspomagające rozwój współpracy międzynarodowej. Wnioski należy składać do 15.09.2023 na adres pob3-tpb@mimuw.edu.pl. Pytania dotyczące konkursu kierować na adres aswiercz@mimuw.edu.pl lub pob3-tpb@mimuw.edu.pl

Zapraszamy do śledzenia działalności Koła Pasjonatów Matematyki! Koło organizuje douczki dla studentów, wykłady popularno-matematyczne dla wszystkich entuzjastów i wykłady matematyczne dla koneserów.

Zapraszamy na tegoroczny Wykład im. Wacława Sierpińskiego, który odbędzie się 11 maja 2023 roku o godz. 17:00 w sali 5440 na naszym wydziale. Wygłosi go laureat Medalu, prof. Mariusz Urbański z University of North Texas.

Wśród laureatów konkursu, organizowanego przez Oddział Kraskowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego, znalazł się nasz student Michał Sajkowski.

Wśród laureatów konkursu, organizowanego przez Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego, znaleźli się także nasi studenci.

Wśród laureatów konkursu, organizowanego przez Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Matematycznego, znaleźli się także nasi studenci.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czy rozważasz podjęcie studiów doktoranckich?

Przyjdź na Dzień Otwarty Studiów Doktoranckich z Informatyki, który odbędzie się 8 maja 2023 roku i zobacz przykładowe tematy badawcze oferowane doktorantom.

 

Zapraszamy do wypełniania formularza zapisu na pierwszy Zjazd Absolwentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki

Polecamy Państwu lekturę wspomnień o naszych wydziałowych kolegach zmarłych w ostatnich miesiącach. Wspomnienie o Janie Krempie napisała Ewa Bankiewicz. Tekst o Ewie Ligockiej powstał głównie w oparciu o e-maile Pawła Strzeleckiego.

Ogłosiliśmy czwartą edycję konkursu na staże naukowe dla doktorantów w ramach działania IV.1.2. Uniwersytet może sfinansować wyjazdy, które zakończą się w 2023 roku i trwają od 90 do 180 dni. Zachęcamy do składania wniosków.

Zapraszamy na kolokwium Wydziału MIM UW, podczas którego Witold Marciszewski opowie o pewnych interakcjach pomiędzy teorią przestrzeni Banacha, topologią i teorią mnogości.

Praca Fast and Precise: Adjusting Planning Horizon with Adaptive Subgoal Search Michała Zawalskiego, Konrada Czechowskiego i Michała Tyrolskiego znalazła się w wyróżnionej grupie 5% najlepszych spośród zgłoszonych prac (notable top 5) na prestiżowej konferencji uczenia maszynowego ICLR (International Conference on Learning Representations). Zespołem kierowali Łukasz Kuciński (IMPAN) i Piotr Miłoś (prof IMPAN, Ideas NCBR). Gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i przekazywania młodzieży (szczególnie naszym potencjalnym przyszłym studentom) informacji o DOKO. Nasz Wydział przygotował bardzo atrakcyjne zajęcia (wykłady, warsztaty i stoiska). Z racji daty można spodziewać się akcentów humorystycznych!

Z radością informujemy, że laureatem Nagrody Głównej PTM im. Samuela Dicksteina za 2022r. został dr Marcin Kuczma za 50-letnią, gigantyczną pracę na rzecz OM i 40-letnią unikatową formę popularyzacji matematyki w miesięczniku Delta („Klub 44 M”), a także inne publikacje i wystąpienia popularnonaukowe. Gratulujemy!

Serdecznie gratulujemy Piotrowi Skowronowi zdobycia prestiżowego ERC Starting Grant na realizację badań z obliczeniowej teorii wyboru społecznego. Projekt nosi tytuł „Proporcjonalne algorytmy dla demokratycznych decyzji” i ma na celu skonstruowanie takich algorytmów liczenia głosów, by wyniki głosowania były "sprawiedliwe" i proporcjonalnie odzwierciedlały preferencje wyborców.

Dnia 8 marca 2023 roku w godzinach od 9 do 15:30 na naszym Wydziale odbędą się Targi Pracy - więcej informacji można uzyskać po kliknięciu w baner.

Zapraszamy na kolejne Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 9 marca 2023 roku w sali 2180 o godz. 14:30.

Do 31 marca 2023 r. czekamy na zgłoszenia do XIX edycji Konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego. Nagroda została ustanowiona przez grupę polskich informatyków pracujących za granicą w 2005 r. i upamiętnia Witolda Lipskiego, który był pionierem polskiej informatyki, wybitnym uczonym o bardzo szerokich zainteresowaniach badawczych.

Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszonymi na stałe stanowiska konkursami.

W zakładce IDUB zostały zebrane informacje na temat możliwości aplikowania o fundusze z programu IDUB w ramach działań związanych z POB3.

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, podczas którego Piotr Sankowski odpowiadając na pytanie "Czy algorytmika może przydać się w uczeniu maszynowym?" przedstawi zastosowanie wartości Banzhafa do wyjaśniania modeli drzewowych.

Polecamy lekturę wspomnień o dr Aleksandrze Warzesze-Sawoń autorstwa prof. dr hab. Stefana Jackowskiego.

Zachęcamy społeczność Wydziału do nadsyłania wspomnień o zmarłych kolegach, profesorach, studentach. Zarówno o Tych, którzy odeszli ostatnio, jaki i Tych zmarłych dawno temu.

Zespół Uniwersytetu Warszawskiego Nomagic Warsaw MIMotaurs jest w piątce zespołów z całego świata, które zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu robotycznego „The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge” (MBZIRC). Wielki finał odbędzie się w roku 2024 w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi.

Maraton Wykładowy z Deltą powraca i to w formie STACJONARNEJ!!! Zapraszamy wszystkich miłośników matematyki, informatyki, fizyki i astronomii na sześć krótkich, wyjątkowych prelekcji popularnonaukowych z tychże dziedzin. Spotykamy się 15 grudnia (czwartek) na Wydziale Fizyki UW (Pasteura 5) w auli 0.03. Start o 18:00.
Do zobaczenia w licznym gronie!

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII edycji konkursu „Potyczki algorytmiczne” - najstarszego internetowego konkursu algorytmiczno-programistycznego adresowanego do wszystkich interesujących się algorytmiką i programowaniem.

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, podczas którego Sławomir Kolasiński  opowie o Eliptyczności w geometrycznych zagadnieniach wariacyjnych

27 listopada w godzinach 9-14 w Lublanie odbędą 27. Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. W zawodach startują trzyosobowe zespoły z Chorwacji, Czech, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier. W tegorocznych zawodach Uniwersytet Warszawski jest reprezentowany przez 5 zespołów z naszego wydziału. Zawody można śledzić poprzez stronę https://cerc2022.acm.si/

Dnia 27 października w Akademii Leona Koźmińskiego, w ramach konferencji Forum Jakości 2022, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. dr hab. Stanisław Wrzosek wręczył przyznane w tym roku przez PKA Certyfikaty Doskonałości. Certyfikaty dla naszych kierunków informatyka i matematyka w imieniu Rektora UW odebrali Pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia, dr Justyna Godlewska-Szyrkowa i prodziekan ds. studenckich WMIM, dr hab. Paweł Goldstein.

Jutro, 10 listopada, w godzinach 6:00 - 11:00, rozegrane zostaną Finały 45-tych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Uniwersytet Warszawski reprezentuje w zawodach drużyna studentów z naszego Wydziału w składzie: Dawid Jamka, Łukasz Kondraciuk, Konrad Paluszek. Opiekunami na miejscu są profesor Jan Madey i doktorant Wojciech Nadara (złoty medalista z roku 2017).

Zapraszamy na kolejne Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 17 listopada 2022 roku o godz. 14:30 w sali 2180 (Wydział MIM UW, Banacha 2).

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Cryptobrawl - zapisy trwają do 6.11.2022. Runda eliminacyjna odbędzie się w dniach 7-11.11, a runda finałowa w dniach 14-18.11.2022.

W dniach 18, 19 oraz 26 listopada na Wydziale Fizyki UW odbędą się kolejne Warsztaty z technik uczenia maszynowego dla studentów i pracowników UW, organizowane przez Centrum Uczenia Maszynowego. Limit miejśc: 50 osób.

W ramach trzeciej edycji konkursu na staże naukowe dla doktorantów uniwersytet może sfinansować wyjazdy z 2023 roku trwające od 90 do 180 dni. Wnioski należy składać od 31.10.2022 do 21.11.2022 na adres pob3@mimuw.edu.pl. Pytania dotyczące konkursu kierować na adres k.mazowiecka@mimuw.edu.pl lub pob3@mimuw.edu.pl

W dniach 17-21 października będzie w Warszawie gościł Daniel Yekutieli z Uniwersytetu w Tel-Awiwie. Podczas swojej profesor Yekutieli wygłosi wykłady pod tytułem "Implementation of empirical Bayes methods".

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem dni adaptacyjnych dla I roku, które odbędą się w dniach 28-30 września 2022 roku - szczegóły po kliknięciu w baner.

Pojawił się kolejny, piąty już numer Biuletynu PTM, zachęcamy do wakacyjnej lektury ciekawych artykułów i doniesień z polskiego i nie tylko matematycznego podwórka.

Wszystkich, którzy już dostali się w MIMowe progi zachęcamy do śledzenia fanpage'a naszej sekcji Wydziałowej (w linku), by dowiedzieć się wszystkiego o USOSwebie, rejestracji na zajęcia, WFie, OGUNach, legitymacjach, etc.

ps. Zapraszamy też na wydziałowy obóz zerowy!

Zapraszamy serdecznie do Będlewa lub w przestrzeń internetową na hybrydową konferencję studencką Baby Steps Beyond the Horizon! Termin: 28 sierpnia - 3 września. Dla studentów MIMUW możliwe sfinansowanie pobytu stacjonarnego.

Wykład tegorocznej laureatki medalu Fieldsa, prof. Maryny Wiazowśkiej, odbędzie się w formie zdalnej. Wykład można obejrzeć na platformie youtube https://youtu.be/ZxT0jNzYEko oraz na ekranie w auli wykładowej wydziału Fizyki we wtorek, 12 lipca, o godz.18:00.

Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich fanów popularyzatorskich wykładów matematycznych (i nie tylko!) do rezerwowania soboty, 24 września na festiwalową ucztę na naszym Wydziale. W planie półgodzinne wykłady w wykonaniu naszych pracowników. Do zobaczenia!

Wydziałowy Dział Wspomnień opublikował ostatnio wspomnienia o:
 • Cezarym Bowszycu zmarłym w tym roku
 • Samuelu Eilenbergu zmarłym w roku 1998
 • Rafale Kołodzieju zmarłym w roku 2011

Ponadto dodaliśmy jeszcze jedno wspomnienie o Krzysztofie Moszyńskim (zm. w 2020 r.).


Wkrótce po wakacjach...

Zapraszamy wszystkich kandydatów do zapoznania się z tutorialami przygotowanymi przez Biuro ds. Rekrutacji UW o rekrutacji internetowej. Filmiki w językach polskim, angielskim i ukraińskim dostępne na playliście (przycisk "więcej").  

 

30. czerwca mija termin rejestracji na LXV Szkołę Matematyki Poglądowej. W tej edycji o jednej z kwintesencji matematyki - uogólnieniach. Jeśli chcą Państwo usłyszeć, jak jedno twierdzenie uogólnia kilka prostszych zjawisk albo kiedy uogólnienie jest prostsze od przypadku szczególnego, zapraszamy do rejestrowania się na Szkołę!

Zapraszamy na tegoroczny Wykład im. Wacława Sierpińskiego, który odbędzie się 23 czerwca 2022 roku o godz. 16:15 w Auli 0.06 na Wydziale Fizyki. Wygłosi go laureat Medalu, prof. Mariusz Lemańczyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

WMIM jak co roku współorganizuje Dzień Odkrywców Kampusu Ochota - inicjatywę popularyzatorsko-promocyjną naszego Kampusu. Nasz Wydział przygotował naprawdę ciekawe, różnorodne wykłady i pokazy z tej okazji. Impreza odbędzie się stacjonarnie, 11 czerwca. Prosimy o przekazywanie zaproszenia!

Delta zaprasza na kolejny Maraton Wykładowy, który odbędzie się na YT, 26 maja, o godz. 18:00. Czeka nas bardzo ciekawy temat: muzyka i jej związki z matematyką, fizyką i kosmosem. Posłuchamy nie tylko piszczałek organowych, ale też bozonu Higgsa i ciągów. Zapraszamy!

Zachęcamy do zgłaszania się kandydatów do ogłoszonego konkursu - termin zgłoszeń upływa 10 czerwca 2022 roku. Więcej szczegółów dostępnych po kliknięciu w baner.

Wydziałowy Dział Wspomnień, po długiej przerwie, publikuje kolejne wspomnienia o:

 • Edmundzie Puczyłowskim zmarłym w X 2021
 • Krzysztofie Moszyńskim zmarłym w XII 2020
 • MIchale Jankowskim zmarłym w XI 2015
 • Mieczysławie Warmusie zmarłym we IX 2007

Do 19. maja trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Matematyki i Informatyki. Serdecznie zapraszamy magistrantów, którzy od października chcieliby podjąć studia doktoranckie pod podwójnymi skrzydłami MIMu i IMPANu. Prosimy o przekazywanie informacji potencjalnie zainteresowanym studentom, również z innych ośrodków.

Studenci naszego Wydziału odnieśli sukces w jubileuszowej, 30-tej edycji konkursu "Vojtěch Jarník International Mathematical Competition".

Zapraszamy na kolejne Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 7 kwietnia 2022 roku o godz. 14:30 na platformie Google Meet.

Zalecamy zapoznanie się z treścią ogłoszenia poprzez kliknięcie w baner/  Рекомендуємо ознайомитися зі змістом оголошення, натиснувши на банер 

Tomasz Kociumaka obronił doktorat w 2019 r. na Wydziale MIM, a obecnie przebywa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

 

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę długodystansowej uczty z Deltą! Już w czwartek, 24 marca, od godz. 18:00 wysłuchamy co naukowego kryją za sobą (mniej znane) literki z alfabetu greckiego. Spotkanie na platformie YT; zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów, licealistów i pasjonatów!

Zapraszamy na kolejne Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 10 marca o godz. 14:30 na platformie Google Meet.

Certyfikat Doskonałości Kształcenia to wyróżnienie potwierdzające, że dane kierunki wdrażają dobre praktyki w kwestii kształcenia studentów. Dotąd przyznano je zaledwie 18 kierunkom w Polsce.

W ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelni Badawczej" istnieje możliwość uzyskania wsparcia dla młodych naukowców, a wkrótce zostanie ogłoszony otwarty konkurs dla wszystkich naukowców.

Został otwarty konkurs na roczne staże podoktorskie w ramach "Inicjatywy Doskonałości - Uczelni Badawczej".

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami konkursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne.

 

 

Uniwersytet Warszawski organizuje V edycję konkursu! Mogą zgłosić się wszyscy pracownicy, studenci i absolwenci UW w pięciu kategoriach. W ten sposób Uniwersytet chce docenić tych wszystkich, którzy tworzą innowacje, zakładają i rozwijają nowe przedsiębiorstwa oraz działają na rzecz gospodarki i społeczeństwa.

Informujemy, że zostało wydane zarządzenie Prodziekana ds. Studenckich, dotyczące przeprowadzenia egzaminów i zaliczeń w sesji zimowej roku akademickiego 2021/22.

Zachęcamy, po kliknięciu w baner obok, do zapoznania się z aktualnie trwającymi konkursami na stanowiska.

Zapraszamy na Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 13 stycznia 2022 roku o godz. 14:30 na platformie Google Meet.

Nauczanie zdalne zostało przedłuzone na okres od 11 do 22 grudnia 2021 roku. Szczegóły po kliknięciu w baner obok.

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji konkursu „Potyczki algorytmiczne” - najstarszego internetowego konkursu algorytmiczno-programistycznego adresowanego  do wszystkich interesujących się algorytmiką i programowaniem.

Zapraszamy na Kolokwium Wydziałowe, które odbędzie się 9 grudnia 2021 roku o godz. 14:30 na platformie Google Meet.

Spotkanie online na temat możliwości pisania prac magisterskich z matematyki we współpracy międzynarodowej w ramach 4EU+ Alliance

Czwartek, 25 listopada o godzinie 17:00

Zoom link

Serdecznie zapraszamy na świąteczno-mikołajkową edycję Maratonu Wykładowego z Deltą! W czwartek, 9 grudnia posłuchamy krótkich, niespodziankowych wykładów z dyscyplin uprawianych w Delcie. Zapraszamy studentów, zainteresowaną młodzież licealną i wszystkich miłośników popularnonaukowych prezentów.

Od 18 listopada do 10 grudnia 2021 roku na Wydziale obowiązuje nauczenie zdalne. Szczegóły po kliknięciu w baner obok.

Zakończył się Hackaton "Cryptobrawl' i znane są jego wyniki - zachęcamy się do zapoznania z nimi po kliknięciu w baner obok.

Praca pt. Attacking Similarity-Based Sign Prediction została przyjęta na konferencję IEEE International Conference on Data Mining (ICDM) 2021.

Serdecznie zapraszamy na kolejny Maraton Wykładowy z Deltą!

W czwartek, 21 października, od godz. 18:00 posłuchamy, poprzez YouTube, o odległości. Przed nami matematyka, informatyka, fizyka i astronomia w sześciu krótkich odsłonach.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu - Hackatonie Cryptobrawl, w którym trzyosobowe zespoły studenckie udowodnią, co potrafiłyby zrobić, inwestując milion dolarów.

Zapraszamy na Kolokwium Wydziału, które odbędzie się 21 października 2021 roku o godz. 14:30 na Google Meet.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu inauguracyjnego, wygłoszonego przez dr hab. Marka Cygana w dniu 1 października 2021 roku.

Dnia 14 października 2021 roku, on-line, odbędą się wykłady laureatów Medalu i Wykładu im. Wacława Sierpińskiego.

 

Publikacje “Subgoal Search For Complex Reasoning Tasks”, “Sparse is Enough in Scaling Transformers”, "Proportional Participatory Budgeting with Cardinal Utilities" zostały zaakceptowane na NeurIPS, a publikacja “Measuring and Improving BERT’s Mathematical Abilities by Predicting the Order of Reasoning” została przyjęta na konferencję ACL.

Wszystkich studentów I roku zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem dni adaptacyjnych (29 września - 1 października

Nasz Wydział jak co roku proponuje wszystkim zainteresowanym dziedzinami uprawianymi w naszym gmachu, (również wirtualnym) porcję popularnonaukowych wrażeń. 18 października odbędzie się sesja zdalna, a 25 - sesja stacjonarna. Serdecznie zapraszamy!

W minioną sobotę, 21 sierpnia, zmarł w wieku 84 lat prof. Andrzej Schinzel, światowej sławy specjalista w zakresie teorii liczb, absolwent naszego wydziału.

Pogrzeb Profesora odbędzie się w rodzinnym Sandomierzu, 28 sierpnia, po mszy w Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP o godzinie 12.

Dzień wcześniej, w piątek 27 sierpnia o godz. 10, w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza w jego intencji.

W dniach 20-24.09.21 na WMIM odbędzie się Szkoła Letnia 4EU+ pt. "Transforming science and society: Advancing information, computation and communication". Do rejestracji zapraszamy studentów i doktorantów.

19 czerwca mijają 2 miesiące od śmierci Profesora Andrzeja Białynickiego-Biruli - naszego kolegi, nauczyciela, wybitnego naukowca. Na "stronach wspomnieniowych" publikujemy pożegnania od Wydziału, uczniów i Rodziny.

Praca „Mapping chromatin accessibility and active regulatory elements reveals new pathological mechanisms in human gliomas”, w której opisano stworzony przez zespół pod kierownictwem dr. hab. Bartosza Wilczyńskiego pierwszy kompleksowy „Atlas obszarów regulatorowych aktywnych w glejakach o różnym stopniu złośliwości”, została opublikowana w czasopiśmie „Nature Communications”.

W dniach 27-29 sierpnia br., online, odbędzie się kolejna edycja Szkoły Matematyki Poglądowej pt. "Ograniczenia". Udział jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji na stronie.

Do 28 czerwca 2021 trwa rekrutacja do Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Matematyki i Informatyki, będącej częścią Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW

Dnia 24 września 2021 w godzinach 09:00-14:00 odbędzie się online Minikongres Młodych Matematyków Polskich. Rejestracja trwa od 10 czerwca do 15 czerwca 2021 roku przez stronę internetową Kongresu.

Ogłoszony został konkurs dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego I i II stopnia „Case study for students”. Tematyka konkursu jest bardzo szeroka, w konkursie mogą wziąć udział studenci UW niezależnie od kierunku, na którym studiują.

Czy rozważasz podjęcie studiów doktoranckich?

Przyjdź na (wirtualny) Dzień Otwarty Studiów Doktoranckich z Matematyki, który odbędzie się 22 maja 2021 roku i zobacz przykładowe tematy badawcze oferowane doktorantom.

15 czerwca 2021 roku w godzinach 16:00-17:00 odbędzie się spotkanie on-line z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, prof. Charlesem M. Rice

Dnia 12 maja 1851 roku w Warszawie urodził się Samuel Dickstein, polski matematyk, pedagog, encyklopedysta i historyk nauki żydowskiego pochodzenia, członek Towarzystwa Historycznego we Lwowie. Był założycielem i wydawcą czasopisma „Wiadomości Matematyczne”. 

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, podczas którego Jan Okniński opowie o Multyplikatywnej strukturze macierzy; od klasyki do egzotyki.

Od 1 października 2021 na Wydziale MIM UW zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia, Machine Learning.

W dniu 19 kwietnia zmarł Andrzej Szczepan Białynicki-Birula. Był dziekanem WMIM w latach 1977-1981.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 6 maja. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:30 mszą w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta przy pl. Teatralnym 18, Następnie kondukt uda się na Cmentarz Powązkowski.

Czy rozważasz podjęcie studiów doktoranckich?

Przyjdź na (wirtualny) Dzień Otwarty Studiów Doktoranckich z Informatyki, który odbędzie się 8 maja 2021 roku i zobacz przykładowe tematy badawcze oferowane doktorantom.

Trwa rekrutacja na kursy cyberbezpieczeństwa organizowane przez Izraelski Instytut Szkoleniowy HackerU w porozumieniu z naszym Wydziałem. Zajęcia odbywają się w formule online z wykładami na żywo. Uczestnicy kursu dzięki laboratoriom i symulacjom ataków na żywo nabędą praktyczne umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

 

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, podczas którego Marcin Pilipczuk opowie o Ścieżce Gyárfása.

 

Publikacja Nondeterministic and co-Nondeterministic Implies Deterministic, for Data Languages autorstwa Bartka Klina, Sławomira Lasoty oraz Szymona Toruńczyka zdobyła nagrodę za najlepszą pracę na konferencji European Joint Conferences on Theory and Practice of Software 2021.

został Wojciech Górny, który w roku 2020 obronił pracę doktorską Anisotropic least gradient problems, napisaną pod kierunkiem profesora Piotra Rybki.

Wśród laureatów konkursu, organizowanego przez Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Matematycznego, znaleźli się także nasi studenci.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nagroda została przyznana za najlepszy wynik naukowy (lub serię takich wyników) z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskany w latach 2019-2020 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym.

Biuro Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych przygotowało statystykę przyznanych dotąd grantów w informatyce w ramach programu EU Horizon 2020. Uniwersytet Warszawski znajduje się w tym zestawieniu na miejscu 8-mym.

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel wygłosi referat ''Tragedia wspólnego pastwiska'' w kontekście dynamicznym.

Zapraszamy na Dzień Odkrywców Kampusu Ochota. Tegoroczne DOKO, w formie zdalnej, odbędzie się 13 marca. Ponieważ wypada w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, na wielu wykładach i warsztatach usłyszymy o tej liczbie.

UW docenia wszystkich tworzących innowacje, zakładających przedsiębiorstwa i działających na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu "Przedsiębiorca Roku UW".

Zgłoszenia można nadsyłać do 1 marca 2021 roku.

W bieżącym Konkursie PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki, organizowanym przez Oddział Wrocławski PTM, nasi magistranci Stanisław Cichomski i Tomasz Cąkała zdobyli dwie równorzędne nagrody pierwszego stopnia, a pan Kajetan Janiak – wyróżnienie. Gratulacje!

Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska dydaktyczne i naukowo-dydaktyczne na Wydziale MIM UW.

 

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Tomasz Kochanek wygłosi referat Indeks Szlenka a geometria asymptotyczna przestrzeni Banacha.

Z żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 22 grudnia zmarł nasz Kolega Krzysztof Moszyński,emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik Instytutu Matematyki Stosowanej i Mechaniki, prodziekan naszego Wydziału w latach 1990-1993 i 1999-2002.

Czasopismo Lancet opublikowało list wzywający do podjęcia ogólnoeuropejskiego zobowiązania na rzecz szybkiego i trwałego zmniejszenia liczby zakażeń SARS-CoV-2. Współautorką listu jest Ewa Szczurek, pracowniczka naszego Wydziału.

 

Interdyscyplinarna grupa naukowców zajmujących się epidemiologią obliczeniową i modelowaniem przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce, wśród których znajdują się pracownicy naszego Wydziału, wydała rekomendacje na rok 2021.

 

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Piotr Biliński wygłosi referat Wizja Komputerowa: od gęstej predykcji do modeli generatywnych.
Link meet.google.com/xui-qqpw-fze

Osoby posiadające konto google w domenie UW proszone są o logowanie przy jego użyciu.

Piotr Skowron z Instytutu Informatyki został tegorocznym laureatem IJCAI-20 Computers and Thought Award.

Lista dotychczasowych Laureatów tej nagrody jest imponująca!

Szanowni Państwo,

Jako dziekan Wydziału MIM zamieszczam - z przeprosinami, które należą się członkom społeczności akademickiej UW - komunikat o incydencie naruszenia danych osobowych, jaki miał miejsce w portalu www.mimuw.edu.pl. ...

Zapraszamy na seminarium organizowane przez IMSiM oraz OW PTM.

Do spotkania można dołączyć zdalnie za pomocą linka:
https://us02web.zoom.us/j/89987350877

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Grzegorz Łukaszewicz wygłosi referat Dyssypatywne układy dynamiczne i ich atraktory.

Link https://meet.google.com/xui-qqpw-fze

Osoby posiadające konto google w domenie UW proszone są o logowanie przy jego użyciu.

Zapraszam na zdalny wykład inauguracyjny, który wygłosi Iwona Chlebicka:

Każdy ograniczony ciąg liczbowy ma podciąg zbieżny. Zajmiemy się trudnościami z taką intuicją w przypadku ciągów elementów przestrzeni składających się z ciągów lub funkcji. Jak już zrozumiemy jak zdefiniować zbieżność w tych przestrzeniach, spróbujemy sobie z tym 
poradzić przy pomocy Twierdzenia Arzeli-Ascoliego.

 

Zachęcamy studentów I roku do zapoznania się z informacjami na poniższej stronie.

Kurs "Cyber Security" to program prowadzony przez HackerU, realizowany w porozumieniu z naszym Wydziałem. Zapraszamy do zapoznania się z kursami.

 

Zachęcamy studentów I roku do zapoznania się z informacjami na poniższej stronie.

 

 • Rok akademicki 2020/21 rozpoczyna się 15 października.
 • Przyszły semestr będzie prowadzony zdalnie, jedynie – jeżeli warunki sanitarno-epidemiologiczne pozwolą – z pewnymi elementami zajęć kontaktowych.

Polecamy zapoznać się z podstroną o nauczaniu zdalnym.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 15 września 2020 roku zmarł nagle prof. dr hab. Włodzimierz Ogryczak, w latach 1973 - 2000 pracownik Instytutu Informatyki, dla wielu z nas bliski kolega. Cześć Jego pamięci!

Wojciech Czerwiński oraz Michał Pilipczuk dołączyli do grona laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, przyznawanych młodym naukowcom, którzy prowadzą pionierskie i przełomowe badania.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny, 24. Festiwal Nauki, który w tym roku przyjmie formę zdalną.

Zachęcamy w szczególności na zajęcia proponowane przez nasz Wydział (19 i 26 września).

Praktyczną procedurę testowania grupowego, które może zostać wdrożone w Polsce, opracowano we współpracy Instytutu Nenckiego oraz MIM UW. Z naszego Wydziału w projekt zaangażowani byli Grzegorz Fabiański (doktorant informatyki), Bartosz Klin oraz Szymon Toruńczyk .

Z przyjemnością informujemy, że kierunki MATEMATYKA oraz INFORMATYKA prowadzone na naszym Wydziale zajęły I miejsce w tegorocznym rankingu "Perspektyw".

 

Zakończył się Hackaton „Ustawka 2020”, zorganizowany przez IBM Polska przy współpracy z MIM UW. Podczas hackathonu drużyny prognozowały wielkości związane z przebiegiem pandemii Covid-19.

Serdeczne gratulacje dla laureatów oraz dla wszystkich pozostałych uczestników!

Trwa cykl spotkań online dotyczących 5 POB "Inicjatywy doskonałości" na UW, podczas których członkowie społeczności UW będą mogli dowiedzieć się m.in., jak można włączyć się w działania realizowane w ramach danego POB.

Linki do formularzy rejestracyjnych na spotkania: inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/2020/06/spotkania-informacyjne-na-temat-dzialan-w-ramach-pob-i-ii-i-iii/

Zapraszamy 3-osobowe drużyny do udziału w hackathonie "Ustawka 2020", której partnerem naukowym jest nasz wydział.

Podczas hackathonu drużyny prognozują wielkości związane z przebiegiem pandemii Covid-19.

Drużyny można zgłaszać do 12 czerwca. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Praca Jakuba Świątkowskiego "The k-tied Normal Distribution: A Compact Parameterization of Gaussian Mean Field Posteriors in Bayesian Neural Networks" została przyjęta na konferencję "International Conference on Machine Learning" klasyfikowaną w rankingu CORE w grupie A*

Zapraszamy doktorantów i pracowników naukowych do udziału w Pierwszej Wirtualnej Konferencji Naukowej Kampusu Ochota (WKNKO-1)

Jury konkursu Hackathon EUvsVirus, organizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej, wyłoniło najlepsze projekty mające wspierać Europę i świat w walce z epidemią koronawirusa. Studenci naszego Wydziału razem ze 115 innymi zespołami z całej Europy znaleźli się w finale.

21 maja zapraszamy na zdalne kolokwium "Zagadnienia izoperymetryczne w geometrii wypukłej".

Prelegent: Piotr Nayar (Instytut Matematyki)

W dniu 22 kwietnia 2020 roku, w wieku 86 lat, zmarł profesor Stanisław Waligórski, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, informatyk, współtwórca Olimpiady Informatycznej.

Cześć Jego pamięci!

Trwająca ponad 10 lat współpraca prof. Dziembowskiego i prof. Fausta zaowocowała wybitnymi zasługami dla rozwoju badań nad kryptografią i bezpieczeństwem danych. Naukowcy zostali wyróżnieni Polsko-Niemiecką Nagrodą „Nicolaus Copernicus”, przyznawaną co dwa lata przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft.

Polecamy wywiad ze Stefanem Dziembowskim w radiu...

Interdysciplinarny zespół naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny oraz z naszego Wydziału modeluje epidemię COVID-19. Wyniki jego prac można znaleźć na stronie https://covid19.mimuw.edu.pl/

 

23 kwietnia zapraszamy na zdalne kolokwium "Równania różniczkowo-całkowe i ten dziwny świat".

Prelegent: Mirosław Lachowicz

to inicjatywa, w której wolontariusze pomagają dzieciom Pracowników Opieki Zdrowotnej w matematyce/fizyce/informatyce, aby odwdzięczyć się za ich poświęcenie w walce z trwającą pandemią. Zgłoszenie chęci pomocy możliwe jest poprzez stronę internetową http://klinikamatmy.pl lub grupę na fb: www.facebook.com/klinikamatmy.

Gratulujemy!

To już drugi grant ERC dla Stefana Dziembowskiego, dziewiąty realizowany na naszym Wydziale oraz piętnasty na Uniwersytecie Warszawskim.

w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW dotyczy m.in.:
• odwołania do 14 kwietnia 2020 r. wykładów i zajęć dla studentów, doktorantów, słuchaczy, z wyjątkiem zajęć prowadzonych zdalnie;
• odwołania do 30 kwietnia 2020 r. wydarzeń o charakterze otwartym;
• zawieszenia do 30 kwietnia 2020 r. służbowych wyjazdów zagranicznych oraz udziału w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów.

20 osób spośród naszych studentów I roku, kierunku Matematyka oraz Informatyka, objętych jest indywidualną opieką tutorów oraz dodatkowym stypendium (1370 zł). Opieka trwać będzie 3 lata (całe studia licencjackie).

W drugim etapie rekrutacji, planowanym na koniec roku akademickiego 2019/2020, wybranych zostanie kolejnych 10 studentów. Życzymy owocnej współpracy naukowej.

Zapraszamy Państwa na wykład w ramach Konwersatorium Instytutu Matematyki Stosowanej i Mechaniki oraz Odziału Warszawskiego PTM.

Wykład ten jest wydarzeniem pilotażowym, rozpoczynającym realizację działań w ramach priorytetowego obszaru badawczego związanego z programem Inicjatywa Doskonałości Uniwersytet Badawczy. Jego inicjatorem jest dr hab. Błażej Miasojedow.

Zakończył się 6. BraveCamp, organizowany przez Inkubator UW. Obóz szkoleniowo-integracyjny poświęcony przedsięwzięciom z obszaru biznesu, nauki i ekonomii społecznej jest skierowany do studentów i doktorantów UW i WUM. Wydział MIM w tym roku reprezentowali trzej studenci: Piotr Grzegorczyk (mat. 1 st.), Jakub Kowalski (bioinf. i biol. syst. 1 st. i inf. 1 st.), Mateusz Biegański (inf. 2 st.).

Piotr i Jakub weszli do finałowej jedenastki i w piątek 15 lutego w...

Publikacja „Model-Based Reinforcement Learning for Atari” została wyróżniona (tzw. prezentacja „spotlight") na konferencji ICLR (26-30.04.2020). Takim wyróżnieniem nagrodzonych zostało jedynie 5% zgłoszonych prac.

Zapraszamy osoby w wieku 14-16 lat do uczestnictwa w webinariach w środy w godzinach 15:00-15:40 (13 spotkań).

Rekrutacja trwa do 25 lutego. Pierwsze webinarium odbędzie się już 4 marca.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Jednym z priorytetowych obszarów badawczych wyróżnionych w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest „Wyzwanie petabajtów”. Obszar ten związany jest z pozyskiwaniem i analizą wielkich zbiorów danych za pomocą zaawansowanych narzędzi matematycznych i informatycznych.

Trwa rejestracja do 9. FameLabu Poland, w którym naukowcy doskonalą umiejętności komunikacyjne i dzielą się swoją wiedzą z publicznością. Zgłoszenia w postaci 3-minutowego filmu należy wysyłać do 20 stycznia 2020, do godz. 12:00. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości 12 tys. zł, a laureat wyróżnienia Fundacji Kościuszkowskiej stypendium naukowe w USA.

 

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Michał Pilipczuk wygłosi referat Grafy rzadkie.

 

"Chciałbym Państwu życzyć bardzo serdecznie tego, żeby Święta były wesołe[...] Żebyśmy mogli ten czas spędzić naprawdę w takiej atmosferze świątecznej i porozmawiali ze wszystkimi, bliskimi, dalszymi oraz z tymi, z którymi na co dzień się nie spotykamy. By była to okazja do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, abyśmy byli lepsi i żeby świat był lepszy. I mam nadzieję, że ten świąteczny czas spędzicie Państwo właśnie w taki sposób z radością, z zadowoleniem, z satysfakcją." (fragment wystąpienia Rektor UW, prof. Marcina Pałysa na Posiedzeniu Senatu)

Olga Tokarczuk, absolwentka Wydziału Psychologii UW, 10 grudnia odbiera Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Z okazji  wręczenia nagrody odbywa się akcja, której celem jest zachęcenie studentów i pracowników Uniwersytetu do dołączenia do gratulacji składanych Noblistce poprzez sfotografowanie się ze specjalną planszą okolicznością.

Zapraszamy społeczność Wydziału MIM: pracowników i emerytów, doktorantów i studentów na Wydziałową Choinkę, 19 grudnia, około godz. 15:30, do sali 2180.

W dniu 1 grudnia 2019 roku, na Politechnice w Pradze odbyły się XXV Akademickie Mistrzostwa. W zawodach wzięły udział 64 zespoły. Znakomicie wypadli studenci w naszego Wydziału.

Akademickimi Mistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym w roku 2019 został zespół w składzie: Maciej Hołubowicz, Dawid Jamka i Jan Tabaszewski.

Zapraszamy na kolokwium wydziałowe, na którym Wojciech Niemiro wygłosi referat Drzewa losowe i algorytmy Monte Carlo.

 

Redakcja Delty zaprasza na maraton siedmiu, 20-minutowych wykładów, który odbędzie się 12 grudnia na Wydziale Fizyki UW.

Wśród pięciu naukowców związanych z Uniwersytetem Warszawskim jest Marcin Wrochna, który na MIMie w 2018 roku obronił rozprawę doktorską „The topology of solution spaces of combinatorial problems”.

To właśnie za rozprawę przyznano mu nagrodę.

W dniu 27 października 2019 roku, na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ, już po raz 24 odbyły się tytułowe zawody. Z nieskrywaną radością informujemy, że Akademickimi Mistrzami Polski zostali reprezentanci naszego Wydziału, w składzie: Łukasz Kondraciuk, Konrad Paluszek, Marek Skiba.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami pozostałych naszych drużyn.

W swojej pracy Sławomir Kolasiński (Instytut Matematyki, MIM UW) oraz Antonio De Rosa (Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University) wskazali pewien warunek dostateczny eliptyczności – co znacząco ułatwia dowodzenie istnienia i regularności rozwiązań zagadnień wariacyjnych.

Zapraszamy na pierwsze w tym roku kolokwium wydziałowe, na którym Paweł Goldstein wygłosi referat Niezmienniki topologiczne dla przekształceń nieciągłych.

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczną nagrodę "Polityki" w kategorii nauk ścisłych dostała Iwona Chlebicka z Instytutu Matematyki Stosowanej i Mechaniki UW.

Na wykłady zapraszamy zainteresowanych licealistów, nauczycieli, obecnych i przyszłych studentów matematyki oraz wszystkich innych miłośników tej nauki.

skierowana jest do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest zdecydowane podkreślenie, że w Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na dyskryminację oraz, że osoby, które jej doświadczają, znajdą wsparcie na uczelni.

W tym prestiżowym czasopiśmie ukazała się praca, której współautorem (pierwszym, choć nie wynika to z alfabetu) jest Wojciech Jaworski, adiunkt w naszym Instytucie Informatyki. W pracy "Automatic mapping of atoms across both simple and complex chemical reactions" przedstawiono algorytm, który umożliwia modelowanie skomplikowanych reakcji chemicznych (patrz rysunek obok). Takich, które do tej pory były poza zasięgiem modelowania za pomocą komputera.

Zapraszamy na wykład inauguracyjny „Onkologia obliczeniowa. Jak informatyk bada raka?”, który Ewa Szczurek (Instytut Informatyki) wygłosi  27 września o godzinie 10:00, w sali 3180.

Poniżej znaleźć można harmonogram dni adaptacyjnych, na które serdecznie zapraszamy studentów I roku.

Serdecznie zapraszamy na spotkania festiwalowe, które odbędą się w dniach 20-28 września.

W szczególności zapraszamy na wydarzenia matematyczne.

Zapraszamy uczniów w wieku 15-16 lat na seminaria naukowe. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu. Ich celem jest zrozumienie wybranych artykułów naukowych oraz praca nad ciekawymi problemami.

 • złote medale: Kosma Kasprzak (Poznań) oraz Radosław Żak (Kraków);
 • srebrny medal: Mikołaj Pater (Opole);
 • brązowe medale: Aleksander Bosek (Warszawa) oraz Mateusz Scharmach (Gdynia).

W ścisłym finale dwunastu projektów prezentowanych na tegorocznej letniej edycji BraveCamp nasz Wydział MIM był reprezentowany przez dwóch studentów: Bartosza Króla (informatyka 2. stopnia) oraz Marcina Wierzbińskiego (matematyka 1. stopnia).

Decyzją jury Bartosz Król zdobył drugą nagrodę w postaci grantu na rozwój swojego pomysłu biznesowego, który będzie także tematem jego pracy magisterskiej.

W światowym rankingu Academic Ranking of World Universities 2019 Uniwersytet Warszawski w dziedzinie matematyki uzyskał (jak przed rokiem) pozycję 51-75, wspólnie m.in. z California Institute of Technology, Ecole Polytechnique,
University College London, Yale University.

Informatyka na UW zajmuje miejsce 401-500. Tylko dwie polskie uczelnie znalazły się w tym rankingu w dziedzinie informatyka.

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznym rankingu "Perspektyw", UW zajął pierwsze miejsce, a w rankingu kierunków studiów zajął pierwsze miejsce m.in. w matematyce i w informatyce.

W Wydziałowym Dziale Wspomnień zamieściliśmy wspomnienia o zmarłym w marcu prof. Andrzeju Kiełbasińskim oraz o naszej przedwojennej koleżance Annie Stamirowskiej (zm. w r.1943). Ponadto pojawił się interesujący dodatek do istniejących już wspomnień o prof. Jerzym Browkinie...

Dogfooding to szeroko stosowana praktyka przemysłu informatycznego, w której pracownicy testują wczesne wersje produktów, używając ich w swoim codziennym życiu. Podczas wykładu będę przekonywał, że alokacja zasobów w superkomputerach i chmurach może być takim obszarem testów pomysłów algorytmicznych ze względu na nietrywialne problemy, zainteresowanie przemysłu, standardowe dane testowe i ciągle zmieniające się platformy i sposoby ich wykorzystania. Zaprezentuję nasze wyniki dotyczące dostosowania algorytmów szeregowania do pakowania zadań w...

Miło nam poinformować, że Michał Włodarczyk, który kończy właśnie studia doktoranckie na informatyce pod opieką dr. hab. Marka Cygana, znalazł się wśród czworga wyróżnionych spośród stu laureatów konkursu o stypendium FNP START. Do konkursu zgłoszono 899 osób ze wszystkich dziedzin nauki.

Polskie Towarzystwo Matematyczne – Oddział Warszawski oraz MIM UW zapraszają na wykład, który odbędzie się 30 maja o godz. 17.00 w auli im. prof. Jana Baszkiewicza na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Niezmienniki Khovanova zostały wprowadzone w 2000 roku jako uogólnienie wielomianu Jonesa. W referacie opowiem o ich właściwościach i w przystępny sposób streszczę ich konstrukcję.

Prelegent: Maciej Borodzik

W imieniu Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej zwracamy uwagę na możliwość wsparcia Olimpiady Matematycznej poprzez przekazanie 1% swego podatku dla Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

 

Z przyjemnością informujemy, że 4 kwietnia podczas 43. finałów zawodów ACM ICPC w Porto drużyna z UW, z Wydziału MIM, w składzie Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki, zdobyła złoty medal. Jesteśmy w czwórce złotych medalistów z Moskwą, MIT i Tokio.  

Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska dydaktyczne i naukowo-dydaktyczne Instytucie Informatyki na Wydziale MIM UW.

Zachęcamy do lektury wspomnienia o zmarłym niedawno  Profesorze Bogdanie Bojarskim (1931–2018), autorstwa jego ucznia – Pawła Strzeleckiego. Zamieszczamy je w naszym Dziale Wspomnień.

Międzynarodowe zawody odbyły się w dniach 28-30 marca 2019 roku w Ostravie. W zawodach bardzo dobrze wypadła drużyna MIM UW, której trzech zawodników otrzymało medale oraz dyplomy za świetny wynik w zawodach. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym podsumowaniem.

Wiele zadań d-wymiarowych cierpi na przekleństwo wymiaru co znaczy, że minimalna liczba obliczeń potrzebna dla znalezienia przybliżenia jest wykładnicza w d. To może się zdarzyć nawet dla zadań bardzo gładkich jak będzie zilustrowane zadaniem aproksymacji wielowymiarowej dla funkcji C∞.

Komitet programowy konferencji ACM Symposium on Theory of Computing (STOC) – na której prezentowanych jest około 100 najważniejszych w danym roku odkryć w informatyce teoretycznej – przyznał nagrodę za najlepszą pracę artykułowi "The Reachability Problem for Petri Nets is Not Elementary", której współautorami są  m. in. Wojciech Czerwiński i Sławomir Lasota (Instytut Informatyki MIM UW).

z żalem i smutkiem informujemy, że 3 marca zmarł w wieku 92 lat prof. Andrzej Kiełbasiński, a 5 marca, w wieku 90 lat, prof. Andrzej Granas. Sylwetki obu z nich – jakże różne i jakże charakterystyczne – pamiętamy dobrze z korytarzy w PKiN, na Śniadeckich 8 i na Banacha 2.

Sieci Petriego to stosunkowo prosty model obliczeń, a przy tym wciąż słabo zrozumiany ze strony teoretycznej i przez to ciekawy. Opowiem o problemie osiągalności w sieciach Petriego, który pyta, czy zaczynając z zadanej konfiguracji początkowej można osiągnąć zadaną
konfigurację końcową po skończonej liczbie ruchów. Pokażę, że problem ten pomimo prostego sformułowania jest dalece nietrywialny...

W sobotę 16 marca odbędzie się DOKO'19 – impreza popularyzująca wydziały i jednostki naukowe Kampusu Ochota. W programie panel interdyscyplinarny „Alicja w krainie nauki”, dyktando naukowe (z nagrodami!), wykłady, warsztaty, pokazy, naukowe pokoje odkrywców i wiele innych.

W 4. edycji BraveCamp – tygodniowej szkole zimowej, podczas której uczestnicy mogli rozwijać swoje pomysły na projekty naukowe i biznesowe – wzięło udział 22 studentów z UW i WUM.

Drugie miejsce zajął student informatyki Daniel Kałuża. Gratulujemy.

Z przyjemnością informujemy, że w ramach współpracy między Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz warszawskim oddziałem Nvidii, nasz Wydział otrzymał 28 kart TITAN V.

Podjęta została decyzja o przełożeniu Zjazdu na kolejny rok – na 18-20 czerwca 2021 r. Bardzo prosimy o zrozumienie tej sytuacji i zapraszamy w przyszłym roku.

Liczby p-adyczne są teorioliczbowym odpowiednikiem liczb rzeczywistych. Są blisko związane z problemami w teorii liczb, ale jednocześnie można nad nimi uprawiać analizę matematyczną. W ostatnich latach poczyniono ogromne postępny w trudnej dziedzinie geometrii p-adycznej, z których duża część jest zasługą Petera Scholze, jednego z tegorocznych medalistów Fieldsa. Na wykładzie opowiem o części tych nowych wyników, w szczególności o pojęciu "przestrzeni perfektoidalnej" wprowadzonej przez Scholzego. Wykład nie jest skierowany do specjalistów.

 

Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska dydaktyczne i naukowo-dydaktyczne na Wydziale MIM UW.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 10 stycznia 2019 roku na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, ul. Powązkowska 43/45. Rozpoczną się o godz. 13:00 w Domu Pogrzebowym, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce spoczynku.

Profesor Bogdan Bojarski świetnym matematykiem, zajmował się równaniami różniczkowymi cząstkowymi; po roku 1960 stworzył w Warszawie szeroką, silną szkołę osób zajmujących się tym działem matematyki. Wychował wielu innych matematyków. W latach 1970-1981 był dyrektorem Instytutu Matematyki UW, a w latach 1986-2002...

The dimension-free structure of nonhomogeneous random matrices współautorstwa prof. Rafała Latały w Inventiones mathematicae.

Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 5-9 sierpnia 2019 r. Jest organizowana i finansowana przez Uniwersytet Warszawski.

Jubileuszowy Zjazd odbędzie się z okazji 100-lecia powstania (2 kwietnia 1919 r.) Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, które wkrótce przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne

który przybliży zagadnienia związane z anomalną dyfuzją i pochodnymi ułamkowymi, które  ostatnio zyskują coraz więcej zastosowań praktycznych i zarazem przyciągają uwagę teoretyków.

3 grudnia 2018 r. w Pradze rozegrano XXIV Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł zespół naszych studentów w składzie: Jakub Boguta, Konrad Paluszek i Mateusz Radecki.  Wszystkim reprezentantom MIMu należą się najwyższe słowa uznania.

 

Zapraszamy społeczność Wydziału MIM: pracowników i emerytów, doktorantów i studentów na Wydziałową Choinkę, 20 grudnia, około godz. 15:30, do sali 2180 (I p.).

7 grudnia w sali 2180 odbędzie się spotkanie prezentujące ciekawą platformę, bazę praktycznych zadań programistycznych. Zachęcamy do uczestnictwa zarówno prowadzących zajęcia, jak i studentów.

 

Równanie transportu - jedno równanie, wiele metod
Agnieszka Świerczewska-Gwiazda
6.12.2018, 14:30, sala 2180

 

Uczenie ze wzmocnieniem, lekcja wygrywania

Prelegenci: Henryk Michalewski i Piotr Miłoś (Instytut Matematyki)

2018-11-15, godz. 14:30, 2180
 

Zapraszamy na wykłady.

Środa, 21 listopada 2018, 15:00-19:00
aula Starej Biblioteki UW (Krakowskie Przedmieście 26/28)

 

 

Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska adiunkta i starszego wykładowcy.

Polecamy lekturę wspomnień o profesorze Andrzeju Mostowskim autorstwa jego uczniów Stanisława Krajewskiego i Mariana Srebrnego.

Zachęcamy do przesyłania osobistych wspomnień o naszych zmarłych kolegach, profesorach, studentach. Zarówno o Tych, którzy odeszli ostatnio, jak i o Tych zmarłych dawno temu.

W dniu 15 października 2018 r. rozpoczęła się II edycja Ogólnouniwersyteckiego Badania Nauczycieli Akademickich i Lektorów, realizowana przez Pracownię Ewaluacji Jakości Kształcenia.

Zapraszamy do uczestnictwa w badaniu.

Jednym z trzech laureatów tegorocznej nagrody Narodowego Centrum Nauki został nasz algorytmik Piotr Sankowski. Aż dwie spośród trzech nagród trafiły na kampus Ochota. Laureatką nagrody NCN z obszaru nauk o życiu została Joanna Sułkowska, biofizyk. Serdecznie gratulujemy.
 

Po 45 latach od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika Delta następuje zmiana na stanowisku redaktora naczelnego. Z dniem 1 października 2018 roku Marek Kordos, twórca Delty, przekazał kierownictwo nowemu zespołowi redakcyjnemu.

Nowym redaktorem naczelnym jest fizyk, Szymon Charzyński, zastępcą redaktora naczelnego Kamila Łyczek.

Nagroda Nevanlinny 2018: Jak trudno obliczyć równowagę Nasha?
(How hard is it to compute Nash equilibrium?)

Prelegent: Marcin Dziubiński

11.10.2018, godz. 14:30, s. 2180

 

Trwa III edycja konkursu na prace studenckie z matematyki, organizowanego przez Fundację mBanku. Pula nagród to 40 tys. zł.

Termin zgłaszania prac: do 31 października 2018.

Na podanej stronie można znaleźć harmonogram dni adaptacyjnych.

Poza prezentacjami uwzględnionymi w oficjalnym harmonogramie, odbędą się także dodatkowe spotkania przygotowane przez samorząd studentów.

Ponad 180 wybitnych młodych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym otrzyma stypendia naukowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich jest troje naszych pracowników: Wojciech Czerwiński, Piotr Nayar, Piotr Skowron. Gratulacje.

W ramach seminarium Centrum Studiów Zaawansowanych PW, w najbliższy czwartek (20.09.2018) o godzinie 15:15 w sali 105 Gmachu Wydziału MiNI PW (ul. Koszykowa 75) odbędzie się wykład "Two problems connected with the Riemann hypothesis".

Prof. Zagier jest światowej sławy specjalistą z dziedziny teorii liczb, autorem ponad 150 publikacji naukowych, laureatem Nagrody Cole'a i Nagrody Chauveneta.

Zapraszamy na serię dwunastu 15-minutowych wykładów. Będzie matematyka, fizyka, astronomia i informatyka.

Szczegółowy program znajduje się pod poniższym linkiem.

Doktoranci (informatyka i matematyka) rozpoczynający od października 2018 roku studia doktoranckie na WMIM mogą być objęci dodatkowym wsparciem w ramach projektu „Descartes”.

W 3. edycji BraveCamp – tygodniowej szkole letniej, podczas której uczestnicy mogli rozwijać swoje pomysły na projekty naukowe i biznesowe – wzięło udział 22 studentów z UW i WUM. Zwyciężyła Dorota Jankowska. Gratulujemy.

18 młodych naukowców z UW otrzymało stypendia w konkursie Etiuda 6 NCN, wśród nich trzej nasi doktoranci.

W konkursie dofinansowało przedsięwzięcia 147 młodych badaczy, którzy otrzymali prawie 15 mln zł. O finansowanie starało się 355 doktorantów.

w konkursie na najlepszą pracę doktorską w tej dziedzinie, w 2017 roku otrzymał doktorant MIMUW Marcin WANIEK za pracę Hiding in Social Network. Promotorem był dr hab. Piotr Faliszewski z AGH, a promotorem pomocniczym dr Tomasz Michalak z MIMUW.

 

W rankingu „Perspektyw” nasz  Wydział uplasował się na pierwszym miejscu na kierunkach matematyka i informatyka.

Zapraszamy na studia.

 

Rekrutacja: do 4 lipca
Wyniki rekrutacji: 13 lipca
Rejestracja przez: Internetową Rejestrację Kandydatów

 

urodził się Zygmunt Janiszewski inspirator powstania polskiej szkoły matematycznej. W 1918 roku w polskim czasopiśmie naukowym „Nauka Polska” ukazał się, napisany przez Zygmunta Janiszewskiego w 1917 roku, artykuł O potrzebach matematyki w Polsce, który odbił się szerokim echem w polskim środowisku matematycznym.

Jacek Miękisz Kwazikryształy lokalne reguły - globalny porządek
(Quasicrystals - global order from local rules)   czwartek 14 czerwca 2018, godz. 14:30 MIM UW, Banacha 2, Warszawa Sala: 2180  

Prof. Piotr Sankowski z WMIM otrzymał indywidualną nagrodę Kryształowej Brukselki, a Uniwersytet Warszawski – jako uczelnia. Nagrody są przyznawane najlepszym i najbardziej aktywnym polskim naukowcom, jednostkom naukowym i przedsiębiorstwom uczestniczącym w programie ramowym UE Horyzont 2020.

Topologia wywrócona na lewą stronę Topology turned inside out Prelegent: Andrzej Nagórko Czas: czwartek 17 maja 2017, godz. 14:30 Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, Sala: 2180

10 maja 2018 roku (czwartek) o godzinie 16:30 na naszym Wydziale w sali 2180 Laureat wygłosi wykład zatytułowany "Przypadek i porządek"

12 maja odbędzie się na naszym wydziale, pod patronatem Dziekana, regionalny etap międzynarodowego konkursu algorytmicznego TopCoder Open 2018.

https://tco18.topcoder.com/

 

W kwietniu obchodzimy 100-lecie urodzin Wandy Szmielew (ur. 5 kwietnia 1918, zm. 27 sierpnia 1976 w Radachówce k. Kołbieli), przez kilkadziesiąt lat związanej z matematyką na Uniwersytecie Warszawskim.

Ukrywanie Osób i Społeczności w Sieciach (Hiding Indviduals and Communities in a Social Network)

Prelegent: Tomasz Michalak

s. 2180

W imieniu Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej zwracamy uwagę na możliwość wsparcia Olimpiady Matematycznej poprzez przekazanie 1% swego podatku dla Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

trener drużyn UW biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, otrzyma Lifetime Coach Award (przyznana przez Fundację ICPC).

Nagrodę odbierze w Pekinie podczas finału tegorocznych zawodów.

50 lat temu, po zamieszkach marcowych, Uniwersytet Warszawski stracił wielu studentów i pracowników, w tym członków społeczności naszego Wydziału. Ówczesny rektor UW zawiesił w prawach studenta 1616 osób. Rozwiązano m.in. cały trzeci rok matematyki i fizyki.

dzięki czemu mamy dostęp do środków obliczeniowych do tej pory nieobecnych na naszym Wydziale. Poszukiwani są współpracownicy, którzy by chcieli z tych środków skorzystać.

Licealistów zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi zapraszamy do udziału w warsztatach, wykładach i pokazach.

14 kwietnia (sobota) 2018, godz. 11
Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5

 

O przepływach nie do końca ściśliwych (On flows not too compressible)

Prelegent: Piotr Bogusław Mucha

2018-03-08, godz. 14:30, 5440

Praca „Hiding individuals and communities in a social network", dotycząca analizy sieci społecznych i mechanizmów identyfikowania konkretnych osób, autorstwa m.in. naszego pracownika Tomasza Michalaka oraz naszego absolwenta Marcina Wańka została opublikowana w „Nature Human Behaviour".

Praca doktoranta M. Łasicy oraz jego promotorów P. Muchy (IMSiM UW) oraz S. Moll (Uniwersytet w Walencji) "Total Variation Denoising in l1 Anisotropy” została opublikowana w październiku 2017 w czołowym czasopiśmie z dziedziny teorii przetwarzania obrazów "SIAM Journal on Imaging Sciences".

 

 

Zostały otwarte nowe konkursy na stanowiska dydaktyczne i profesorskie na Wydziale MIM UW.

Magdalena Machnicka (specjalizuje się w analizie danych z sekwencjonowania wysokoprzepustowego i poszukiwaniu wariantów regulatorowych powiązanych z wybranymi chorobami mózgu) i Jakub Radoszewski (specjalizuje się w algorytmach tekstowych i kombinatoryce słów) z Instytutu Informatyki otrzymali prestiżowe stypendia dla wybitnych młodych naukowców MNiSW.

k-regularność w topologii i geometrii

Prelegent: Jarek Buczyński
Czas: czwartek 11 stycznia 2018, godz 14:30
Sala: 2180

Gratulacje dla Małgorzaty Gałązki (druga nagroda),  Radosława Piórkowskiego (trzecia nagroda) oraz Jakuba Sygnowskiego (wyróżnienie).

  Wydział MIM wspiera międzynarodowy projekt edukacyjny Maths&Languages, finansowany ze środków programu Erasmus+. W Polsce projekt jest realizowany w XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

 

Zapraszamy społeczność Wydziału MIM: pracowników i emerytów, doktorantów i studentów na Wydziałową Choinkę,

21 grudnia, ok. godz. 15:30, do sali 2180 (I p.).

9 grudnia na Wydziale odbędzie się spotkanie poświęcone oprogramowaniu Mathematica. Będzie można usłyszeć m.in. o najnowszych funkcjach dotyczących uczenia maszynowego, przetwarzania obrazu oraz spotkać się z twórcami oprogramowania.

Prof. Piotr Sankowski otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań (trzeci w swojej karierze) na badania teoretyczne zatytułowane „Towards Unification of Algorithmic Tools”.

To już czternasty grant dla naukowców z UW, ósmy dla pracowników naszego Wydziału.

Mistrzostwo w znakomitym stylu wywalczyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer.

Gratulacje dla wszystkich drużyn, a w szczególności dla zwycięskiej: Kamila Dębowskiego, Mateusza Radeckiego i Marka Sommer. Podziękowania dla trenerów, doktorantów Adama Karczmarza, Tomasza Kociumaka i Marcina Smulewicza.

Nasz Wydział otrzymał kategorię A+ (poziom wiodący w skali kraju za okres 2013-2016). Jesteśmy jednym z trzech takich ośrodków w dziedzinie, obok Instytutu Matematycznego PAN oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

Paradoksalny przykład homeomorfizmu n-wymiarowej kostki w siebie skonstruowali Paweł Goldstein (Instytut Matematyki, MIM UW) oraz Piotr Hajłasz (University of Pittsburgh). Praca ukazała się w czasopiśmie Archive for Rational Mechanics and Analysis.

Zapraszamy zainteresowanych licealistów, nauczycieli, obecnych i przyszłych studentów matematyki oraz wszystkich innych miłośników tej nauki na Czwartkowe wykłady popularne z matematyki, które odbędą się 9 listopada 2017 r. w godzinach 16:30-19:30 w sali 3180.
Wstęp wolny. Grupy zorganizowane powyżej 15 osób prosimy o zgłoszenia mailowe (j.jaszunska@mimuw.edu.pl).

Z żalem i smutkiem informujemy, że 15 września 2017 roku zmarł Mariusz Koras, profesor w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, nasz dobry Kolega, a dla wielu Przyjaciel. Miał niecałe 66 lat. Zajmował się geometrią algebraiczną, m. in. był współautorem dowodu hipotezy Coolidge'a-Nagaty.

Społeczność i Dziekan MIM
 

w kategorii przekład na język polski za nowe tłumaczenie „Szkoły uczuć” Gustave’a Flauberta (Wydawnictwo Sic!, Warszawa).

Finansowanie w łącznej wysokości blisko 11,7 mln złotych otrzyma piętnaścioro młodych naukowców. Wśród nich Magdalena Machnicka, która projekt będzie realizować na naszym Wydziale.

W przeszłości laureatami MIT Innovators Under 35 byli, m.in. Larry Page i Sergey Brin (twórcy Google) oraz Mark Zuckerberg (twórca Facebooka).

Fundacja mBanku, zachęcona udaną I edycją swojego konkursu na prace studenckie z matematyki (ponad 30 zgłoszeń z całej Polski; wszystkie trzymały jakość), ogłosiła właśnie II edycję konkursu, z pulą nagród 40 tys. zł.
Termin zgłaszania prac: do 31 października 2017.

W rankingu „Perspektyw” nasza uczelnia uplasowała się na pierwszym miejscu w kierunkach matematyka i informatyka — w każdym z nich z dwudziestoprocentową przewagą punktową nad następną w rankingu uczelnią.

galeria

Drużyna z naszego Wydziału w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski zdobyła złoty medal, zajmując drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym.

zapraszają na wykład im. Wacława Sierpińskiego
"Kiedy Alicja i Bob spotkali Banacha", który wygłosi
prof. Stanisław J. Szarek.

piątek 26 maja 2017 r. godz. 16.00, MIM UW sala 4420

rozpoczynające się w roku akademickim 2017/18. W dniu 8 czerwca o godzinie 14:00 rozpocznie się egzamin pisemny dla kandydatów (w budynku MIM UW, sala 2070).

przyznało nagrody ACM SIGMOD Research Highlight Award. Wśród nagrodzonych jest artykuł współautorstwa naszych pracowników Wojciecha Czerwińskiiego  i Pawła Parysa. Nagrody ogłoszono na konferencji SIGMOD (według portalu Microsoft Academic nr 1 wśród wszystkich konferencji w dziedzinie baz danych).

Rekrutacja na studia jest przeprowadzana według zasad obowiązujących na wydziałach uczestniczących w projekcie.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 25. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców. W tym roku otrzyma je 100 młodych badaczy (z 1152 kandydatów). Wśród nich jest nasz doktorant Marcin Wrochna oraz pracownik Michał Skrzypczak. Gratulacje.

Drużyna, w skład której wchodzą studenci naszego Wydziału, z sukcesem na koncie wróciła z finału konkursu ASC17 odbywającego się w chińskim Wuxi w dniach 24–28 kwietnia. Gratulacje!

Wręczenie Nagrody, która ma postać matematycznej statuetki, nastąpi w Lublinie podczas 8. Forum Matematyków Polskich, 18-22 września 2017.

Do 15 maja trwa rekrutacja do programu MOST  — możliwość studiowania w semestrze zimowym bądź cały rok akademicki 2017/18 na jednej z polskich uczelni partnerskich.

„Krok w przyszłość” na pracę studencką z matematyki zostało dwoje naszych studentów.

Gratulujemy.

praca zespołu prof. Piotra Sankowskiego została przyjęta na konferencję International World Wide Web Conference (uznawaną za jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dotyczących przyszłości internetu). O pracy pisze tu jeden z autorów, Karol Węgrzycki.

Licealistów zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi zapraszamy do udziału w warsztatach, wykładach i pokazach.

8 kwietnia (sobota) 2017, godz. 11
Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5

Studenci z WMIM zakwalifikowali się do finału największego na świecie hackathonu (maraton sztuczek programistycznych) na superkomputerach. W kwietniu jadą do Chin, żeby zmierzyć się z 19 innymi zespołami programistów.
 

Zainteresowanych stanem i perspektywami dalszego rozwoju matematyki stosowanej w Polsce zapraszamy do uczestnictwa w konferencji.

Nagrodzona praca "Square-free graphs are multiplicative" ukazała się w Journal of Combinatorial Theory, Series B (najlepszym na świecie czasopiśmie z teorii grafów).

Na stronie miesięcznika "Delta" dostępne są:

 • wszystkie artykuły opublikowane po 2011 roku,
 • kompletny pierwszy numer (styczeń 1974),
 • recenzje książek i wiele innych...

Zapraszamy grupy zainteresowanych licealistów na popołudniowe spotkania z matematyką pozaszkolną.

Organizujemy je przede wszystkim we czwartki,
a w miarę dostępności sal dydaktycznych również w inne dni po godzinie 14:00.

Studenci MIM UW od 1994 r. (kiedy zaczęli startować w zawodach) zawsze dostają się do finału.

Jesteśmy jedynym uniwersytetem na świecie, któremu tyle razy rok po roku to się udało.

w parametrycznej ocenie jednostek naukowych przeprowadzonej przez MNiSW
oraz
ocenę wyróżniającą przyznawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council)
jest ogólnoeuropejską agencją wspierającą finansowo pionierskie badania,
które mogą prowadzić do fundamentalnych odkryć.