[Strona główna] [Dydaktyka główna] [Wydział]

Wykład monograficzny "Miary i Procesy Gaussowskie"

Zmienne i procesy gaussowskie zawsze odgrywały centralną rolę w rachunku prawdopodobieństwa i jego zastosowaniach. Współczesna teoria miar gaussowskich łączy metody wzięte z rachunku prawdopodobieństwa, analizy, geometrii i topologii i jest ściśle związana z licznymi zastosowaniami w analizie funkcjonalnej, geometrii wypukłej, fizyce statystycznej, matematyce finansowej, kombinatoryce i innych dziedzinach.
Podczas wykładu skoncentrujemy się nad omówieniem nierówności dotyczących miar gaussowskich, o geometrycznym w większości charakterze. Zaczniemy od prezentacji wyników związanych z izoperymetrią gaussowską i koncentracją miary. W szczególności przedstawimy odkryte w dużym stopniu w ostatnich latach związki między rozmaitymi analitycznymi równoważnymi formami i konsekwencjami izoperymetrii (nierówności Bobkowa i Ehrharda, nierówności różniczkowe Poincare i logarytmiczne Sobolewa). W dalszej części przejdziemy do nierówności dotyczących miar gaussowskich zbiorów wypukłych i symetrycznych. Przedstawimy zarówno wyniki z ostatnich lat (S-nierówność, B-nierówność) jak i otwarty problem hipotezy korelacyjnej oraz pewne częściowe rezultaty z nim związane. W ostatniej części wykładu omówimy nierówności dotyczące porównywania i regularności procesów gaussowskich. W szczególności przedstawimy dowód fundamentalnego twierdzenia Fernique'a-Talagranda o mierze majoryzującej. Jeśli czas pozwoli przedyskutujemy warianty twierdzenia o mierze majoryzującej dla innych klas procesów oraz kilka otwartych problemów z tym związanych.

Wymagania wstępne

Zakłada się u słuchaczy dobrą znajomość programu rocznego wykładu z rachunku prawdopodobieństwa dla II-III roku matematyki oraz podstaw analizy matematycznej i algebry liniowej. Przydatne mogą być wiadomości z zakresu analizy funkcjonalnej i procesów stochastycznych.

Polecana literatura

W sporej części wykład będzie oparty na wyniki z ostatnich lat, które nie znalazły jeszcze monograficznego opracowania. Poniżej wymieniono kilka pozycji, których przecięcie z wykładem jest niepuste.
  1. M.Ledoux, M.Talagrand Probability in Banach Spaces klasyczna już książka na temat rachunku prawdopodobieństwa w przestrzeniach Banacha
  2. M.Ledoux The Concentration of Measure Phenomenon, AMS 2001 - tylko częściowo zahaczająca o wykład, ale ze wszech miar godna polecenia
  3. M. Ledoux Isoperimetry and Gaussian analysis, Lecture notes in Mathematics 1648, 165-294, Springer Verlag 1996 - notatki ze szkoły w Saint Flour z 1994 roku, bardzo dobrze napisany wykład o (pewnych) zastosowaniach izoperymetrii gaussowskiej i nie tylko.
  4. V.Bogachev Gaussian Measures, AMS 1998 - bardzo ogólna monografia poświęcona miarom gaussowskim

Streszczenia wykładów


[Strona główna] [Dydaktyka główna] [Wydział]
mój email: rlatala "małpa" mimuw "kropka" edu "kropka" pl Data ostatniej modyfikacji: 15 stycznia 2005