Sem. Biomat. i T. Gier

Modelowanie wzrostu guza i odpowiedzi na terapię antynowotworową z uwzględnieniem przerzutowania

Prelegent: Jarosław Śmieja

2022-05-18 12:15

Literatura poświęcona zagadnieniom modelowania dynamiki nowotworów i ich odpowiedzi na różne formy terapii jest obszerna, a zastosowane metody bardzo różne - m.in. równania różniczkowe zwyczajne lub cząstkowe, równania różniczkowo-całkowe lub modele agentowe. Prace poruszające problem  przerzutowania stanowią niewielką frakcję tych publikacji. W referacie przedstawiony zostanie skrótowy przegląd modeli, po czym uwaga zostanie skupiona na modelowaniu opartym na równaniach różniczkowych zwyczajnych. Wyniki symulacji dla populacji wirtualnych pacjentów, różniących się między sobą parametrami modelu, zostaną przedstawione w postaci przebiegów nieustalonych oraz krzywych Kaplana-Meiera. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona analiza wpływu parametrów modelu na przewidywany czas przeżycia oraz dyskusja dotycząca przydatności modeli o różnych strukturach i założeniach.