Sem. Topologia Alg.

O funktorach ściśle wielomianowych z ograniczoną dziedziną

Prelegent: Patryk Jaśniewski

2021-12-21 16:30

Celem referatu będzie między innymi przegląd najważniejszych własności kategorii funktorów otrzymanych z jednorodnych funktorów ściśle wielomianowych stopnia d przez obcięcie ich dziedziny do kategorii przestrzeni liniowych wymiaru co najwyżej n. Zostaną przedstawione rezultaty homologiczne w omawianej „niestabilnej” sytuacji dla stopnia d = p, gdzie p jest charakterystyką ciała bazowego, otrzymane w oparciu o analogiczne obliczenia w przypadku „stabilnym”. Na zakończenie zostaną zaprezentowane aktualne rozważania dotyczące istnienia dualności w kategorii pochodnej pewnej pełnej podkategorii kategorii „niestabilnych” funktorów ściśle wielomianowych. W szczególności, omówiona zostanie kombinatoryka, na której opiera się poszukiwana dualność.